توسعه گلخانه ها تنها راه علاج خشکسالی

رییس هیئت مدیره شرکت شهرکهای کشاورزی مطرح کرد

گروه تولید-رییس هیئت مدیره شرکت شهرکهای کشاورزی گفت: برای مهار خشکسالی و رفع بیکاری در کشور تنها راه علاج در حوزه کشاورزی توسعه گلخانه ها است.

به گزارش جهان اقتصاد، علی اشرف منصوری رییس هیئت مدیره شرکت شهرکهای کشاورزی در نشست خبری اظهار کرد: تا کنون ۱۱۵مجتمع و شهرک گلخانه، شیلات و دامپروری در ۲۹ استان کشور در سطح ۷۶۲۷هکتار تحویل شرکت شهرکهای کشاورزی شده است.

وی با بیان اینکه از مجموع شهرکهای گلخانه ای تحویل شده به شرکت ۲۷۰۰هکتار بعنوان اولویت واگذاری تعیین شده گفت: ۷۰۰هکتار آن به سرمایه گذاران واگذار شده است ومابقی در مرحله فراخوان واگذاری برای جذب سرمایه گذار است که پس از بهره برداری منجر به ۳۵۰۰۰اشتغال مستقیم و غیر مستقیم وبیش از ۳۴۰۰۰میلیارد ریال سرمایه گذاری می شود.

وی افزود: با توجه به تفاهمنامه صورت گرفته با سازمان شیلات ایران ۴۴شهرک شیلاتی در سواحل آبهای جنوب و شمال کشور پیش بینی گردیده که تا کنون از طریق موسسه نصر برای ایجاد ۱۰ مورد انها کارسازی شده است .

مدیرعامل شرکت شهرکهای کشاورزی ایران در ادامه یاد اور شد که طی دو سال گذشته مجوزتاسیس ۲۴مورد شهرک خصوصی گلخانه ای با مساحت ۴۷۶ هکتار صادر شده است.

منصوری با اعلام این خبر که بخش عمده عملیات احداث زیر ساخت شهرکهای کشاورزی با منابع اعتباری دولت انجام می گیرد گفت: علاوه بر اعتبارات استانی تامین شده توسط سازمانهای جهاد کشاورزی جهت کمک به تکمیل زیرساختها، از محل منابع ملی نیز طی سالهای اخیربالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال برای انجام مطالعات و تکمیل زیرساختها هزینه شده است.

منصوری خبر داد که برای ایجاد و توسعه ی شهرکهای کشاورزی در ۲۳استان در سطح ۱۲۵ هزار هکتار آمایش واستعدادیابی انجام گرفته و مطالعات تکمیلی در این عرصه ها با هدف توسعه شهرکهای کشاورزی وبا محوریت توسعه گلخانه ها در حال انجام است.

وی در ادامه با اشاره به نوپا بودن شرکت شهرکهای کشاورزی گفت: کار تکمیل سازه های گلخانه و آغاز بهره برداری و تولید در چهار استان همدان، اردبیل، جنوب کرمان و کهکیلویه وبویراحمد شروع گردیده و مابقی هم در حال برنامه ریزی است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای کشاورزی در ادامه تاکید داشت: برای مهارخشکسالی و رفع بیکاری در کشور تنها راه علاج درحوزه کشاورزی را توسعه ی گلخانه ها را بعنوان یکی از محوری ترین برنامه های اقتصاد مقاومتی با هدف توسعه تولید وافزایش بهره وری آب واشتغال وهمچنین توسعه صادرات دانست و این مهم را اولویت اول این شرکت و وزارت جهادکشاورزی برای رفع این چالش اعلام نمود .

مدیرعامل شرکت شهرکهای کشاورزی ایران افزد: در حال حاضر سطح زیر کشت گلخانه درکشوربیش از ۱۲۰۰۰هکتاربوده که۹۵۰۰هکتار آن سبزی و صیفی جات، توت فرنگی و.. و۲۵۰۰هکتار آن گل وگیاه زینتی است که سالانه بالغ بر۲میلیون تن انواع محصولات گلخانه ای و بیش از یک میلیاردو ۵۰۰ میلیون گل شاخه بریده و ۳۶۰ میلیون گل وگیاه زینتی گلدانی تولید میشود.

منصوری در ادامه به اهمیت و مزایای کشت های گلخانه ای پرداخت و تصریح کرد: توجه به زنجیره ی تولید را در شهرکهای گلخانه ای با هدف ایجاد ارزش افزوده یکی از محورهای اصلی مطالعات دراین شهرکها است.

منصوری در پایان شهرکهای گلخانه ای را بعنوان تنها راه موثر برای مقابله با چالش کم آبی وبیکاری بیان نمودند و افزودند که تلاش ما در شرکت شهرکهای کشاورزی کوتاه نمودن بروکراسی برای سرمایه گذاران و بهره برداران است بطوری که در شهرکهای اماده واگذاری صدور مجوز برای متقاضی یکروزه صادر میشود واراضی شهرک پس از آغاز بهره برداری بصورت قطعی به سرمایه گزار واگذار میگردد.

مدیرعامل شرکت شهرکهای کشاورزی زود رسی و امکان تولید خارج از فصل ، بازارپسندی محصولات گلخانه ای وکیفیت بالا بدلیل کاهش مصرف سموم و مبارزه بیولوژیک ، صرفه جویی در مصرف آب به اندازه یک دهم فضای باز و افزایش ده برابری تولید نسبت به فضای آزاد ، امکان تولید بیش از یک محصول در سال،افزایش صادرات ، امکان استفاده از اراضی غیر قابل کشت با روش هیدروپونیک ، تنظیم برنامه کشت با شرایط بازار و ایجاد فرصت شغلی مناسب برای متقاضیان جویای کار بویژه دانش اموختگان را از مزایای کشت های گلخانه برشمرد و افزود برای پرداخت تسهیلات به سرمایه گداران بویژه ازمحل منابع توسعه روستایی و عشایری محدودیتی وجود ندارد و از فعالین حوزه کشاورزی خواست از این فرصت استثنایی برای توسعه تولید و افزایش بهره وری از منابع آب و خاک و ایجاد اشتغال وتامین درامد اقتصادی استفاده نمایند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.