ثبت ۱۰ میلیون تخلف با سامانه هوشمند طی ۲ سال

۱۲۰۰ دوربین هوشمند ثبت تخلف سرعت در جاده‌ها نصب شد

مهدی زاهدی-مدیرعامل شرکت مجری قرارداد تجهیز جاده‌های کشور به سامانه هوشمند ثبت تخلفات رانندگی از نصب ۱۲۰۰ دوربین هوشمند در جاده‌ها خبر داد و گفت: در کل پروژه حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی با داخلی‌سازی فراهم شد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، مراسم افتتاحیه واگذاری تأیید تخلفات ثبت‌شده توسط سامانه‌های هوشمند ثبت تخلفات جاده‌ای به قرارگاه پلیس راه استان‌های کشور روزسه شنبه به صورت ویدئوکنفرانس در شرکت مبین ایران با عنوان پیمانکار مجری قرارداد تجهیز راه‌های شریانی کشور به سامانه هوشمند ثبت تخلفات رانندگی و سرعت هم‌زمان در شهرک آزمایش و چندین قرارگاه پلیس استان‌های کشور برگزار شد.

پس‌ازاین مراسم مدیرعامل شرکت مجری قرارداد تجهیز راه‌های شریانی کشور به سامانه هوشمند ثبت تخلفات رانندگی و سرعت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شرکت مبین ایران به‌عنوان مجموعه‌ای که صد درصد متعلق به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام است، نصب دو هزار دوربین در ۳۴ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور را برعهده گرفت تا سازمان راهداری به‌عنوان کارفرما و ما به‌عنوان مجری این سامانه‌های هوشمند را در جاده‌های کشور نصب کنیم.

وی ادامه داد: داده‌های این سامانه‌های هوشمند ثبت تخلفات سرعت در مرحله اول فقط ثبت تخلفات سرعت و در مراحل بعدی دیگر تخلفات است.امیرمسعود عطایی افزود: حدود ۲٫۵ سال از آغاز نصب این سامانه‌های هوشمند در جاده‌ها می‌گذرد و تاکنون یک‌هزار و ۲۰۰ سامانه در کل شبکه راه‌ها نصب شده و تعدادی نیز در حال بهره‌برداری و تعدادی در حال تحویل است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات رهکام گفت: کارفرمای این پروژه سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و بهره‌بردار پلیس راهور ناجا است.

وی ادامه داد: در سال اول اجرای این پروژه که از شهریورماه ۹۴ آغاز شد، ۴ میلیون تخلف در کل کشور ثبت شد که شامل سرعت لحظه‌ای و متوسط سرعت بود.

عطایی یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود در سال دوم این پروژه که از شهریور ۹۵ آغاز شد و تا شهریور ۹۶ ادامه داشت: حدود ۶ میلیون تخلف سرعت در جاده‌ها ثبت شود.

مدیرعامل شرکت ارتباطات رهکام ادامه داد: در این سامانه‌های هوشمند افزایش سرعت میانگین هم ثبت و جریمه اعمال می‌شود.

وی بیان کرد:‌ برای تأیید تخلفات ثبت‌شده، ۳۵ مرکز و قرارگاه پلیس راه در سطح کشور به چند منظور طراحی و امروز افتتاح شد.

عطایی گفت: پیش از این تخلفات در شهرک آزمایش و به صورت متمرکز رصد می‌شد و این موجب افزایش ۳۵ برابری نظارت بر تخلفات رانندگی است. بدین ترتیب هر قرارگاه پلیس راه در حوزه سرزمینی خود به تخلفات رانندگی نظارت می‌کند و تخلفات حادثه‌ساز اعمال قانون می‌شود و خودرو در محور متوقف خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه شرکت ارتباطات رهکام به‌عنوان زیرمجموعه هلدینگ مبین ایران صد درصد در اختیار ستاد اجرایی فرمان حضرت امام است، اضافه کرد: به‌هیچ‌عنوان نگاه منفعت‌طلبانه در این پروژه نداشتیم و هدف ما کاهش تلفات سوانح رانندگی است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات رهکام ادامه داد: در این پروژه ۱۷ شرکت دانش‌بنیان تحت مدیریت ما نصب سامانه‌ها را انجام می‌دهند.

