جای خالی برخی صنایع در افزایش شاخص بورس

مرتضی ابراهیمی – یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است، عبور شاخص‌ از کانال ۹۱ هزار واحدی بدون شک اتفاق خوب و نسخه‌ای تاثیرگذار در بدنه بیمار اقتصاد کشور است و باید دیگر صنایع نیز بتوانند همچون فلزات و پتروشیمی‌ها نیز در رشد شاخص بورس اثرگذاری بیشتری داشته باشند.

عباس ضیایی نیری در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد با تاکید بر رشد مثبت و بی سابقه شاخص بورس گفت: عبور شاخص‌ از کانال ۹۱ هزار واحدی بدون شک اتفاق خوب و نسخه‌ای تاثیرگذار در بدنه بیمار اقتصاد کشور است که سال‌هاست با دلایل مختلف داخلی و خارجی سعی در توجیه این شکنندگی در اقتصاد کشور را داشته‌ایم.

وی افزود: جنبه‌های مثبت این مسئله در فرایند بهبود و ترمیم رکود بازارهای کشور دارای اهمیت است، چنانچه جذابیت و ایجاد اعتماد میان فعالان بازار سرمایه و سرمایه‌داران جدید از دلایل بنیادی این حرکت‌ مثبت شاخص‌ها محسوب می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه بر این باور است؛ در صورت انجام آموزش‌های اصولی و آگاهانه‌تر به صاحبان نقدینگی می‌توان با شفافیت بیشتر جلوه‌های روشن و ایمن بورس را به ویژه در سوددهی نمایان کرد و این امری است که‌ بیشتر از پیش باید مورد توجه کارگزاران بورس قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه ریسک پذیر بودن بازار سکه و نوسانات اجتناب ناپذیر نرخ ارز و کاهش سود بانکی و نیز حواشی به وجود آمده پیرامون برخی موسسات مالی و بی صداقتی آنها در انجام تعهدات نسبت به سپرده‌گذاران موجب هدایت قطار نقدینگی‌ها به این سمت و تقویت بازار سرمایه شده است، تصریح کرد: در صورت افزایش مقدار عرضه و تقاضا و نیز ورود و خروج و نگهداری نقدشوندگی می‌توان به این حرکت شتابان در فرار از رکود بورس و پایدار بودن علامت‌ها نیز امیدوار بود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی ارتا یاران ایرانیان با بیان اینکه در کنار سوداوری شرکت‌ها می‌توان به وضعیت متغیرها که بیشتر اثر خود را نشان‌ داده و موجب ملموس‌تر شدن‌ رشد شاخص‌ها شده است، اظهار داشت: بسیاری از شرکت‌ها با توجه به صادرات محور بودن قیمت تمام شده کالاهایشان در دیگر بازارها مشخص می‌شود، از این رو ثمره متغیرهای سیاسی خود را به شکل موثرتری نشان داده و اثر گذاری خود را در سوداوری شرکت‌ها به اثبات رسانده‌اند همانطور که از ابتدای سال هم رشد ۱۶ درصدی را در آنها مشاهده کرده‌ایم.

وی به عدم غفلت از فلزات اساسی و تاثیر زیاد آنها در این رشد اشاره کرد و گفت: فراورده‌های نفتی در این شتاب صعود در بورس تاثیر زیادی داشته‌اند، همچنین به جز فولادی‌ها و معدنی‌ها در دیگر صنایع رشد قابل قبولی نداشته‌ایم.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه قیمت نفت، مس و کامودیتی‌ها در جهان افزایش یافته و به واسطه آن بورس کشور نیز تحت تاثیر این بازار قرار گرفته است، بیان داشت: اینها از عوامل بیرونی رونق در بورس به شمار رفته و می‌تواند شروعی با اطمینان برای شکوفایی اقتصاد و دورنمای مثبت در رونق بازار سرمایه محسوب شود.

وی این را هم یادآور شد؛ البته در تمامی این مثبت اندیشی‌ها موارد تامل برانگیزی نیز حائز اهمیت است و آن اینکه با افزایش نرخ ارز و متعاقبا افزایش قیمت صنایعی که از نرخ دلار تبعیت می‌کنند اما، برخی صنایع همچون سیمان‌ و یا کاشی از این امر مستثنی بوده‌اند.

ضیایی نیری گفت: از این رو باید دستورالعمل‌هایی اجرایی باشد که مانند ۴ سال گذشته که موقعیت تقریبا مشابهی را شاهد بوده اما، ماندگار نبود را دوباره  تجربه نکنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حضور مستقیم مردم‌ در این بازار و حذف دلالان باعث شفافیت بازار شده و با توجه به این امر معایب زودگذر در پایداری این حرکت نیز تا حد زیادی برطرف شده است، همچنین زیرساخت‌های فنی و از پیش طراحی شده با بورس‌ها که تشکیل شده و اکنون در مرحله تست قرار دارد اگر زودتر جنبه عملی به خود گیرد میتوان بازدهی بیشتری را در بازار سرمایه شاهد باشیم.

 

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.