تهیه کنندگان به جوانان اهمیت نمی دهند

علیرضا امامی فرد-گروه فرهنگی

گروهی جوان تصمیم به اجرای نمایشنامه ای از استاد ناظر زاده کرمانی کرده اند، اما در ابتدای راه مانند بسیاری از گروه های جوان دیگر به مشکل حمایت نکردن تهیه کنندگان از این گروه برخوردند. برای همین تصمیم به اجرای اجرخوانی این نمایشنامه گرفته اند تا شاید این اجرا بتواند رضایت تهیه کننده ای را جذب کند. به همین منظور خبرنگار جهان اقتصاد با کارگردان اجراخوانی «کنار شیر آتش نشانی» گفت و گویی داشته که در زیر با هم می خوانیم:

*داستان این اجراخوانی در رابطه با چیست؟

داستان در مورد پاسبان و نویسنده ای است که ساعت سه  نصف شب در گوشه ای از خیابان یکدیگر را ملاقات می کنند و پاسبان به نویسنده مضنون می شود.تم اصلی این نمایشنامه مرگ روشنفکر و تم فرعی آن قدرت است.

*چه شد که تصمیم به اجراخوانی این نمایشنامه گرفتید؟

زمانی که من این نمایشنامه را خواندم حس کردم به جامعه ما نزدیک و هنرمند در ایران دچار نادیده گرفته شدن است؛ مخصوصا هنرمندانی که در عرصه نویسندگی و تئاتر مشغول به فعالیت هستند ؛ نمایشنامه را برای پایان نامه دانشگاهم انتخاب کرده بودم اما چون مجوز نویسنده را نداشتم، نمی توانستم آن را اجرا کنم تا اینکه چند روز پیش نویسنده  نمایشنامه را در اجرای تئاتری دیدم و از ایشان مجوز برای اجرای نمایشنامه شان را گرفتم.

شیوه ما اجرا خوانی است؛ در اصل روشی ما بین اجرای تئاتر و نمایشنامه خوانی است. در این نوع از اجرا لباس و مقداری از دکور را داریم و روی صحنه حرکت میکنیم در حالی که نمایشنامه هم در دستمان است و از روی نمایشنامه برای مخاطبان می خوانیم. واقعیت این است که سه روز اجرا خوانی را برای این گذاشتم تا بتوانم برای اجرای نهایی سرمایه گذار یا تهیه کننده پیدا کنم.

*چه مشکلاتی رو بهروی جوانانی که در عرصه تئاتر فعالیت می کنند وجود دارد؟

متاسفانه اوضاع اقتصادی تئاتر کشورمان روز به روز  به سمت ضعیف تر شدن می رود.برای ما جوانانی که از دانشگاه های خوب کشور فارغ التحصیل شده ایم حامی وجود ندارد و نمی دانیم چگونه باید در این راه ادامه دهیم؛ اینکه سالنهای عمومی تا مدتها برنامه ریزی اجراهایشان مشخص است و هزینه سالنهای خصوصی سر به فلک میکشد کار را برای ما سخت و در مواقعی غیر ممکن کرده است.

در خصوص گروهی که در آن فعالیت دارم باید بگویم که این دومین تجربه  همکاری من و علیرضا احمدی است . در کار قبلی ما که سال گذشته اجرا شد،  اجرا خوانی نمایشنامه یک غزل هذا جنون العاشقین از میلاد اکبر نژاد را به روی صحنه بردیم که علیرضا احمدی تهیه کننده آن بود و دوباره در این اثر هم  علیرضا احمدی تهیه کنندگی کار را به عهده گرفت و با یکدیگر به ایفای نقش می پردازیم.

برخی از عواملی که در این اجرا خوانی فعالیت می کنند به شرح زیر است:

نویسنده: دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی

کارگردان: ناصر ارباب

تهیه کننده : علیرضا احمدی

اجرا گران: مسعود قربانی مجد

علیرضا احمدی

ناصر ارباب

مکان و زمان اجراهایمان نیز میدان ولیعصر؛بلوار کشاورز؛خیابان کبکانیان؛ نبش کوچه مرتضی زاده پلاک ۱۲ طبقه آخر تماشاخانه بازیگاه ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ شهریور ساعت۱۹:۰۰ می باشد.

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.