تنها ۸۰۰ مورد از ۳۰ هزار استاندارد تدوین‌شده اجرایی می شود

معاون سازمان ملی استاندارد:

گروه تولید_معاون سازمان ملی استاندارد گفت: آنچه مهم است اجرایی کردن و به کار گرفتن استانداردها است چرا که هم‌اکنون ۳۰ هزار استاندارد در کشور تدوین شده که تنها ۸۰۰ مورد آن اجرایی می‌شود.

به گزارش جهان اقتصاد، مسلم بیات در مراسم روز جهانی استاندارد در ایلام اظهار کرد: در کتب فقهی ما از استاندارد به عنوان نظم، ترتیب و هماهنگی استفاده شده است و در تعریف  کلاسیک استاندارد نیز نظم و قانون و پرچم نامیده شده است چون مرز کالاها، خدمات، فرایند و سیستم‌های با کیفیت و بدون کیفیت را مشخص می‌کند.

وی با بیان اینکه زندگی انسان بدون استاندارد در عصر صنعتی و فراصنعتی غیر ممکن است، تصریح کرد: استاندارد سندی است که حاوی الزامات، ویژگی‌ها، مشخصات و راهنمایی‌ها برای تولید پیوسته و به منظور حصول اطمینان از مواد، محصولات، خدمات، فرایندها و سیستم‌ها برای هدف مورد نظر است.

معاون سازمان استاندارد با تاکید بر پیوسته بودن فرایند استاندارد گفت: آنچه مهم است اجرایی کردن و به کار گرفتن این استانداردها است چرا که هم‌اکنون ۳۰ هزار استاندارد در کشور تدوین شده که تنها ۸۰۰ استاندارد اجرایی می‌شود و معمولا تولید کنندگان از این دانش تجربی و فنی مدون آن گونه که باید استفاده نمی‌کنند.بیات ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که با بهره‌گیری از تجارب جهانی استانداردسازی آنها را بومی‌سازی کنیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.