توسعه خطوط ریلی به خاطر تولید یک درصدی داخلی متوقف نمی شود

وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس مطرح کرد:

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی گفت: در شرایط فعلی تحریم، اصلی‌ترین کاری که باید انجام شود این است که بخش ریل فعال نگاه داشته شود تا از جهت کنترل قیمت حمل و نقل و همچنین ارائه خدمت ارزان به مردم ابزاری در اختیار دولت باشد، چرا که مصرف کننده ریل چه در بخش مسافر و چه در بخش بار اقشار پایین جامعه هستند و از همین رو سرمایه در گردش ریلی بسیار مهم است.

به گزارش جهان اقتصاد، روز سه شنبه عباس آخوندی برای پاسخ به دو سوال که یکی سوال مشترک نادر قاضی پور و علیرضا محجوب نمایندگان ارومیه و تهران درباره علت واردات تجهیزات حمل و نقل ریلی دارای تولیدات مشابه داخلی بود و دیگری سوال مصطفی کواکبیان در خصوص شورای ساماندهی امور پایتخت در جلسه علنی مجلس حضور یافت.

وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: ما کل سرنوشت خطوط ریل کشور را به تولید یک کارخانه گره نزدیم. وزارت راه و شهرسازی از سال ۹۳ که پیگیر تفاهمنامه و عقد قرارداد بود، در نهایت در ششم اردیبهشت سال ۹۶ با کارخانه ذوب‌آهن موفق به عقد قرارداد تولید ریل استاندارد شد.

وی ادامه داد: بر این اساس قرار بود ظرف چهار ماه در شهریور ۱۳۹۶ این شرکت ۴۰ هزار تن ریل تحویل دهد و الان که با شما در حال صحبت هستم و در مرداد سال ۹۷ هستیم تنها ۵۰۰ تن ریل دریافت کرده‌ایم.

آخوندی گفت: میزان مطالبات شرکت راه‌آهن از شرکت ذوب‌آهن ۱۷۰ میلیارد تومان است. حتی در این خصوص توافق شد که ۱۰۰ میلیارد از مطالبات را بلوکه کرده تا شرکت ذوب آهن با این حمایت بتواند به تولید بپردازد. همین الان هم بدون هیچ مخالفتی حاضر هستیم تولید چهارساله ذوب‌آهن را یکجا خریداری کنیم منوط به اینکه تولیدی وجود داشته باشد و در صنعت ریلی تحولی ایجاد شود.

وی افزود: در چهار سال گذشته ۳ هزار کیلومتر ریل‌گذاری کردیم اما ریل تحویلی از سوی ذوب‌آهن تنها برای ۴ کیلومتر بوده که هزار و ۲۰۰ کیلومتر مسیر جدید و هزار و ۸۰۰ کیلومتر نوسازی، بازسازی و ایجاد خط دوم ریلی بوده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: با این اوصاف کدام عقل سلیم به ما می‌گوید در این شرایط کل پروژه ریلی را متوقف کنیم.

عباس آخوندی در ادامه با اشاره به دیگر اقدامات صورت گرفته در صنعت حمل و نقل ریلی با تاکید بر فعالیت‌های انجام شده در صنعت تولید واگن و لوکوموتیو به ارائه گزارشی به نمایندگان مجلس پرداخت و اظهار داشت: در این مدتی که در وزارت راه و شهرسازی حضور داشته‌ام چیزی حدود ۱۳۰۰ واگن باری را از واگن‌سازان ایرانی خریداری کرده‌ایم که از این تعداد حدود ۹۰۰ واگن باری تحویل و در حال کار است و مابقی هم در شرف ساخت قرار دارد.

وی ادامه داد: به جز این تعداد، ۴۱۰۰ واگن باری دیگر از محل خط اعتباری روسیه برای ساخت در داخل قرارداد بسته شده است. این موضوع را تمام نمایندگانی که در حوزه انتخابی‌ خودشان کارخانجات واگن‌سازی قرار دارد مثل اراک و شرکت واگن‌سازی پارس می‌توانند اعلام کنند. شرکت واگن‌سازی پارس اراک در مرحله تعطیلی بود اما الان در حال حاضر با تمام ظرفیت در حال فعالیت است. برای تمام واگن‌سازی‌های ایران کار ایجاد کرده‌ایم و همه با ظرفیت کامل در حال فعالیت هستند.

وزیر افزود: به جز واگن‌سازی در بخش لوکوموتیو هم فعالیت داشته‌ایم. با شرکت مپنا برای ۹۰ لوکوموتیو زیمنس قرارداد بسته شد که تحویل داده شده و در حال بهره‌برداری است. با همین شرکت بازسازی ۱۰ لوکوموتیو جی.ام را قرارداد بستیم که در حال کار بوده و برای ۵۰ لوکوموتیو آلستون هم قرارداد بسته شد. به جز این موارد تولید ۱۵۰ دستگاه لوکوموتیو دیگر در ایران را با مپنا قرارداد بسته‌ایم که ساخت آن در داخل کشور است.

آخوندی گفت: به جز این موارد با واگن‌سازی پارس هم برای بازسازی ۳۵ دستگاه جی‌ام قرارداد بسته‌ایم. همچنین یک قرارداد خوب هم دو ماه پیش با واگن‌سازی پارس داشتیم که قطعا برای همه نمایندگان مجلس می‌تواند جالب توجه باشد. در این قرارداد کاری که انجام شد یک شرکت از بخش خصوصی برای ساخت ۷۰ دستگاه لوکوموتیو با شرکت واگن‌سازی پارس به توافق رسید تا شرکت پارس با اشتراک چینی‌ها این لوکوموتیوها را در ایران تولید کند.

