جنگ با طعم موزیکال

 

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

علاقه مندان به تئاتر شاید نام نمایش «یتیم خانه فونیکس» را سال گذشته بارها شنیدند. نمایشی که در ابتدا در مشهد برگزار شد و به عنوان اولین نمایش میلیاردی توانست رکورد فروش را در ان شهر جا به جا کند. «یتیم خانه فونیکس» موفق شد پنج جایزه در جشنواره تئاتر فجر سال ۱۳۹۵ را کسب کند که همین امر این نوید را داد تا کارگردان جوان و خلاق این نمایش آینده ای درخشان را رو به روی خود ببیند. این نمایش به دلایلی، بعد از جشنواره در تهران به روی صحنه نرفت که از نظر برخی امسال جای نمایش این کارگردان در سالن های تهران بسیار خالی بود. اما محمد نیازی، کارگردان نمایش «یتیم خانه فونیکس» تصمیم گرفت تا سال ۹۶ هم نمایشی دیگر را در مشهد به روی صحنه ببرد و پس از آن اگر پذیرفته شد در جشنواره هم حضور داشته باشد. بعد از اعلام اسامی پذیرفته شدگان مشخص شد که نمایش جدید نیازی «پیانیستولوژی» در جشنواره تئاتر فجر به روی صحنه خواهد رفت. به همین منظور جهان اقتصاد به سراغ کارگردان این نمایش رفته تا از او پرسش هایی در رابطه با این نمایش موزیکال داشته باشد.

*نمایشی که امسال در مشهد به روی صحنه بردید و قرار است در جشنواره تئاتر فجر به روی صحنه ببرید چه موضوعی را دنبال می کند؟

«پیانیستولوژی» سیر تاریخ را به چالش می کشد و آینده ای تازه برای تاریخ ترسیم می کند . این نمایش جنگ و ریشه های آن را در قالبی موزیکال، قصه گو و فلسفی بررسی می کند و افسانه ای پیرامون اختراع پیانو را به مخاطب نشان می دهد.

*چه شد که تصمیم گرفتید این نمایش را به روی صحنه ببرید؟

طرح موضوع این اثر با نویسنده این کار سهند خیرآبادی بود که دغدغه خود را نسبت جنگ با نگاهی نو و ایجاد فضایی جدید برای تولید یک اثر موزیکال همراه کرده که توانستیم در اجرا به اهداف مورد نظر نزدیک شویم.

*فضای «پیانیستولوژی» با «یتیم خانه فونیکس» که سال گذشته به روی صحنه بردید چه مقدار تفاوت دارد؟

فضای موزیکال «پیانیستولوژی» با موزیکال «یتیم خانه فونیکس» و بسیاری از موزیکال های رایج متفاوت است . این اثر بر خلاف «یتیم خانه» که یک ملودرام فانتزی بود ، یک کمدی فانتزی همراه با فلسفه است و بر خلاف سیستم روایی «یتیم خانه» کاملا سیری اکت محور و دراماتیک را دنبال می کند .

* با توجه به مشکلاتی که سال گذشته باعث شد تا در تهران اجرایی نداشته باشید فکر می کنید امسال بتوانید با برطرف کردن موانع موجود این مشکل را حل کنید و پایتخت هم «پیانیستولوژی» را روی صحنه ببرید؟

از نظر تهیه و تولید، این نمایش پیچیده تر و عظیم تر از «یتیم خانه فونیکس» است اما با توجه به گروه اجرایی امیدواریم بتوانیم در تهران و سایر نقاط کشور نیز این اثر را که رکورد دار استقبال مخاطبان در مشهد است ، روی صحنه ببریم.

نظرات شما

×

Comments are closed.