تماشا می‌کنیم

روزبه پارسازاد  –  گروه نهادهای مالی:

در حالی که در روزهای گذشته و در آستانه پنجاه سالگی بورس تهران چشم‌ها به تابلوی بورس تهران دوخته شده بود تا شاید شاخص کل بورس از مرز روانی ۱۰۰ هزار واحد عبور کند این تالار با کندی و بی اعتنایی به انتظارات، به پله‌هایی پایین‌تر بازگشت تا شاید در روزهای بعد و در شرایط بهتری پای خود را روی سکوی ۱۰۰ هزار واحدی بگذارد. در همین روزها با بهتر شدن وضعیت بازارهای نفتی و رشد درآمدهای ارزی کشور از محل فروش نفت خام و میعانات نفتی، پیش بینی شرایط بهتری از حیث ذخایر ارزی برای دولت و چشم انداز روشن‌تری را برای ماه‌های پیشِ‌رو ترسیم می‌کند. آمارهای ارائه شده توسط مسئولان اقتصادی کشور هم نشان از رشد مناسب اقتصادی و بهبود وضعیت عمومی اقتصاد کشور دارد. اما در این میان دلار سر ناسازگاری با همه شاخص‌ها دارد و علی‌رغم تضعیف موقعیت آن در بازارهای جهانی در ایران روز به روز در تلاش برای سرزدن به سقف ۵۰۰۰ تومانی است.

مقامات مسئول در این باره می‌گویند نهادهایی در داخل کشور طمعکارانه در حال خرید و احتکار دلار و سایر ارزها هستند. این مقامات از نهاد خاصی نام نبرده‌اند و معلوم نیست که خریداران عمده و احتکار کنندگان ارز در داخل در پی نگرانی از افزایش بیش‌تر قیمت ارز و برای مصارف آینده خود دست به این کار زده‌اند و یا با انگیزه‌های دیگری از جمله نیت‌های سیاسی و جناحی در پی صدمه زدن به دست‌آوردهای دولت دوازدهم در عرصه مهار تورم و گام برداشتن در مسیر کاهش فاصله نرخ آزاد و دولتی (مبادله‌ای) دلارهستند. اما در هر حال این دلار است که هم‌چنان می‌تازد و بازارهای دیگر را در گروگان خود نگه داشته است. امیدواری به رشد قیمت دلار برخی صنایع را در بورس تهران امیدوار می‌کند و مهار آن بعضی دیگر را. برای این که پایان این ماجرا بدانیم باید روزهای آینده را به نظاره بنشینیم و ببینیم در زمانه‌ای که مقامات بانک مرکزی از غیر اقتصادی بودن علت نوسانات سخن می‌گویند آیا می‌توان این برداشت را کرد که کاری از دست آنان ساخته نیست؟ و یا در پایان این مجادله پرهزینه کسانی با انگیزه‌های سیاسی دستی در کار داشته‌اند و یا این که وافعا تقاضا برای خرید دلار بیش از توان عرضه بانک مرکزی رشد داشته‌ است و به طور طبیعی باید نرخ‌ها بالاتر بروند و پس از آن توپ مهار کردن قیمت از زمین دلار و ارز به زمین تورم و قیمت‌های داخلی پاس داده خواهد شد تا اثرات رشد قیمت کالاهای وارداتی بر تورم را کنترل کنند و دست‌آورد مهم دولت در زمینه تک رقمی شدن نرخ تورم را به چالش بکشند؟

برای یافتن تصویری واقعی از تحولاتی که در جریان است باید چند روز و شاید چند هفته حوصله به خرج بدهیم و تماشاگر باشیم. فعالان اقتصادی هم غیر از تحمل ریسک شدید، چاره‌ای جز دست روی دست گذاشتن و مراقبت از روندها ندارند.

نظرات شما

Comments (1)

آدم گیر بده!

دمتون گرم نرخ غلط املاییاتون مثل قیمت ارز داره بالا میره همینطور پیش برین جذاب ترین روزنامه فکاهی میشید

×

Comments are closed.