توقف خواسته های صنعتگران در بن بست بی توجهی

درهمایش روز ملی صنعت و معدن مطرح شد

حمایت از کالای ایرانی روی بخش تقاضا متمرکز شده است

مهدی زاهدی-صنعتگران و معدنکاران کشور دهم تیرماه به مناسبت روز ملی صنعت و معدن، در حضور معاون اول رییس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت به بیان چالش های پیش روی خود پرداختند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران به عنوان یکی از نمایندگان مهم بخش خصوصی تولید، از نشنیدن صدای صنعتگران گلایه کرد و با طرح این سوال که دولت تا چه حد طی سال‌های اخیر به درخواست صنعتگران توجه کرده است، اظهار کرد: شرایطی که در حال حاضر در بخش صنعت و معدن روبه‌رو هستیم ناشی از عدم توجه به این مطالبات است.

عبدالوهاب سهل‌آبادی ادامه داد: در ارتباط با فریز و نگهداری دیون معوقه صنعتگران از دولت درخواست‌هایی داشتیم که آیا این اتفاق افتاد؟ بحث مالیات را مطرح کردیم و انتظار داشتیم در ارتباط با مقوله اخذ مالیات بر ارزش افزوده چاره‌اندیشی شود، اما آیا چنین مساله‌ای مدنظر قرار گرفت؟ در مورد تک نرخی بودن ارز فریاد زدیم و امروز می‌بینید که چه اتفاقی افتاده است.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با انتقاد از تصمیمات سازمان تامین اجتماعی در برخورد با کارفرمایان و کارگران، تصریح کرد: کارفرمایان برای تمدید دفترچه کارگران با مشکل مواجه هستند، اما متاسفانه شاهد توقیف برند کارخانه‌ها هستیم و این سوال مطرح است که سازمان تامین اجتماعی چگونه به خود اجازه می‌دهد که درمان کارگری را که حقوقش هم پرداخت نشده است را تمدید نکند.

دسترسی به ماشین‌آلات معدنی غیرممکن شده است

حمیدرضا معصومی به عنوان یک فعال بخش خصوصی سخنران بعدی این همایش بود، وی با اشاره به مشکلات حوزه معدن، خطاب به معاون اول رییس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار کرد: پس از التهابات بازار ارز فعالان معدنی روزهای سختی را سپری کردند و اگر طی سالیان گذشته می‌توانستند با ماشین‌آلات دسته دوم کار کنند پس از تک نرخی کردن ارز دسترسی به ماشین‌آلات به دلیل افزایش نجومی قیمت‌ها غیرممکن شده است.

وی ادامه داد: توسعه در بخش معدن بدون نوسازی تجهیزات و ماشین آلات امکانپذیر نیست و به طور حتم باید در این رابطه چاره‌اندیشی شود.

معصومی با تاکید بر این‌که باید پرهیز از پیچیدگی در تدوین دستورالعمل‌ها و مبارزه با بروکراسی اداری در دستور کار قرار گیرد تا شاهد تشویق کارآفرینان در حوزه معدن باشیم، گفت: ۵۰۰۰ معدن کوچک در کشور وجود دارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید نسبت به بهبود وضعیت آنها چاره‌اندیشی کند.

در ادامه همچنین سید مظفر عبدالله – فعال بخش صنایع تبدیلی – با اشاره به این‌که کشور در جنگ اقتصادی به سر می‌برد و با شرایط بحرانی روبرو است، اظهار کرد: کالاهای ما در گمرک مانده است و باید با دموراژ (هزینه دیرکرد و خواب بار در گمرک) حل شود. علاوه بر این بررسی مشکلات واحدهای پویا و فعال باید در دستور کار قرار گیرد و استفاده از تجربه آنها جهت حل مسائل به عنوان راهکار تلقی شود.

رمزگشایی وزیر از مشکل ۷۰ درصد بنگاه‌های تولیدی!

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این همایش به وضعیت تولید کشور و مقایسه آن با سالهای اول انقلاب پرداخت و گفت: در حوزه صنایع ساخت محور مثل تولید خودرو، از زمان انقلاب تاکنون تولید خودرو ۱۳ برابر رشد داشته است.

محمد شریعتمداری در ابتدای سخنان خود خطاب به معاون اول رییس جمهوری گفت: آقای جهانگیری ما امسال در شرایط خاصی روز صنعت و معدن را برگزار می‌کنیم و ابتدا اینکه در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران هستیم.

