حجت‌الله میرزایی در نشست چالش‌ها و چشم‌اندازهای شهر تهران در سال ۱۳۹۶ در آینه بودجه مطرح کرد: ساخت برج های با ارتفاع و تراکم غیرمتعارف متوقف شده است

رویا ایلکا

بخش چهارم

نشست چالش‌ها و چشم‌اندازهای شهر تهران در سال ۱۳۹۶ در آینه بودجه ۱۳۹۷ شهرداری تهران با سخنرانی فرشاد مومنی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه‌طباطبائی، حجت‌الله میرزایی معاون شهردار تهران در امور برنامه‌ریزی، توسعه شهری و شوراهای شهر و یاشار سلطانی روزنامه‌نگار، در موسسه دین و اقتصاد برگزار شد.

دربخش سوم گزارش این نشست خواندیم که  حجت‌الله میرزایی معاون شهردار تهران در امور برنامه‌ریزی با بیان اینکه  ۳۷ درصد بودجه شهرداری از طریق غیرنقدی بوده است،گفت: برای نمونه به یک مدیر اجازه می دادند که برای اجرای پروژه ای مشخص، ملکی را واگذار کند. درآمدهای غیرنقدی باید به صفر کاهش پیدا کند، یعنی شهرداری باید بتواند به صورت عمومی به مزایده بگذارد و درآمد حاصل از آن را به خزانه وارد کند و پروژه های خود را اجرا کند.

میرزایی با اشاره به اینکه، شهردار جدید تهران در همان ماه اول دو بخش نامه صادر کرد، گفت: یکی از آنها مربوط به فروش تراکم خارج از طرح تفصیلی است که آن را ممنوع می‌کند متاسفانه، بخش بزرگی از آنچه بر سر شهر تهران آمده است، به دلیل فروش شهر و فرصت‌های آن، به صاحبان سرمایه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: نزدیک به ۳۰۰ برج در سالهای گذشته با ارتفاع و تراکم غیرمتعارف ساخته شده است و هزاران میلیاردتومان درآمد کسب شده است.

میرزایی با بیان اینکه، امروز چنین امری با ابلاغیه شهرداری تهران، متوقف شده است، گفت: بخشنامه دیگر، درباره توقف هولوگرام‌هاست. هولوگرام‌ها، ابزار مالی غیرقانونی بودند که توسط شهردار سابق تهران، اختراع شدند. براساس آن، تراکم سیار خریدوفروش و جابه جا می‌شد.

وی ادامه داد:هشت کارگزاری در تهران انتخاب شده بودند که آنها نیز وابسته به نهادهای خاص بودند، در آنها منابع کاملا غیرشفافی با قیمت‌های توافقی جابه جا می‌شد. متاسفانه، چندهزار هولوگرام در اختیار این موسسات جابه جا می‌شد.

وی افزود: براین اساس، شهری که ۸۰ درصد درآمدهایش وابسته به ساخت و ساز بوده است و بخش بزرگی از آن نیز وابسته به درآمد حاصل از فروش تراکم اضافی و غیرقانونی بوده است، امروز با توقف کامل این درآمدها روبه رو شده است. و قرار است شهر تهران با این رویکرد اداره شود، چنین مدیریتی پس از یک دوره ای طولانی از مدیریتی پرهزینه ایجاد شده است.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران گفت: آقای قالیباف، ۱۸۵ هزار میلیاردتومان هزینه کرده است، یعنی سالانه مبلغی معادل ۲۴ هزار میلیارد تومان هزینه کرده است، اینکه دائم می‌گویند ما پل و مترو ساختیم، آنها را به چه قیمتی ساخته اند؟ به قیمتی که فساد همه زندگی این شهر را فرا گرفته است و در تمامی‌ارزیابی‌ها، شهرداری تهران شاگرد اول فساد بوده است. پ

وی ادامه داد: ارزیابی‌های بین‌المللی‌  که هر ساله برای سنجش درک فساد انجام می‌شود نشان دهنده این است که برای ارزیابی فساد در  سازمان‌های ایران، شهرداری تهران رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.