عطایی میزان صرفه‌جویی از این پروژه ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار با داخلی‌سازی آن عنوان کرد و گفت: در این پروژه هزار نفر اشتغال مستقیم و دو هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد شد.

وی اظهار داشت: برای اجرای این پروژه دو هزار دستگاه سامانه هوشمند، هزینه برای طول کل ۸ سال، ۵۳۵ میلیارد تومان و در قالب EPC است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات رهکام با اشاره به کمک‌های مالی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام به این پروژه تصریح کرد: از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ جمعاً ۴۰۰ دستگاه دوربین ثبت تخلف توسط پلیس راه و سازمان راهداری در جاده‌ها نصب شد، اما از سال ۹۴ تاکنون یک هزار و ۲۱۰ دوربین هوشمند در جاده‌ها نصب کردیم.

عطایی گفت: قرارداد فعلی ما برای دوربین‌ها ثبت تخلفات سرعت لحظه‌ای و میانگین است و در آینده نزدیک قابلیت ثبت فاصله طولی خودروها و حرکات مارپیچ توسط دوربین‌ها به صورت هوشمند قابل رصد خواهد بود.

وی گفت: در حال حاضر فاصله این دوربین‌ها در ۳۴ هزار کیلومتر راه‌های شریانی کشور هر ۳۰ کیلومتر است، درحالی‌که در استاندارد جهانی باید هر ۵ تا ۱۰ کیلومتر یک دوربین وجود داشته باشد و این به معنای لزوم افزایش سه برابری دوربین‌های ثبت تخلفات هوشمند است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات رهکام از مذاکره برای نصب دوربین‌های هوشمند در راه‌های درون‌شهری نیز خبر داد و گفت: هدف ما یکپارچه‌سازی دوربین‌های ثبت تخلفات هوشمند در شهرها و جاده‌ها است، دراین‌باره با ۵ استان کشور مذاکره و عقد قرارداد داشتیم که شامل استان‌های مازندران، گیلان، گلستان، خراسان شمالی و اردبیل است.

افتتاح سراسری سامانه‌های هوشمند تأیید تخلفات جاده‌ای پلیس راه

گفتنی است مراسم افتتاحیه واگذاری تأیید تخلفات ثبت‌شده توسط سامانه‌های هوشمند ثبت تخلفات جاده‌ای به قرارگاه پلیس راه استان‌های کشور صبح روز سه شنبه به صورت هم‌زمان در ویدئوکنفرانس در شهرک آزمایش، چندین استان کشور و شرکت پیمانکار مجری سامانه‌های هوشمند ثبت تخلفات برگزار شد.

وزارت راه و شهرسازی و پلیس راه ناجا از سال‌های گذشته اقدام به نصب سامانه‌های ثبت تخلفات جاده‌ای کرده‌اند به طوری که در ۱۰ سال گذشته تا مرداد ۹۴ حدود ۴۰۰ سامانه در کل جاده‌های کشور نصب و راه‌اندازی شد.

اما از مرداد ۹۴ مقرر شد سامانه‌های هوشمند ثبت تخلفات جاده ای در جاده‌های کشور عملیاتی شود که فاز اول این پروژه در بهمن ماه ۹۴ با حضور وزیر راه و شهرسازی و پلیس راهور ناجا به بهره‌برداری رسید و هم‌اکنون عملیات اجرایی سال سوم پروژه علاوه بر ۱۲۰۰ سامانه قبلی، در سایر محورهای شریانی کشور آغاز شده است.

استفاده از همه توان و ظرفیت بومی مجموعه‌های دانش‌بنیان این حوزه در کشور در راستای حمایت از تولید داخل به میزان صددرصد و صرفه‌جویی ارزی ۸۰ میلیون دلاری در کل اجرای پروژه، از ویژگی‌های انحصاری این سامانه است.

از مزیت‌های اصلی این سامانه‌های هوشمند می‌توان به نظارت بر حوزه سرزمین و قرارگاه پلیس راه در استان، تمرکززدایی از بررسی و تأیید تخلفات در ۳۵ مرکز مانتیتورینگ قرارگاه استانی پلیس راه کشور، ایجاد زیرساخت برای کنترل تخلفات حادثه‌ساز و سرعت متوسط و لحظه‌ای در جاده‌ها و تسریع در تأیید تخلفات و ثبت برخط در بانک اطلاعاتی تخلفات خودرویی، از مزایای اجرای این سیستم هوشمند است.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.