توسعه همکاری‌های حمل و نقلی ایران و پاکستان

وزیر راه و شهرسازی در سفر به اسلام آباد خبر داد:

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران از آمادگی کشورمان برای گسترش همکاری‌ها با پاکستان در همه زمینه‌های زیربنایی شامل بخش‌های زمینی، دریایی، هوایی و ریلی خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، عباس آخوندی در جریان سفر به پاکستان، پس از دیدار با میرحاصل خان بزنجو، وزیر امور دریانوردی پاکستان افزود: ایران دارای مرز بسیار طولانی با پاکستان است، ما کشورهایی با ریشه های فرهنگی و تمدنی یکسان و حتی با اقوام مشترک هستیم، لذا حفظ امنیت این منطقه و توسعه و آبادانی آن برای طرفین یک سیاست قطعی و لازم الاجرا است.

آخوندی افزود: ما توسعه پاکستان را توسعه خود می دانیم و برای ارتباط با پاکستان در تمام شعبه ها از جمله حمل و نقل هیچ محدودیتی برای خودمان قائل نیستیم.

وی خاطرنشان ساخت: بدون تردید نبود آبادی و رفاه در هر کدام از کشورهای ایران و پاکستان در مجموع امنیتی در منطقه به ارمغان نخواهد داشت، بنابراین ایران به هیچ وجه تابع سیاست رقابتی نیست، بلکه تمامی سیاست های ما متکی بر همکاری متقابل و درهای باز است.

آخوندی افزود: به دعوت وزیر امور دریانوردی با هیات بزرگی به پاکستان سفر کرده ایم و هیات ما شامل گروه هوایی، دریایی، زمینی و گروه ریلی از جمله بخش دولت، نماینده مجلس شورای اسلامی و همچنین از بخش خصوصی می باشد.

وی گفت: در حوزه مسافری آماری که داریم بیش از ۲۰۰ هزار مسافر پاکستانی در سال گذشته به ایران سفر کرده اند. و البته این ارقام قابل رشد است و نشان دهنده ظرفیت بسیار بزرگ میان دو ملت بزرگ است.

عباس آخوندی گفت: در حوزه دریایی میان بنادر چابهار و گوادر قرارداد خواهر خواندگی وجود دارد. همچنین از ایجاد خطوط کشتی رانی میان بنادر چابهار و کراچی استقبال می کنیم و علاقه مندیم حتی این خطوط به دیگر بنادر ایران از جمله بندرعباس و خرمشهر نیز توسعه یابد و آمادگی داریم از کشتی های مسافربری پاکستان استقبال کنیم.

وی افزود: در حوزه تبادلات دریایی میان چابهار و گوادر آمادگی کامل داریم امکانات ترانزیتی برای بندر گوادر به سمت آسیای میانه از طریق ارائه امکانات ریلی و جاده ای را در اختیار طرف پاکستانی قرار دهیم.

آخوندی تاکید کرد: ما بشدت علاقه مندیم که ارتباطات زمینی با پاکستان را افزایش دهیم علاوه بر گذرگاه مرزی میرجاوه-تفتان علاقه مندیم در پیشین-ریمندان هم نیز گذرگاه مرزی بازگشایی کنیم.

وی افزود: همچنین برای احداث خط ریلی میان چابهار و گوادر و بهبود خط ریلی میرجاوه به کویته نیز آماده همکاری هستیم.

آخوندی گفت: ایران علاقه مند است تا از فرودگاه های مختلف این کشور از جمله چابهار، زاهدان و زابل به مقصد فرودگاه های کویته، کراچی و لاهور پروازهای منطقه ای برقرار کند.

وی اهداف سفر خود را توسعه همکاری‌های دو کشور در تمامی مدهای حمل و نقل و گردشگری عنوان و در دیدار با وزیر کشتیرانی و دریانوردی پاکستان بر افزایش همکاری بنادر چابهار ایران و گوادر پاکستان بر اساس قرارداد خواهرخواندگی تاکید کرد.

آخوندی گفت: ما در تمامی شقوق حمل و نقل؛ دریایی، ریلی، زمینی و هوایی، ارتباطات بسیار گسترده‌ای با پاکستان داریم.

وزیر راه و شهرسازی هدف از سفر خود به پاکستان را توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه حمل و نقل و گردشگری عنوان کرد و افزود: برای آنکه بتوانیم در چهار مد حمل و نقلی‌ دریایی، ریلی، زمینی و هوایی ارتباطات مان را با کشور پاکستان هم در حوزه بار و هم در حوزه مسافر و همچنین گردشگری توسعه دهیم به پاکستان سفر کرده ام.

وی تصریح کرد: امیدوارم بتوانیم به توافقات خوبی با پاکستان در اهداف خود دست یابیم.

توسعه همکاری‌های حمل و نقل جاده‌ای، ریلی، هوایی و نیز بازدید از بنادر کراچی و عزیمت به بندر گوادر اصلی‌ترین ماموریت عباس آخوندی در سفر به پاکستان است.

آخوندی که به همراه هیاتی ۲۰ نفره در حوزه‌های جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی به اسلام‌آباد سفر کرده است در نخستین برنامه خود با وزیر امور کشتیرانی و دریانوردی پاکستان دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار بر راه اندازی خط کشتیرانی مسافری بین بنادر چابهار و کراچی به منظور توسعه ترانزیت و گردشگری بین دو کشور تاکید شد.

وی در این دیدار گفت: همکاری‌های بین بنادر چابهار ایران و گوادر پاکستان باید بر اساس قرارداد خواهرخواندگی بین دو بندر افزایش یابد.

گفتنی است، ایران و پاکستان با بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز خاکی و آبی از ظرفیت بالای حمل و نقل به ویژه در بخش ترانزیت برخواردارند. ظرفیتی که دو کشور می‌توانند با همکاری یکدیگر در ترانزیت کالا بین آب‌های آزاد و کشورهای آسیای میانه از آن استفاده کنند.

نظرات شما

×

Comments are closed.