شریعتمداری اظهار داشت: در شروع انقلاب اسلامی تنها ۸۵۴ واحد کوچک و بزرگ در سطح کشور مشغول فعالیت داشتیم، اما امروز این تعداد بیش از ۱۰۰ برابر تعداد واحدهای صنعتی که دارای پروانه بهره‌داری هستند، افزایش یافته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ارزش افزوده بخش صنعت در طی سال های۵۷ تا ۹۴ حدود ۷ برابر شده است. شریعتمداری گفت: در حوزه زیر ساخت ها تنها در سال ۵۷ دو شهرک صنعتی داشتیم، امروز ۵۹۲ شهرک صنعتی فعال تا پایان سال ۹۶ فعال بوده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ظرفیت تولید آلومینیوم طی این سال‌ها ۱۰ برابر شده است و تولید کنسانتره مس و کاتد مس هم ۱٫۶ میلیون تن شده است.وی افزود: در سیمان از اوایل انقلاب ۱۴ برابر ظرفیت تولیدسیمان بیشتر شده و ظرفیت ۱۴۲ میلیون تنی برای تولید در کشور پیش بینی شده است. وی اظهار داشت: تولید تایر رشد ۷٫۵ برابری داشته و صنایع لوازم خانگی هم رشد داشته  و روند رو به رشدی داشته است. شریعتمداری افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ارزش افزوده کل اقتصاد کشور بدون احتساب نفت ۲٫۹ برابر شده است.وی بیان داشت: در حوزه لوازم خانگی تولید یخچال ۱۰ برابر، تولید تلویزیون ۶۰ برابر و تولید ماشین لباسشویی ۷۴ برابر شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حوزه تولید سیاست‌های جدید اتخاذ شده است، بیان داشت: راه‌اندازی واحدهای تولیدی جدید که در این رابطه سال گذشته ۵۸۰۰ واحد تولید جدید پا به عرصه گذاشت.

شریعتمداری با اشاره به وجود ۵۷۰۰ معدن فعال در کشور گفت: به تازگی ۴۰ پهنه امید بخش معدنی شناسایی شده که بهره‌برداری از آنها افزایش تولید و اشتغال‌زایی را خواهد داشت.

وی کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش را مشکل بیش از ۷۰ درصد از واحدهای تولید کشور عنوان کرد و گفت: واحدهای تولیدی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده رنج می‌برند، اگرچه این موضوع در دستور کار مجلس است.

مشکلاتی که به دست خودمان ایجاد می‌شود کمتر از تحریم نیست

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز به عنوان رییس پارلمان بخش خصوصی گفت: دولت با گسترش و نقش خود در اقتصاد عملا رقیبی پرقدرت برای بخش خصوصی شد و این امر باعث شد سال‌ها نوآوری و خلاقیت در تولید و صنعت موتور اصلی خلق ثروت نباشد

غلامحسین شافعی اگفت: اگر نگاهی به وضعیت کنونی کشور در بخش‌های مختلف اقتصادی به ویژه صنعت و تولید بیاندازیم، این واقعیت را می‌توانیم درک کنیم که این روزها در وضعیت خوبی قرار نداریم، اما این وضعیت به معنای ترویج ناامیدی و عدم وجود راه حل برای حل مشکلات اقتصادی کشور نیست.

وی اظهار داشت: متاسفانه با اشتباه گاهی مسائل اقتصادی با این مساله مطرح می‌شود که گویا علت تمام مشکلات اقتصادی ما تحریم است، در حالی  که اصلا این گونه نیست، زیرا مشکلات داخلی که به دست خودمان ایجاد می شود کمتر از تحریم نیست.

وی خطاب به معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: آقای جهانگیری به نظر می‌رسد دیگر نمی‌توان بدون توجه به حجم عظیم مشکلات همچنان به مسائل گذشته پافشاری کرد و بدون درک و دامنه بحران‌های کنونی و ریشه پیدایش آنها نه تنها قادر به حل آن نخواهیم بود، بلکه شرایط بدتر و پیچیده تر می‌شود.

شافعی اظهار داشت: باید این واقعیت را پذیرفت که دیگر امکان پذیر نیست که همان سطح که مشکلات به وجود آمده آن را مرتفع کرد، بلکه باید از سطح بالاتر به حل این مشکلات پرداخت.

وی در مورد حمایت از کالاهای ایرانی اظهار داشت: آیا حمایت از کالاهای ایرانی در حمایت از عرضه نهفته است یا تقاضا؟ در حالی که به نظر می‌رسد حمایت از بخش تقاضا شده است؟ رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: حمایت از کالای ایرانی باید روی بخش عرضه متمرکز شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.