توسعه صادرات راه نجات تولید کشور است

گروه تولید-وزیر صنعت، معدن و تجارت در گردهمایی روسای سازمان های صنعت، معدن و تجارت کشور بیان کرد: ضرورت دارد که مصوبات و برنامه های ابلاغی وزارتخانه از سوی مدیران استانی جهت رونق امور و تسریع در کارها با جدیت هر چه تمامتر پیگیری شود.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا رحمانی گفت: برخی موضوعات و مشکلات مشترک است و اگر جایی تفویض اختیار لازم است باید بدون محدودیت و در چارچوب قانون انجام شود.

وزیر صمت با اعلام اینکه هر موردی مربوط به بخش معدن است، اگر قانونا منعی ندارد حتما تفویض باید شود، اضافه کرد: تاکنون در ۳ مرحله موارد متعددی در این حوزه به استان ها تفویض شده است.

رحمانی گفت: روسای سازمان‌های صمت استان در خط مقدم هستند و با پشتیبانی ما باید کارها به آنها سپرده شود. وی ادامه داد: اگر موردی هست که ما تفویض نکردیم، حتماً اعلام شود تا در صورت عدم منع قانونی تفویض کنیم.

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: افزایش رایزنان بازرگانی مستقر در کشورهای هدف صادراتی باید مدنظر واقع شود و ضرورت دارد بخش بازرگانی و سازمان توسعه تجارت پیگیری کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه در اصل، صادرات را بخش خصوصی انجام می دهند، بیان کرد: ما فقط باید بستر را فراهم کنیم، اولویت و اساس کار ما در صادرات ۱۵ کشور همسایه است.

رحمانی در ادامه خطاب به روسای سازمان های استانی تصریح کرد: از ظرفیت اتاق های اصناف، بازرگانی، تعاون و اتاق های مشترک در حوزه صادرات استفاده کنید، به اتاق ها میدان عمل بیشتری دهید و با تغییر نوع نگاه و باورها خیلی از مسایل حل می شود.

**توسعه صادرات راه نجات تولید کشور است

وی گفت: توسعه صادرات در شرایط کنونی راه نجات کشور است و در شرایط جنگ اقتصادی که امروز در آن قرار داریم باید از تمامی ظرفیت های موجود برای ارتقای شرایط استفاده کنیم.

وزیر صمت همچنین یادآوری کرد: باید به توان و تجربه بخش خصوصی و تشکل ها اعتماد کنیم و این بخش ها را بیش از پیش تقویت کنیم.

رحمانی با بیان اینکه باید تمام توان حوزه صادرات را تقویت کنید، گفت: صادرات هر کالای ایرانی معادل اشتغال زایی برای جوانان این کشور است.

وی با تاکید بر اینکه از شرایط سخت تر از این هم با توجه به ظرفیتهایی که داریم می توانیم عبور کنیم، افزود: هدف گم نشود، همه را پای کار بیاوریم، هر مدیری اینگونه فکر نکند مدیری جهادی نیست و باید کنار رود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سیاستهای ترویجی، توسعه ای و تامین زیرساختهای صادرات نیز باید همزمان تقویت شود و متناسب با بازارهای هدف و کالاهای هدف صادراتی طراحی و مورد بازبینی قرار گیرند.

رحمانی در ادامه این گردهمایی گفت: رییس سازمانهای صمت استانی، مسئول و نماینده وزارتخانه در سطح استانها هستند، ادارات و شرکتهای هم خانواده مکلف به تبعیت از رییس سازمان صمت در استان خود هستند.

وی با یادآوری اینکه در دوران تحریم، ما در وزارتخانه و هر یک از سازمان های استانی خانه، مامن و محل خدمتگزاری به اصناف، صنعتگران و معدن داران هستیم، اولین کار و اولویت ما احترام به این عزیزان است، گفت: باید این عزیزان را به عنوان رزمندگان جنگ اقتصادی را مورد حمایت صادقانه قرار دهیم.

**تقویت تشکل ها می تواند به رونق کار بیانجامد

وزیر صمت با تاکید دوباره بر اینکه در تفویض اختیار هیچ محدودیتی نداریم، اضافه کرد: اولویت ما توسعه امور است و تقویت هر یک از تشکل ها می تواند در عمل به رونق کار بینجامد.

رحمانی ادامه داد: وزارت صمت می تواند سهم بسزایی در تولید و اشتغال و توسعه کشور داشته باشد و این‌نگاه باید تقویت شود.

وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود توصیه کرد: به طور مستمر سراغ واحدهای تولیدی بروید، با مسایل و مشکلات آنها از نزدیک آشنا شوید و برای آنها راه حل ارایه دهید و پیگیری کنید.

رحمانی گفت: سیاست وزارتخانه این است که هر کالایی امکان ساخت داخل دارد، جلوی واردات آن گرفته شود یا با اعمال تعرفه واردات آن محدود شود.

