حذف دیوانسالاری مهمترین خواسته سرمایه گذاران خارجی

عضو هیات علمی دانشگاه دوسلدورف آلمان مطرح کرد:

سودهای بالای نظام بانکی ایران آسیبی برای رشد تولید و اشتغال است

گروه تولید-عضو هیات علمی دانشگاه دوسلدورف آلمان معتقد است، امروز جمهوری اسلامی امکان جلب و جذب سرمایه گذاران اروپایی را به میزان بیش از ۲۰ میلیارد دلار دارد که علاوه بر بخش معدن و صنایع معدنی، حوزه های محیط زیست، انرژی های تجدیدپذیر از جمله عرصه های مناسب محسوب می شود.

فریدون بوداغی در نشستی خبری افزود: ایران فقط نیاز به سرمایه گذاری در بخش نفت، گاز یا خودرو ندارد، بلکه زمینه های گوناگونی وجود دارد که می توان با منابع داخلی و خارجی آنها را احیا و در بازارهای صادراتی عرضه کرد.

وی تصریح کرد: شرایط کنونی جوامع انسانی، رویکرد به حفاظت از محیط زیست دارد و بنظر می رسد یکی از زمینه های مناسب سرمایه گذاری در ایران بخش محیط زیست است.

عضو هیات علمی دانشگاه دوسلدورف آلمان افزود: شرایط متفاوت کشورهای منطقه از جمله عراق، افغانستان، سوریه، یمن و … نشان می دهد ایران اسلامی امن ترین کشور منطقه است، بنابراین سرمایه و سرمایه گذار به دنبال بستر امن و مناسب است که کشورمان اکنون از این مزیت برخوردار است.

بوداغی نقش دولت ها را تسهیل کننده سرمایه گذاری و دخالت نداشتن در امور دانست و گفت: دولت می تواند نقش نظارتی خود را ایفا کند که این مهم ضامن موفقیت است.

وی افزود: سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران که وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی است، چنانچه مستقل باشد و از مترجمان زبان های مختلف دنیا بهره گیرد، می تواند امکان سرمایه گذاری خارجی بیشتری را در کشور فراهم کند و بدون تشریفات اداری از سرعت عمل لازم برخوردار باشد.

بوداغی موضوع همکاری نکردن بانک های اروپایی با ایران را برخلاف توافق نامه برجام دانست و گفت: گردانندگان اصلی این بانک ها و یا سرمایه گذاران آنها از رژیم صهیونیستی تبعیت می کنند و بنابرخواسته این رژیم از همکاری بانکی با ایران اجتناب می ورزند.

عضو هیات علمی دانشگاه دوسلدورف افزود: رژیم صهیونیستی از پیش از انقلاب یکهزار و ۱۰۰ میلیارد دلار به جمهوری اسلامی بدهکار است و از پرداخت این بدهی تاکنون سرباز زده و مراجع بین المللی نیز در این جهت هیچ کاری انجام نداده اند.

بوداغی گفت: انتظار می رود برای جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی دیوانسالاری (بروکراسی اداری) از بین برود و دولت نسبت به طرف های مشتاق سرمایه گذاری ضمانت های (گارانتی ) لازم را بدهد.

به اعتقاد این عضو هیات علمی دانشگاه دوسلدورف آلمان، ایرانیان مقیم خارج تمایل زیادی به رشد و توسعه کشور دارند و چنانچه زمینه لازم برای مشارکت آنها در پروژه های مختلف فراهم شود، بخشی از سرمایه ها به داخل کشور انتقال پیدا می کند.

بوداغی سودهای ۲۰ تا ۲۵ درصدی و بالاتر نظام بانکی کشور را آسیبی برای رشد تولید و اشتغال دانست و گفت: امروز بانک های بین المللی سودهای ۱٫۵، دو و ۲٫۵ درصدی را در تسهیلات پرداختی مطالبه می کنند که این مهم در رشد تولیدات نقش موثر دارد.

این استاد دانشگاه ابراز امیدواری کرد، سامان بخشیدن به اتاق فکر سرمایه گذاری در ایران، بستر مساعدی را برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف فراهم کند و به این ترتیب در دوران پسابرجام نقش راه مناسبی را پیش رو قرار دهیم .

فولاد و زغالسنگ بسترهمکاری ایران، آلمان و اتریش

عضو هیات علمی دانشگاه دوسلدورف آلمان همچنین افزود امروز جمهوری اسلامی زمینه های مختلفی برای فعالیت های معدنی و صنایع مربوطه با کشورهای جهان دارد که فولاد و زغالسنگ از بسترهای مساعدی است که ایران، آلمان و اتریش می توانند فعالیت مشترک داشته باشند.

بوداغی اظهار داشت: مطالعات نشان می دهد آلمان و اتریش از کشورهای فعال در زمینه زغالسنگ هستند و این بخش معدنی به عنوان یک الگوی همکاری می تواند به مورد اجرا گذاشته شود .

وی یادآورشد: آمارها نشان می دهد آلمان و اتریش در استخراج مواد معدنی از کشورهای اروپایی با سابقه به حساب می آیند و اکنون پس از توافق برجام، بستر سرمایه گذاری خارجی در بخش های مختلف معادن و صنایع معدنی مساعد است.

به اعتقاد بوداغی، ایران با داشتن ۶۸ نوع ماده معدنی که می توان برای استخراج هریک سرمایه گذاری لازم را انجام داد، از کشورهای شاخص معدنی جهان محسوب می شود و اکنون ضمن ترغیب بخش خصوصی برای حضور در این بخش باید، همکاری مشترک با طرف های خارجی موفق در این عرصه را فراهم کرد.

وی افزود: علاوه بر زغالسنگ که ذخایر مناسبی در کشور جود دارد، سرب و روی نیز از دیگر زمینه های همکاری مشترک ایران با طرف های خارجی از جمله آلمان و اتریش است.

براساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان ایمیدرو، براثر فعالیت های اکتشافی مقدماتی در شرق کشور حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تن ذخیره جدید زغالسنگ کشف شده که نتایج تکمیلی آن قرار است منتشر شود.

اجرای طرح های توسعه فولادی نقش بسزایی برای بهره گیری از زغالسنگ برای تولید این فلز راهبردی است و اکنون در ایران کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید فولاد خود را به روش کوره بلند انجام می دهد که نیازمند بهره گیری از زغالسنگ است.

بوداغی، موضوع اجرای برنامه ظرفیت سازی برای تولید فولاد خام در افق ۱۴۰۴ به رقم ۵۵ میلیون تن را مهم خواند وتاکید کرد: رعایت الزامات زیست محیطی یک اصل جدی است که دنیا به عنوان برنامه کنونی خود مورد توجه قرار می دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه یادشده گفت: امروز صنعت خودروسازی در کشور زمانی می تواند رشد داشته باشد که ورق های فولادی مورد نیاز آن را بتوان در داخل تامین کرد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.