جنگ کشورها برای ایجاد استانداردها

ضرورت تدوین استانداردها بر اساس توانمندی‌های داخل

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه کشورهای پیشرفته در تلاش هستند تا استانداردهای خود را ارائه دهند، گفت: شایسته نیست که محصولات سنتی با کیفیت پائین و استانداردهای پائین ارائه شوند؛ استانداردها باید متناسب با قابلیت‌هایمان به تدوین برسند.

سعید سرکار در جشن تدوین صدمین استاندارد ملی در حوزه نانو که در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو برگزار شد، افزود: صدمین استاندارد ملی از سوی ستاد توسعه فناوری نانو به کمیته نانوی سازمان ملی استاندارد در خصوص «روش آزمون تعیین مشخصات نانو مواد» ارسال شد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۹۹ استاندارد دیگر در حوزه نانو به سازمان ملی استاندارد ارسال و تدوین شده است، اظهار کرد: این نتیجه هم‌افزایی ستاد نانو با سازمان ملی استاندارد است که با این تلاش و همکاری به صدمین استاندارد رسیده‌ایم.

سرکار با تأکید بر اینکه مقوله استاندارد، مقوله مهمی به شمار می‌رود، یادآور شد: جنگ کشورها در تدوین استانداردها اتفاق می‌افتد و کشورها سعی دارند استانداردهای خود را بر اساس توانمندی‌های خود تدوین کنند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه همواره کشورهای پیشرفته سطح تدوین استانداردهای خود را بالا برده‌اند و بر این اساس استانداردهای خود را به تدوین رسانده‌اند، خاطر نشان کرد: ما اکنون جایگاه خوبی در تدوین استانداردها داریم.

سرکار گفت: آنها موتور محرک و پیشران توسعه تکنولوژی و توسعه بازار هستند؛ همچنین استانداردها محرک توسعه فناوری هستند و تسهیل توسعه فناوری برای پیشرفت صنایع بزرگ مقوله‌ای مهم به شمار می‌رود.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار کرد: شایسته نیست که محصولات سنتی با کیفیت پائین و استانداردهای پائین ارائه شوند؛ استانداردها باید متناسب با قابلیت‌هایمان به تدوین برسند. بایستی استانداردهایمان را متناسب با سطح کیفی و عملکردی موجود تدوین کنیم.

سرکار افزود: مصرف‌کنندگان باید ملزم به استفاده از محصولات با کیفیت باشند که خوشبختانه نانو به عنوان یک فناوری توانمند وارد عرصه تدوین استاندارد شده است تا محصولاتی با کیفیت و با قابلیت‌های چندبرابری به دست مردم برسد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با ابراز تأسف از عدم تدوین استانداردهای تشویقی الزامی در این حوزه، افزود: این استانداردها می‌توانند منافع مصرف کننده را تأمین کنند که این مقوله می‌تواند با حمایت سازمان ملی استاندارد ایجاد شود.

وی تصریح کرد: به این واسطه، شرکت‌های دانش‌بنیان بیشتر مورد توجه صاحبان صنایع قرار می‌گیرند. از این رو لازم است پیوند بین صنایع، شرکت‌های دانش‌بنیان و سازمان ملی استاندارد مستحکم شود.

**تدوین بیش از ۳۳ هزار استاندارد ملی در کشور

مدیرکل تدوین استاندارد ملی سازمان استاندارد نیز با اشاره به عمر ۹۰ ساله سازمان ملی استاندارد گفت: تاکنون ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد ملی در کشور تدوین شده که یک سوم آن از سال ۱۳۹۲ به بعد بوده است که این امر نشان‌دهنده ایجاد ارتباط میان دستگاه‌های اجرایی با این سازمان است.

آزیتا خضرایی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان این‌که دوازدهمین جشنواره نانو مقارن با تدوین و رونمایی از یکصدومین استاندارد ملی در حوزه نانوفناوری است، گفت: یکی از وظایف سازمان ملی استاندارد تعیین، تدوین و نشر استانداردهای ملی و بروزرسانی آن است.

وی با بیان این‌که رویکرد نوینی در استانداردسازی ملی در سازمان استاندارد حاکم است، خاطرنشان کرد: به موجب قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد که از سال ۱۳۹۶ توسط مجلس شورای اسلامی ابلاغ شد، تعامل، همکاری و مشارکت دستگاه‌های اجرایی در این حوزه بسیار جدی شده است به گونه‌ای که در عرصه تدوین استانداردهای ملی این مهم را با همکاری دستگاه‌های اجرایی انجام می‌دهیم.

مدیرکل تدوین استاندارد ملی سازمان استاندارد با اشاره به همکاری سازمان استاندارد با ستاد فناوری نانو، خاطرنشان کرد: در حوزه نانوفناوری تعاملات بسیار نزدیکی در ستاد نانوفناوری داریم و با همکاری این ستاد اولویت‌های استانداردسازی را تعیین کرده‌ایم.

وی با تاکید بر این‌که این امر بسیار اهمیت دارد که وضعیت فعلی کشور را بشناسیم که چه نیازهایی برای تدوین استانداردهای ملی وجود دارد، خاطرنشان کرد: قطعا ارتباط و نزدیکی متخصصان با واحدهای تولیدی و دانش‌بنیان می‌تواند به ما برای شناسایی اولویت‌ها کمک کند، لذا اولین گام ما در تدوین استانداردهای ملی تعیین این اولویت‌ها است.

خضرایی ادامه داد: در این راستا جلسات مشترکی با ستاد فناوری نانو داریم تا تعیین کنیم که در بازه‌های زمانی کوتاه و در یک بازه زمانی سه ساله سندی را تدوین کنیم که براساس آن سمت و سوی سیاست کشور برای تدوین استانداردهای ملی چیست و چه موضوعاتی را می‌توانیم در دستور کار خود قرار دهیم.

مدیرکل تدوین استاندارد ملی سازمان استاندارد تدوین این سند را راهکاری برای رونق بخشیدن به تولید و تسهیل در امر تجارت بین‌الملل دانست و ابراز امیدواری کرد که در آینده شاهد آن باشیم که جوانان هم در عرصه بین‌المللی و هم در حوزه تولیدات خود بتوانند بازارسازی کنند و خدمات خود را ارائه دهند.

وی اضافه کرد: این امر میسر نخواهد بود مگر آنکه توجه ویژه به مقوله استانداردسازی شود که نیازمند همکاری همه متخصصان، دستگاه‌های اجرایی و انجمن‌ها دارد.

مدیرکل تدوین استاندارد ملی سازمان استاندارد همچنین با اشاره به فعالیت‌های سازمان استاندارد ملی برای توسعه فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۹۰ سال از تاسیس سازمان ملی استاندارد سپری شده و تاکنون ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد ملی تدوین شده است.

خضرایی اضافه کرد: خبر خوش این است که یک سوم استانداردهای تدوین شده از سال ۱۳۹۲ به بعد بوده است. این امر نشان می‌دهد دستگاه‌های اجرایی، مصرف کنندگان و تولید کنندگان و همچنین مراکز علمی، تحقیقاتی و پژوهشگاهی با سازمان ملی استاندارد ارتباط پیدا کرده‌اند و ما را در تدوین استانداردها یاری کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: براین اساس ما نه تنها در تدوین استاندارد برای کالاها متمرکز شده‌ایم، بلکه در تدوین استانداردها برای حوزه‌های خدماتی، گردشگری، جذب توریسم، صنایع دستی، فناوری‌های پیشرفته و اطلاعات اقدام کرده‌ایم تا بتوانیم با کمک آن زندگی بهتری برای همه مردم ایجاد کنیم.

 

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.