حرکت آرام صعودی شمش فولادی

رسول شاهپوری – کارشناس معاملات بورس کالا در کارگزاری مبین سرمایه

روز شنبه  تالار شیشه ای، شاهد معامله  ۵۳۹۸۷ تن کالا به ارزش ۵۵۶۶۳۲  میلیون ریال بود.

محصولات صنعتی و معدنی

در تالار محصولات صنعتی روز شنبه شاهد هیچ معامله ای نبود. در این تالار مقدار ۵۰۰ تن شمش آلومینیوم عرضه گردید ولی با هیچ تقاضایی مواجه نشد و معامله ای صورت نگرفت.

محصولات پتروشیمی

تالار محصولات پتروشیمی و فراورده های نفتی بورس کالای ایران با معامله ۱۲۶۲۰ تن انواع محصولات به ارزش کل ۱۶۸۵۰۲ میلیون ریال به کار خود پایان داد. قیر، وکیوم باتوم، اسید ترفتالیک، آروماتیک و  … از کالاهای معامله شده در این تالار بود.

محصولات کشاورزی

تالار محصولات کشاورزی در روز شنبه میزبان داد و ستد ۲۱۹۵۲ تن محصول به ارزش ۲۱۷۱۶۸ میلیون ریال بود. در این تالار  شکر سفید و جو دامی مورد معامله قرار گرفته بود.

جوّ بازار

در معاملات روز شنبه؛ شاهد داد و ستد محصولات مختلف در تالار های کشاورزی و پتروشیمی بودیم.در مورد بازار میلگرد باید گفت: همانطوریکه پیش تر هم عنوان شد، مشکل گلوگاه و تامین شمش حوزه نورد هنوز حل نشده و بطوریکه شاهد بودیم از روز پنجشنبه و پس از یک استراحت خیلی کوتاه، حرکت آرام و خزنده ای در خصوص مواد اولیه و اصلی تولید شمش فولادی در ایران؛ یعنی همان قراضه آهن؛ در جهت افزایش قیمت در حداقل ۷ مرکز خرید این محصول ادامه پیدا کرد؛ بطوریکه امروز بازار این کالا شاهد افزایش قیمت میانگین در حدود ۷ الی ۱۰ تومانی بود. از طرف دیگر از برخی از مبادی تولیدکننده شمش هم شنیده شد که آهن اسفنجی که روز چهارشنبه در محدوده قیمت پایه ۷۲۰ الی ۷۳۰ تومان خریداری می شده است، امروز در حدود ۷۴۰ الی ۷۵۰ تومان اعلام گردیده و لذا زمزمه‌ افزایش نرخ شمش از اواسط امروز مجددا به گوش رسید و بازتاب این خبر باعث شد تا روند به ظاهر متوقف و یا گاها کاهشی در برخی از مبادی نورد مجددا افزایشی و یا متوقف گردد. از طرفی نوردکاران تلاش می کنند تا همچنان در برابر این فشارها و افزایش قیمت شمش مقاومت کرده تا بتوانند در قیمتهای مورد انتظار خود شمش تهیه نمایند که بنظر می رسد از این حیث تا کنون ناکام مانده اند. همچنین از گوشه و کنار بازار فولاد کشور با خبر شدیم که درخواست برای تهیه شمش بنا بر مقاومت نوردکاران طی چند روز گذشته، رو به شدت نهاده که همچنان با رویه افزایشی شمش مواجه شده و به نوعی همچنان به در بسته برخورد میکنند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.