وی ادامه داد: با توجه به نیاز این شرکت به انتشار اوراق صکوک تمام اوراق آن که چیزی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان بود را در شرکت راه‌آهن تضمین کردیم تا این اوراق منتشر و برای ۷۰ دستگاه لوکوموتیو با برای یک فعالیت خوب با پارس واگن قرارداد بسته شود. به جز این، ساخت ۷۰ دستگاه واگن دیگر را با همین روش در دست اقدام است. در همین خصوص فکر می‌کنم که در حوزه ریل بیشترین تلاش‌ها صورت گرفته است.

** طرح ساماندهی شهر تهران به‌طور کامل آماده‌شده است

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال دوم نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «طرح ساماندهی شهر تهران به‌طور کامل آماده‌شده است» گفت: برگزاری جلسات شورای ساماندهی شهر تهران با انجام مکاتبات با معاون اول رئیس جمهور به طور مرتب در حال پیگیری است.

وی افزود: تهران علاوه بر مسائل شهری و مسکن دارای مسائل پیچیده‌ای مخصوصاً  در حوزه حمل‌ونقل تهران و حومه‌ آن است که  ۵۵۰ هزار وسیله نقلیه روزانه بین تهران و حومه تردد دارد لذا ساماندهی تهران و حومه یکی از مسائلی بود که از جانب ما آغاز شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در این زمینه طرح بسیار مفصلی تهیه‌شده و در شورای عالی معماری شهرسازی در جریان است. به‌طوری‌که در زمان تصویب قانون وزارت راه و شهرسازی یک طرح آماده داشت و آن را به شورای ساماندهی شهر تهران ارائه کرد.

آخوندی افزود: از ابتدای دوره گذشته به محمدرضا عارف رئیس مجمع نمایندگان استان تهران اعلام شد که وزارت راه و شهرسازی طرح مفصلی دارد و درخواست جلسه‌ای برای تعریف بخش‌های مختلف حمل‌ونقل، مسکن، شهرسازی، آب، زیست‌محیطی و سایر بخش‌ها به نمایندگان و اعضا داده شد که حدود یک ماه قبل این جلسه با حضور بیش از ۱۴ تن از نمایندگان تهران تشکیل شد آقای کواکبیان آن روز به دلیل گرفتاری در جلسه حضور نداشت.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: طرح ساماندهی شهر تهران به‌طور کامل آماده‌شده و مراحل تائید خود را طی کرده است و جزئیات آن در حال انجام است.

وی تصریح کرد: در جلسه مجمع نمایندگان نیز مطرح شد که وزارت راه و شهرسازی  برنامه مفصلی برای لجستیک شهر تهران دارد و قرار است حدود ۸۰۰ هکتار از اراضی شهر تهران که در اختیار حمل‌ونقل سنگین قرار دارد و روزانه ۲۵ هزار کامیون وارد شهر تهران می‌شود به جنوب شرق فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) منتقل می‌شود.

آخوندی خاطرنشان کرد: ورود این حجم از کامیون به داخل شهر مشکلات متعددی ازنظر مسائل زیست‌محیطی و ترافیکی ایجاد کند.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: با اجرای این بخش از طرح ساماندهی شهر تهران، فضایی بالغ‌بر ۸۰۰ هکتار در داخل شهر تهران ایجاد می‌شود. که چنین کاری تاکنون در این سطح اجرا نشده است.

این عضو کابینه دولت در ادامه با بیان اینکه برای ساماندهی شهر تهران دو طرح بسیار بزرگ را در دست اجرا داریم گفت: کمربندی جنوب غرب تهران از قزوین به چرمشهر بخش عمده بار ترافیک عبوری از داخل تهران را منتقل می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های آزادراهی است که رکوردی در این خصوص خلق خواهد کرد. بیش از ۵۰ درصد پیشرفت کار دارد و تمام ۱۵۶ کیلومتر هم‌زمان در دست اجرا و یک کمک بسیار بزرگ برای ساماندهی شهر تهران است.

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات ساماندهی راه‌آهن حومه بود که  اساس‌نامه شرکت حمل‌ونقل حومه‌ای را آماده کردیم  و حمل‌ونقل ریلی حومه‌ای به سمت ورامین، شهریار، شهر قدس، کرج، قم چندین برابر توسعه‌یافته است تا زندگی حومه‌نشینان را ارتقا دهد.

آخوندی تأکید کرد: برای بازآفرینی شهر تهران طرح بزرگی تهیه‌شده است و در خصوص منطقه کن نیز معاون خود را برای بررسی اعزام کردم و ایشان در جلسه‌ای با مردم و شورای روستا با هدف کمک به مردم منطقه گفتگو و توافق کرد که چطور می‌توان با اجرای بازآفرینی به مردم کن کرد.

وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: در حوزه‌های که فراتر از مسئولیت من است به‌طور مکرر با معاون اول رئیس‌جمهور مکاتبه کرده‌ام تا در جلسات شورای ساماندهی شهر تهران حضور داشته باشند و ایشان به‌طور حتم فرصتی را تنظیم می‌کند تا در جلسات بعدی حضور یابد.

در ادامه این نماینده مردم تهران در مجلس از توضیحات عباس آخوندی در خصوص علت عدم برگزاری شورای ساماندهی امور تهران قانع شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.