جهش سودآوری صادراتی ها با اجرای سیاست های جدید ارزی

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) نوشت: فردین آقابزرگی در خصوص گمانه زنی ها از سیاست های جدید ارزی دولت و تاثیر آن بر صنایع بازار سرمایه گفت: نحوه تخصیص و ارزیابی نرخ ارز شرکت های صادراتی یکی از ابهامات مهم این گروه در بازار سرمایه بود که حتی گزارش های سه ماهه اول سال جاری برخی از ناشران بازار سرمایه نیز تحت تاثیر این ابهام قرار داشت.

مدیرعامل کارگزاری بانک دی با تاکید بر ابهام نرخ ارز برای شرکت های صادرات محور گفت: راهکارهایی که در قالب بازار ثانویه ارز و دستورالعمل های ارزی اجرا می شود، شکل جدیدی از معاملات ارز را در بازار رقابتی و اقتصاد آزاد ترسیم خواهد کرد که به طور قطع نرخ ۴۲۰۰ تومانی را با تغییراتی همراه می کند.

وی با اشاره به اینکه شرکت های ارزآور بازار سرمایه حداقل در سال اول اجرای این تغییرات با رشد جهشی حاشیه سود مواجه می شوند، افزود: هرچند شرکت های بورسی در گزارش های سه ماهه از این منظر ابهام داشند اما با توجه به ایجاد ساز و کار لازم برای رفع این شبهه، تحولات مثبتی در صورت های مالی این شرکت ها ثبت می شود.

این کارشناس بازار سرمایه گزارش های سه ماهه پتروشیمی ها و پالایشی ها را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: با اجرای سیاست های جدید ارزی حداقل در یک بازه زمانی یک ساله، شرکت های ارزآور با افزایش سودآوری رو به رو می شوند اما با گذر از یک سال مالی بین قیمت تمام شده و نرخ فروش توازن ایجاد می شود، بر همین اساس سرعت رشد سودآوری در سالهای بعد کند خواهد شد.

آقابزرگی در حالی رشد سودآوری گروه های صاداراتی مثل پالایشی، پتروشیمی، فولادی و کانه های فلزی را با تغییر سیاست های ارزی پیش بینی کرد که معقتد است برخلاف این گروه ها، شرکت ها و بنگاه های ارز بر و شرکت هایی که متکی به تامین کالای وارداتی هستند از لحاظ سودآوری با نقصان مواجه خواهند شد.

مدیر عامل کارگزاری بانک دی در ادامه به رشد روزهای اخیر بازارسهام و افزایش تقاضای خرید اشاره کرد و گفت: طبقه بندی بازارهای رقیب مثل سکه، ارز و مسکن نشان می دهد که بازار سرمایه یکی از مناسب ترین، نقدشوندترین و قانونمند ترین بازارهای فعال اقتصاد است.

به گفته وی این بازار دارای سوابق درخشان و ویژه ای در جهت حفظ و نگهداری ارزش دارایی های سرمایه گذاران است.

آقابزرگی اظهار داشت: با توجه به بازدهی بالای سکه و ارز در این مدت ، پیش بینی می شود در یک بازه زمانی کمتر از سه الی چهار ماه و در نیمه دوم سال ۹۷ بخشی از بازدهی سایر بازارها بر شاخص بورس اثر بگذارد، بر همین اساس رشد شاخص تا ارقام ۱۵۰ هزار واحد با فرض ثابت ماندن شرایط حال حاضر ، دور از انتظار نیست.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ورود حجم قابل توجهی سرمایه های جدید به تالار حافظ گفت: سرمایه گذاران تازه وارد دقت کنند به دور از هیجان و با تحلیل اقدام به سرمایه گذاری کنند.

وی بهترین راه ورود به بازار سرمایه را اتکا به گزارش ها و تحلیل های کارشناسی مشاوران رسمی و مورد تایید سازمان بورس دانست و گفت: البته افزودن بخشی از منابع در قالب صندوق های سرمایه گذاری نیز دیگر راهکار کم ریسک برای سرمایه گذاران غیر حرفه ای است.

نظرات شما

×

Comments are closed.