تولید ریل ملی با همکاری هندی‌ها

معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن خبر داد:

گروه امورزیربنایی-معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن با اشاره به ورود هندی‌ها به تولید ریل ملی گفت: قرار بر این است که هندی‌ها در ارائه شمش و تامین منابع ملی به کمک ذوب‌آهن بیایند.

به گزارش جهان اقتصاد، مازیار یزدانی در نشست خبری با اشاره به سرفصل پروژه‌های شرکت راه‌آهن اظهار داشت: مهم‌ترین پروژه‌های راه‌آهن، پروژه‌هایی هستند که در ارتقای ایمنی، کاهش آلودگی محیط زیست و در ارتقای درآمدزایی موثر باشند.

وی افزود: بنابراین پروژه‌هایی که دارای این سه سرفصل نباشند یا متوقف و یا اینکه سرعت اجرای آن کاهش پیدا می‌کند. همچنین از آنجایی که دولت در خشکسالی مالی قرار دارد اولویت‌بندی پروژه ها بسیار مهم است. از سوی دیگر پروژه‌های ریلی از پروژه‌های هزینه‌بر هستند و در مقایسه با سایر پروژه‌ها هزینه بسیار بالایی دارند چراکه تولیدکنندگان تجهیزات راه‌آهن در دنیا بسیار محدود هستند.

معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن با بیان اینکه در حال حاضر۲هزار و ۳۰۰ پروژه درراه‌آهن تعریف شده است که دارای این سه سرفصل هستند گفت: به غیر از پروژه‌هایی که از طریق فاینانس‌های خارجی تامین مالی می‌شوند هزینه ساخت این پروژه‌ها چیزی حدود ۴هزار میلیارد تومان است.

یزدانی با اشاره به سه اَبَرپروژه راه‌آهن گفت: قطار سریع‌السیر تهران – قم – اصفهان، برقی شدن قطار تهران – مشهد و برقی‌سازی راه آهن اینچه‌برون از پروژه‌های کلان شرکت راه‌آهن است که قطار سریع‌السیر تهران – اصفهان در حال اجرا است. در پروژه برقی شدن تهران – مشهد مشاوران شروع به کار کردند و همچنین در پروژه برقی‌سازی راه‌آهن اینچه‌برون در مرحله تدوین قراردادهای نهایی با طرف روسی هستیم و امیدواریم از ابتدای سال ۹۷ این پروژه به مرحله اجرا برسد.

وی با اشاره به پروژه‌های در اولویت راه‌آهن برای ارتقای ایمنی اظهار داشت: یکی از پروژه‌های در اولویت ما تجهیز تمام شبکه راه‌آهن به سیستم ATC است. ATC مسیر بافق- مشهد نهایی شده است و آماده بهره‌برداری است. سیاست ما این است که طول شبکه راه‌آهن که مجهز به سیستم سیگنالینگ هستند به سیستم ATC مجهز شوند بنابراین فقط سه مسیر تهران – شمال، اصفهان – شیراز و زاهدان – کرمان که به سیستم سیگنالینگ مجهز نیستند ATC ندارند آن هم به دلیل ترافیک پایین این مسیرها است.

یزدانی با اشاره به ساخت تقاطع همسطح برای افزایش ایمنی راه‌آهن اظهار داشت: هرچند که سطح تقاطع‌های غیرهمسطح تکلیف راه‌آهن نیست اما در راستای افزایش ارتقای ایمنی این تکلیف را هم برعهده گرفته‌ایم. هزینه ساخت هر تقاطع چیزی حدود ۱۹ میلیارد تومان است و ساخت ۲۲ تقاطع را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی همچنین با اشاره به اتصال راه‌آهن به چشمه‌های بار گفت: اتصال راه‌آهن به مراکز باری تکلیف مقام معظم رهبری و وزیر راه و شهرسازی است که برای تحقق این هدف باید ۴۵۰ کیلومتر راه‌آهن ساخته شود که ۲۵۰ کیلومتر آن راه‌آهن‌های زیر ۱۰ کیلومتر هستند.

معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن ادامه داد: تاکنون به ۲۰۰ نقطه مرکز بار متصل شده‌ایم و برای تحقق این هدف به هزار میلیارد تومان اعتبار نیازداریم.

