جعبه سیاه کشتی سانچی پیدا شد

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از پیدا شدن جعبه سیاه کشتی و خروج پیکر دو خدمه نفتکش سانچی از سوی چینی‌ها خبر داد و گفت: پس از خنک کردن کشتی، عملیات تجسس ادامه پیدا می‌کند.

هادی حق شناس در گفت‌وگو با ایلنا، درباره آخرین اخبار از عملیات تجسس در نفتکش سانچی اظهار داشت: جعبه سیاه کشتی روز گذشته توسط چینی ها پیدا شده است.

وی گفت: تیم تجسس چین ساعت به وقت تهران وارد کشتی نفتکش سانچی شدند و در پل فرماندهی کشتی، پیکر دو خدمه را پیدا و از کشتی خارج کردند.

حق شناس ادامه داد: به دلیل حرارت بالای داخل کشتی ادامه عملیات تجسس امکان پذیر نبود و ادامه عملیات بعد از کاهش حرارت کشتی انجام می‌شود.

معاون دریایی سازمان بنادر گفت: نمی‌توان گفت چه زمانی می توانند حرارت کشتی را کاهش دهند.

حق شناس افزود: به دلیل حرارت بالا، تیم تجسس نتوانست وارد موتورخانه نفتکش شود.

وی با بیان اینکه تیم نجات ارتش ایران به زودی به محل سانحه می‌رسد، گفت: در حال حاضر نفتکش سانچی ٢۵٠ مایل از محل اولیه سانحه دور شده است و به زودی تیم تجسس ایرانی به نفتکش می رسد.

مدیرکل ایمنی دریایی شانگهای نیز با اشاره به پیدا شدن پیکر دو دریانورد دیگر ایرانی گفت: بررسی های اولیه نشان می دهد این دو عزیز که پیکر آنها روی عرشه پیدا شده است، همان دقایق اولیه انفجار جان باختند.

شیه کوان در جلسه ای با حضور علی ربیعی نماینده ویژه رییس جمهوری و مسئول کمیته رسیدگی به نفتکش حادثه دیده سانچی افزود: پیکر این دو جان باخته و همچنین جعبه سیاه کشتی روز یکشنبه برای بررسی بیشتر به شانگهای می رسند.

وی گفت: صورت این عزیزان سوخته است و ارزیابی ما این است شناسایی آنها از طریق آزمایشات پزشکی امکانپذیر نیست.

فرمانده چینی عملیات اطفا حریق نفتکش ایرانی با اشاره به وضعیت متغیر نفتکش ایرانی گفت: نمی توان با قطعیت در مورد وضعیت کشتی از جمله زمان اطفا آن نظر داد.

شیه کوان با اشاره به اینکه تلاش خود را برای مهار آتش بکار گرفته ایم، گفت: از تیم ایرانی خواسته ایم اگر کارشناس فنی دارند، ارزیابی هایش را در اختیار ما بگذارد.

او با بیان اینکه در چند روز گذشته حجم زیادی از فوم برای اطفاء حریق مصرف شده است، گفت: در حال حاضر حدود ۲۶۰ تن فوم ذخیره داریم اما پیش بینی می کنیم به فوم بیشتری نیاز داشته باشیم.

وی مهار آتش کشتی را خیلی فنی و پیچیده عنوان کرد و گفت: کشتی ژاپنی از دو روز پیش به جمع ظرفیت تیم اطفا درآمده است.

شیه در مورد دلیل عدم استفاده از هواپیما برای خاموش کردن کشتی گفت: هواپیما تنها ظرفیت حمل سه تن فوم را دارد و اصلا امکان بهره گیری از آن نیست.

وی تصریح کرد: با خلبانان مختلفی در مورد امکان استفاده از هواپیما صحبت شد که این کار را توصیه نکردند.

او با بیان اینکه در حال حاضر چهار کشتی مشغول کمک و سه کشتی دیگر هم در منطقه هستند ، اظهار داشت: یک کشتی کره جنوبی، دو کشتی ژاپنی و هفت کشتی چینی دیگر هم حضور خواهند یافت.

وی در این دیدار با ارائه گزارشی از وضعیت کشتی نفتکش ایرانی گفت: دمای فعلی کشتی ۸۹ درجه است.

«شیه کوان وی» گفت: دود غلیظی در منطقه وجود دارد و ارزیابی از حرارت موتورخانه نداریم.

**درخواست ایران از ژاپن و کره جنوبی

نماینده ویژه رییس جمهوری و مسئول کمیته رسیدگی به نفتکش حادثه دیده سانچی هم که روز گذشته به منظور پیگیری آخرین وضعیت این نفتکش وارد شانگهای شد، اعلام کرد که از ژاپن و کره جنوبی برای شرکت در عملیات اطفا درخواست کرده ایم.

علی ربیعی به ایرنا گفت: روز یکشنبه به هر شکل باید تیم امداد و نجات ایرانی روی کشتی بروند و تکلیف دریانوردان ما مشخص شود.

وی تصریح کرد: ژاپنی ها آماده همکاری و کمک هستند و امروز از کره ای ها هم درخواست کمک خواهیم کرد و می خواهیم هماهنگی به نحوی انجام شود که بیشترین اثربخشی را داشته باشد.

وی تصریح کرد: بایستی هر میزان فوم که برای اطفا حریق لازم است با آتشخوار به منطقه ارسال شود.

ربیعی با بیان اینکه امواج وضعیت جوی ثابتی داشته و زمینه ادامه فعالیت اطفاء حریق و امداد رسانی فراهم است، افزود: تمام تلاش نیروهای ایرانی و چینی برای اتمام عملیات امداد و نجات به کار گرفته می‌شود تا نیروها و تیم های آنان مجددا، وارد کشتی نفتکش بشوند.

وی افزود: « امیدواریم این وضعیت ادامه پیدا کند. نیروهای ایرانی و چینی با قدرت و انگیزه بالا آماده‌اند که عملیات امداد و نجات را نهایی کنند و خانواده های ملوانان را از نگرانی در آورند.»

نظرات شما

×

Comments are closed.