وزیر صمت همچنین با تاکید بر اینکه صادرات مهم است اما اگر صادرات با تامین مایحتاج مردم تداخل داشته باشد، گفت: تامین مایحتاج و معیشت مردم در اولویت است و مهم این است که صادرات باید از مازاد تولید صنعتی، کشاورزی و صنایع دستی انجام شود.

رحمانی بیان کرد: از تولید کننده حمایت می کنیم و هیچ حد توقفی در این امر نداریم، اما این مشروط به عدم سو استفاده عده ای معدود است.وی گفت: در صورت هر گونه تخلف خارج از قاعده تولید از سوی هر تولید کننده ای مشمول برخورد قانونی سخت است.

**در مبارزه با رانت و فساد تکلیف شرعی و قانونی داریم

وزیر صمت در بخش دیگری از این گردهمایی افزود: امسال یکی از اولویتهای ما مبارزه با رانت و فساد است، کارهای اساسی را شروع کردیم و در برخورد با این مسایل جدی باشید و برخورد کنید.رحمانی همچنین تصریح کرد: در مبارزه با رانت و فساد تکلیف شرعی و قانونی داریم.

وزیر صمت با بیان اینکه شورای معادن در برخی استانهایی که فعال نیست، هر چه سریعتر فعال شود، گفت: ضرورت دارد پرونده های شورای عالی معادن و در خواست وارده به ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید به روز شود.

**کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی میزهای ساخت داخل تاکنون

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت هم در این نشست گفت: تاکنون مجموعه قراردادها و تفاهم نامه های میزهای ساخت داخل، کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورو به همراه داشته است.

مهدی صادقی نیارکی بیان کرد: مهمترین محور برنامه های امسال وزارتخانه رونق تولید است که مهمترین برنامه ذیل آن نهضت ساخت داخل است.

وی در این خصوص ادامه داد: تاکنون ۹ میز ساخت داخل در صنایع خودرو، موتور سیکلت، پتروشیمی، مخابرات، مس و همچنین فولاد برگزار شده است و تا پایان سال ۷ میز دیگر ساخت داخل را برگزار می کنیم.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت افزود: میز لوازم خانگی، تجهیزات پتروشیمی، تاسیسات ریلی و همچنین صنعت فولاد این میزها هستند.

صادقی نیارکی با اعلام اینکه تا پایان سال ۱۴۰۰ می خواهیم ۱۰ میلیارد دلار از واردات را داخلی سازی کنیم، گفت: دستیابی به استقلال و خودکفایی و تغییر رویکرد از مونتاژ کاری به فناوری را در این راستا دنبال می کنیم.

**جذب ۵۰۰ نفر طرح سرباز تاپ در واحدهای تولیدی کشور

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت هم در این نشست گفت: ۵۰۰ نفر از دانشجویان برتر و نخبه را تحت عنوان سرباز تاپ در طرح تاپ جذب واحدهای تولیدی و صنعتی و معدنی می کنیم.

برات قبادیان بیان کرد: معاونت اموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت علاوه بر فعالیت های روتین خود، ۲ طرح اساسی با ۳۴ پروژه دارد که طرح توانمندسازی تولید و اشتغال پایدار( تاپ) و طرح بومی سازی فناوری های با بیشترین ارزبری این دو طرح هستند.

وی انقلاب چهارم صنعتی را موضوع جدیدی دانست و گفت: مشکلات فرآروی حوزه صنعت، معدن و تجارت را از طریق ارتباط با دانشگاه ها و مراکز علمی و شرکتهای دانش بنیان باید حل کرد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با اعلام اینکه سامانه تاپ سال گذشته رونمایی شد، افزود: عملکرد سامانه تاپ در استانها را داریم، هدف گذاری از بنگاه های فعال انجام داده ایم و درصدی از بنگاه های فعال را مشخص کرده ایم.

۳۲ طرح را برای توسعه ۱۲ استان کمتر برخوردار در حال اجرا داریم

معاون طرح و برنامه وزارت صمت هم در این نشست گفت: دفتری با عنوان سرمایه گذاری و تامین مالی ایجاد کرده ایم و هم اکنون ۷ روش جدید را برای تامین مالی بنگاه های بزرگ در دستور کار داریم.

سعید زرندی بیان کرد: سال ۹۸، را با ۷ محور و ۳۴ پروژه شروع کردیم و سعی شد متناسب با این برنامه ها، برش های استانی را لحاظ کنیم.

وی با اعلام اینکه در این راستا ۳۴ برنامه را به استان ها ابلاغ کردیم، افزود: می خواهیم‌ سرمایه گذاران ‌جدید را طوری برنامه ریزی کنیم که واحد های راکد و نیمه تعطیل را احیا کنیم ‌‌و به چرخه تولید برگردانیم.

وی با بیان اینکه برای تامین نقدینگی مورد نیاز واحدها نباید محدود به بانک ها باشیم، گفت: ۱۲ استان کم برخوردار و محروم را انتخاب و اولویت پیگیری امورات توسعه ای انها در ۶ محور ویژه در دستور کار قرار دارد که مجموعا ۳۲ طرح در این ۱۲ استان در حال پیگیری است.

نظرات شما