یزدانی با اشاره به سرنوشت ریل ملی گفت: متاسفانه برای تولید ریل ملی زمان بسیار زیادی را از دست داده ایم اما امروز در مرحله خوبی از همکاری‌های بین راه‌آهن و ذوب‌آهن برای تولید ریل ملی هستیم.

وی افزود: به شرکت‌ها و تولیدکننده ریل در هند اعلام کردیم که ادامه خرید ریل تنها از طریق ذوب‌آهن ممکن خواهد بود. بنابراین قرار بر این شده است که همکاری بین هندی‌ها و ذوب‌آهن برای تولید ریل ملی انجام شود.

معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن افزود: در مذاکرات با هندی‌ها قرار بر این شده، هندی‌ها پروسه تولید ذوب‌آهن را ممیزی کنند و در مشارکت‌های مالی حضور داشته باشند. بنابراین قرارداد سه‌جانبه‌ای بین هندی‌ها، ذوب‌آهن و راه‌آهن به امضا می‌رسد. شرایط تولید ریل ملی کاملاً مهیا است و تنها مشکل ما تامین مالی است.

یزدانی ادامه داد: طلبی که راه‌آهن از ذوب‌آهن داشته بابت پیش‌پرداخت، خرید ریل ملی تهاتر شده است.

**ایجاد سه ایستگاه تبادلی بین راه‌آهن و مترو

یزدانی با اشاره به اهمیت حمل و نقل ریلی حومه‌ای گفت: هرچند که از محل حمل و نقل حومه‌ای درآمدی نداریم اما از نظر اخلاقی راه‌اندازی حمل ونقل ریلی حومه‌ای در تعهد قرار داده‌ایم. پیش از سال ۹۲ یک ریال هزینه در بحث زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی و حومه ای انجام نشده بود اما در دولت یازدهم و دوازدهم زیرساخت‌های این پروژه‌ها به وجود آمده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر راه‌آهن حومه ای تهران – گرمسار و تهران – کرج  در حال اجرا است و در محور تهران – کرج در حال احداث خط چهارم هستیم. خط دوم راه‌آهن حومه‌ای محور کرج- زنجان هم در دست ساخت است. راه‌آهن حومه‌ای مشهد – شیراز – اصفهان هم در حال ساخت است.

معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن تاکید کرد: روزانه ۷۰۰ هزار خودرو وارد تهران و از تهران خارج می‌شود که اغلب این خودروها از خودروهای فرسوده هستند که آلودگی بسیار زیادی را ایجاد می‌کنند. بنابراین ایجاد حمل و نقل حومه‌ای ریلی بسیار اهمیت دارد.

یزدانی همچنین با اشاره به ایجاد ایستگاه‌های تبادلی بین راه‌آهن و مترو برای تسهیل جابجایی مسافران گفت: برای ایجاد اتصال متروی شهرری به راه‌آهن قرار بر این است که ایستگاه جدیدی ساخته شود و در این راستا راه‌آهن زمینی ۵ هکتاری را تملک کرده و قرار بر این است که در آن منطقه مرکز TOD راه‌اندازی شود.

وی ادامه داد: همچنین در ایستگاه جوانمرد قصاب ایستگاه تبادلی بین راه‌آهن و مترو تا پایان سال ساخته می‌شود که از این طریق مسافران به منطقه جنوب تهران دسترسی راحت‌تری پیدا می‌کنند و قرار بر این است که این ایستگاه راه‌آهن به صورت زیرزمینی ساخته شود.

**افتتاح راه‌آهن آستارا- آستارا در ماه جاری

یزدانی با اشاره به اتصال راه‌آهن ایران به کشور آذربایجان گفت: در حال حاضر این پروژه در جریان است و در این ماه ساخت راه‌آهن آستارا- آستارا به اتمام می‌رسد و افتتاح می‌شود.

معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن با اشاره به راه‌آهن خواف – هرات گفت: در حال حاضر توانسته‌ایم این راه‌آهن را تا غوریان بسازیم و این را‌ه‌آهن در کشور افغانستان تا ۲۰ کیلومتر پیش رفته است. در حال حاضر برای ادامه این مسیر باسخت‌گیری‌ها و بروکراسی‌های مرزی در کشور افغانستان روبرو شده‌ایم.

نظرات شما

×

Comments are closed.