جست و جوی دری در صدرگیشه

علیرضا امامی فرد-شاید وقتی سال ۲۰۱۶ شروع شد، تصور اینکه انیمیشنی بتواند بیشترین فروش در آمریکا را به خود اختصاص دهد، بعید بود. اما این اتفاق در سال ۲۰۱۶ افتاد و بسیاری را شگفت زده کرد. هیچ فیلمی نتوانست به فروش گیشه «در جست و جوی دری» در آمریکا برسد.حتی وقتی بتمن و سوپرمن در کنار هم بازی کردند. حتی وقتی پسر جنگل و تارزان در یک سال به روی پرده رفتند.

به نظر می رسد علت اصلی فروش در جست و جوی دری، سابقه درخشان هم بازی دری، یعنی دلقک ماهی ها باشد که با اسم «در جست وجوی نمو» در سال ۲۰۰۳ توانست جایزه اسکار را برنده شود.

هر چند که «در جست و جوی دری» نمره پایین تری را در imdb نسبت به «در جست و جوی نمو» گرفت، اما مانند بسیاری از فیلم ها یا انیمیشن ها که با ساخت سری دوم از فیلمشان بسیار افت می کنند، این انیمیشن دچار این ضعف نشد و نمره قابل قبولی را چه از نظر منتقدان و چه از نظر مخاطبان گرفت.

نکته قابل تامل این جاست که چه می شود این انیمیشن آن قدر جذاب می شود که  وقتی بسیاری اسم «در جست و جوی دری» را شنیدند بی صبرانه منتظر دیدن آن بودند و هستند.

بهتر است کمی از «در جست و جوی نمو» شروع کنیم.

آیا «نمو» هیولایی مانند سوپرمن و یا بتمن بود که به عنوان شخصیت ابر قهرمان توجه همه را به خود جلب کند؟ آیا در جست و جوی نمو فیلمی عاشقانه میان یک زن و مرد مانند دیو و دلبر یا سیندرلا بود که لحظاتی رمانتیک را به وجود بیاورد؟ شایدوقتی فیلم یا انیمیشنی در گیشه موفق می رسد سوالهای این چنینی زیاد مطرح شود ولی جواب این سوال‌ها منفی است.

در جست و جوی نمو داستان یک ماهی کوچک است که مدت طولانی نیست سر از تخم بیرون آورده و از میان چند صد تخم، طی حادثه ای فقط نمو زنده مانده و در همان حادثه مادرش را هم از دست داده.

اما در داستان، رابطه ای عاطفی شکل می گیرد. نه میان یک مرد و یک زن بلکه میان یک پدر و فرزندش. شاید همین موضوع باعث شد که بسیاری را علاقه مند دلقک ماهی های در اقیانوس بی کران کند..اما در کنار همین موضوع کمتر دیده شده، موضوع مهم این است که داستان به درستی پرداخته شده است.

نمو که طی حادثه ای به دست انسان ها دزدیده می شود، پدرش مارلین را  به تکاپو می اندازد تا تنها فرزند خود پیدا کند.

در مسیر جست و جوی فرزند خود، با حوادث مختلفی رو به رو می شود و در همان مسیر با یک ماهی به نام «دری» که در اصل یک بلو تانگ یا جراح آبی است آشنا می شود که  به شدت فراموشکار است و حافظه کوتاه مدتش دچار مشکل است. اما هر چه که هست مارلین می تواند نمو را به کمک دری کم حافظه نجات دهد.

به عقیده بسیاری هر بار دیدن این انیمیشن برای مخاطب تازگی و جذابیت دارد و این نشان از خوش ساخت بودن این  انیمیشن دارد.

اما «در جست و جوی دری» با «در جست و جوی نمو» متفاوت است.

انیمیشن با دوران بچگی دوری اغاز می شود. چه شد که دری در اقیانوس های تنها شنا می کند و هیچ کس نیست که مراقبش باشد. آیا قبل از مارلین دوست دیگری داشته یا خیر؟

اما دری کم حافظه داستان، با المان هایی که در اقیانوس می بیند یاد کودکی اش می افتد که خانواده اش را چگونه ترک کرده است. در کنار قرار گرفتن این المانها در ذهن دوری، او را متوجه آن می کند  که کجا باید به دنبال خانواده خود بگردد و ماجرا از همین جا آغاز می شود.

شاید جست و جو کردن نمو توسط پدرش و دری بسیار جذاب تر و پر هیجان تر از جست و جو کردن خانواده دوری باشد، اما «جست و جوی دری» هم انیمیشن ضعیفی نیست.

بهتر است توضیح داستان به همین جا ختم شود، زیرا امکان دارد خواننده انیمیشن را ندیده باشد و توضیح داستان، باعث از دست دادن جذابیت دیدن آن شود.

اما نکته اساسی اینجاست که یک انیمیشن فیلم ها را پشت سر می گذارد و به پرفروش ترین فیلم در سال ۲۰۱۶ تبدیل می شود.

در جست و جوی دری در ایالات متحده امریکا، توانست به فروش ۴۸۶,۲۹۵,۵۶۱ میلون دلار برسد و در کشورهای خارجی فروش ۵۴۱,۴۷۶,۰۰۸ را تجربه کند و در مجوع فروش ان در ۱۷۵ روز به  ۱,۰۲۷,۷۷۱,۵۶۹ رسید.

نزدیک ترین تعقیب کننده آن Civil War Captain America: بود که در فروش کل موفق تر از در جست و جوی دری بود ولی در خود کشور امریکا از رقابت با این انیمیشن عقب ماند.

این فیلم توانست در ایالات متحده امریکا ۴۰۸,۰۸۴,۳۴۹ بفروشد ولی فروشش در کشورهای دیگر چشم گیر تر بود و ۷۴۵,۲۲۰,۱۴۶ میلیون دلار به فروش خود اضافه کرد و در مجموع ۱,۱۵۳,۳۰۴,۴۹۵ میلیارد دلار فروخت.

و اما سومین فیلم پرفروش در باکس آفیس A Star Wars Story Rogue One: بود که توانست در امریکا ۴۳۹,۷۱۴,۷۰۵ میلیون دلار و در سایر کشورها ۳۵۰,۰۰۰ دلار بفروشد.

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.