حجت‏‏ الاسلام محمدزاده: وابستگی بخش درمان کشور به وقف/ موقوفه بلاتکلیف نداریم

۱۳۹۵/۱۱/۲۸

خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) نوشت: حجت الاسلام غلامرضا محمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران با اشاره به تاثیر مکانیزم وقف بر جامعه، گفت: رفتارهای معصومین(ع) نشان می‌دهد، که دیدگاه بزرگان ما به امر صدقه جاریه یا همان وقف در راستای شکل‌دهی به نظام اقتصادی، تأمین نیازها و رفع گرفتاری‌های جامعه به ویژه نیازهای بخش محروم بوده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های وقف در جامعه، ادامه داد: نیازهایی در جامعه امروز وجود دارد که سازمان‌ها و نهادهای دولتی به تنهایی قادر به تأمین آنها نیستند؛ این نیازها در مورد بهداشت و درمان، تولید علم و محیط زیست است و اثربخشی وقف در مورد آنها کاملا برای جامعه محسوس است.

محمدزاده، با تاکید بر وضعیت موقوفات بلاتکلیف در سطح استان تهران، گفت: خوشبختانه هیچ موقوفه درمانی بلاتکلیف در استان تهران نداریم، اما برخی از آنها شروع به ساخت نکرده‌اند؛ مانند موقوفه دکتر افشین که بلاتکلیف نیست اما شروع به ساخت هم نشده است.

بیش از ۲۲۰ مورد موقوفات درمانی در استان تهران داریم

وی ادامه داد: بیش از ۲۲۰ مورد موقوفات درمانی در استان تهران داریم، که تقریبا بیش از نیمی از بیمارستان‌هایی که در حال ارائه خدمت به مردم در سطح پایتخت است وقفی هستند.

پایه درمان کشور ما را واقفین و خیرین گذاشته‌اند

مدیرکل اوقاف استان تهران تاکید کرد: امکان ندارد بخش درمان رونق پیدا کند و بتواند خدمات بهداشتی و درمانی به مردم بدهد، بدون اینکه بخواهد از حضور خیرین و واقفان بهره ببرد؛ لذا پایه درمان کشور ما را واقفان و خیرین گذاشته‌اند و این دو به هیچ وجه قابل جدا شدن نیستند.

محمدزاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اقدامات سازمان اوقاف در جهت تسهیل روند وقف در جامعه و شفافیت‎زایی در این حوزه، گفت: بخش عمده‎ای از این موضوع مرتبط با کارهای اداری و بخش دیگر آن در رابطه با مشکلات اداری است که خیرین و واقفان نسبت به آن مشکل دارند؛ لذا اگر کاری شود که این فرایند زودتر برطرف شده و خدمات برای خیرین راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود قطعا در بهبود این وضعیت موثر خواهد بود.

نظرات شما

×

Comments are closed.