تک‎نرخی کردن ارز موفقیت‌آمیز نبود

خبرگزاری ایکنا نوشت: در روزهای اخیر نوسانات مجدد در بازار طلا، سکه و ارز و مخصوصا افزایش سرسام‌آور قیمت سکه در رو دوشنبه، به سرخط اخبار رسانه‌های اقتصادی کشور تبدیل شد. این مسئله موجب نگرانی‎هایی در میان مردم و فعالان اقتصادی است و طبیعتا دولت و مجلس باید برای آن چاره‎اندیشی کنند. در هفته‌های اخیر، دولت با تک‎نرخی کردن نرخ ارز، بستن صرفی‌های غیرمجاز و عدم ارائه ارز به صرافی‌های غیردولتی، همه سعی خود برای پایان دادن به وضعیت نابسامان بازار ارز انجام داد و هرچند به صورت موقت به موفقیت‌هایی نیز نائل شد اما همچنان قیمت طلا و ارز بالاست و برخی افراد نیز از اینکه ارز مورد نیاز آنان توسط بانک مرکزی فراهم نمی‎شود گلایه دارند و همین مسئله موجبات نگرانی است که قطعا باید برای آن اقدامی عاجل صورت گیرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، به بیان نکاتی درباره دلایل نوسانات مجدید در بازار سکه و ارز پرداخت و اظهار کرد: یکی از دلایلی که این نوسانات در روزها و هفته‌های اخیر در بازار طلا و سکه به وجود آمده است به تصمیم اخیری که در مورد تک نرخی شدن ارز گرفته شد، مربوط است و این اقدام موفقیت‌‍آمیز نبود و نتایج مثبتی هم در پی نداشته است.
وی ادامه داد: تک نرخی شدن ارز نتوانست، ارز مورد نیاز بازار را تأمین کرده و به کسانی‌که درخواست ارز دارند، پاسخ مثبت دهد. همین امر باعث شده است که بازار کاذبی در زمینه طلا و سکه به وجود بیاید که دلیل شکل گیری این بازار کاذب هم درآمدهای میلیونی برای خرید سکه توسط عده‌ای از افراد است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: افرادی هستند که به عنوان نمونه تعداد ۲۰ سکه خریداری کرده‌اند و بدون دردسر و مشکلی، به درآمد چندمیلیونی می‎رسند. لذا وقتی چنین فضایی در اقتصاد کشور پیش می‌آید باعث می‌شود افراد حریص شده و به دنبال این بازار کاذب و درآمد کاذب بروند.
موسوی لارگانی یادآور شد: همین امر باعث می‎شود که ما نتوانیم درخواستی که خریداران دارند را فراهم کنیم و این نوسانات ایجاد می‎شود. البته مشکلات اخیر فقط مربوط به بازار سکه و طلا نیست بلکه ما در بازار خودرو هم متأسفانه با چنین وضعیت مشابهی مواجه هستیم و خودرویی که با توجه به کیفیت آن باید به قیمت مناسب‌تر در اختیار مردم قرار گیرد اما با قیمت بالاتری فروخته می‎شود.
نماینده فلاورجان در خانه ملت اظهار کرد: چنین وضعیتی به عدم مدیریت صحیح اقتصادی در کشور ما برمی‌گردد. متأسفانه برخی مسئولان توان کنترل این بازار را ندارند. طلا و سکه‌ای که باید پشتوانه پول ملی ما باشد با سوءاستفاده برخی افراد، بازاری سیاهی در مورد آن ایجاد شده است و این وضعیت باعث شده است که ارزش و قدرت پول ملی ما هم کاهش پیدا کند؛ لذا بنده معتقدم که هم دولت و هم مجلس باید به این قضیه ورود کرده و جلوی این نوسانات در قیمت‌ها را بگیرند.
وی تأکید کرد: در بازار ارز هم به بهانه‌های مختلفی از جمله سفرهای زیارتی، سال نو میلادی یا نوسانات هر ساله در پایان سال اشاره شده است اما اینها توجیهات مناسب و دلیل افزایش نرخ ارز نیست؛ چراکه در اوایل سال ۹۷ هم این نوسانات به بیشترین حد خود رسید و دولت هم تصمیم به تک نرخی کردن ارز گرفت اما به اهداف مورد نظر دست پیدا نکرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قبلا در دولت دهم هم چنین تصمیمی در مورد نرخ ارز گرفته شد و اتاق مبادلات ارزی را تشکیل دادند اما چون نتوانستند درخواست‌هایی که افراد داشتند را برآورده کنند، در نتیجه این اقدام آنها هم به موفقیت نرسید. در همین چند وقت اخیر هم سخنگوی دولت و هم برخی مسئولان دیگر از پاسخ به درخواست افراد نیازمند ارز سخن گفته‌اند اما همچنان این مشکل برطرف نشده است.
موسوی لارگانی در پایان اظهار کرد: حتی رئیس کل بانک مرکزی اظهار کردند که ما ارز مورد نیاز ۴۲۰۰ تومانی برای ورود کالای لوکس را هم فراهم می‌کنیم اما عملا نتوانستند نیازهای مردم را برطرف کنند و همین مسئله باعث شده است که موفقیت‌های لازم در بازار ارز حاصل نشود؛ لذا تا مشکل جدی‌تر نشده است باید هم دولت و هم مجلس، سریعا برای رفع مشکلات موجود در این زمینه اقدام کنند تا به مشکلات حادتری برخورد نکنیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.