تماشاگه زمان

تهران گردی جهان اقتصاد این بار به موزه ای به نام تماشاگه زمان سرک می کشد.

موزه ای که در خیابان ولی عصر، خیابان زعفرانیه، نبش چهارراه پرزین بغدادی واقع شده است.

موزه ساعت یا تماشاگه زمان که نخستین موزه ساعت در ایران است که موزه ساعت در خرداد ماه ۱۳۷۸ خورشیدی افتتاح شد در محوطه ای به مساحت شش هزار متر مربع و با عمارتی هفتصد متری سازماندهی و آغاز به کار نمود. نمای ظاهری ساختمان موزه ساعت جذابیت این مجموعه دو چندان نموده است.

«تماشاگه زمان» مجموعه‌ای از ابزارهای زمان‌سنجی و گاه‌شماری است که در داخل ساختمان موزه که از دو طبقه تشکیل شده، سیر تکامل انواع ساعت های مکانیکی متعلق به سده‌های هفدهم تا بیستم میلادی در معرض نمایش قرار گرفته است، ساعت هایی نظیر ساعت شاهینی، آونگی، رومیزی، دیواری در این بخش قرار دارند.در طبقه دوم موزه ساعت های جیبی معمولی و ساعت های جیبی سفارشی متعلق به شخصیتهای تاریخی و سیاسی، ساعت های ویژه ای چون ساعت کارت زنی، شیفت نگهبانی، ساعت کشتی و همچنین ساعت های مچی در انواع دستبندی و دو زمانه به چشم می‌خورد. در بخش تقویم ها نیز گاهنامه‌های ایرانی، به علاقه مندان ارائه شده است.

در محوطه این تماشاگه ساعت‌های نخستین مانند ساعت آفتابی، ساعت شنی، ساعت آبی و ساعت سوختی قرار گرفته‌اند. در درون عمارت نیز ساعت‌های مکانیکی دیواری، رومیزی، جیبی و مچی قرار گرفته‌اند. همچنین بخشی از عمارت به اسنادی درباره گاه شماری جلالی و پیشینه آن در ایران اختصاص یافته است.

از دیگر بخش های نمایشی موزه می‌توان به بخش نمایش انواع فسیل های مربوط به دوران مختلف زمین شناسی و معرفی ساعت ها و ساعت سازان معروف اشاره کرد.

ساعات بازدید از این موزه همه روزه (به جز جمعه‌ها و ایام تعطیل) از ساعت ۹ الی ۱۶ می‌باشد.

نظرات شما

×

Comments are closed.