تقاضای کم برای فولاد در سال ۹۶

رسول شاهپوری، کارشناس معاملات بورس کالا در کارگزاری مبین سرمایه –  درمعاملات روز چهارشنبه  بورس کالا مقدار ۵۵۵۴۲ تن کالا به ارزش ۹۷۶۴۳۲  میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

محصولات صنعتی و معدنی

تالار محصولات صنعتی روز چهارشنبه شاهد معامله ۱۰ هزار تن تختال فولاد هرمزگان بود. حجم معامله کل محصولات  این تالار در روز چهارشنبه  ۱۶۰۰۰۰ میلیون ریال بود. در این روز هم‌چنین سبد میلگرد آذربایجان و شمش طلا نیز عرضه گردید ولی معامله نگردید.

محصولات پتروشیمی و نفتی

تالار محصولات پتروشیمی و فراورده های نفتی بورس کالای ایران با معامله ۴۱۸۹۲ تن انواع محصولات به ارزش کل ۷۳۲۴۲۳ میلیون ریال بیش از ۷۵ درصد معاملات در تالار نقره را به خود اختصاص داد.

محصولات کشاورزی

در تالار محصولات کشاورزی طی روز چهارشنبه  مقدار ۳۶۵۰ تن محصول به ارزش ۸۴۰۰۸ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت. در این تالار  شکر سفید و روغن خام سویا  هم مورد معامله قرار گرفت. در این تالار بر خلاف روزهای قبل شکر رقابت چندانی نداشت و شکر سفید تولیدی قند اصفهان با قیمت میانگین ۲۵۳۲۹ ریال مورد معامله قرار گرفت.

جوّ بازار

در معاملات روز چهارشنبه؛ شاهد داد و ستد محصولات کشاورزی و پتروشیمی و صنعتی بودیم. در تالار کشاورزی هم کم و بیش شاهد رقابت شکر بودیم ولی روز به روز از شدت این رقابت کاسته می‌شود. و در این روز فقط قند اصفهان وارد رقابت گردید. و لذا تالار کشاورزی در این روز، روز آرامی را پشت سر گذاشت و تب و تاب روزهای قبل را نداشت.

در مورد بازار فولاد نیز باید بگوییم برای چندمین بار سبد میل‌گرد آذربایجان بدون تقاضا ماند و هم چنین تختال هرمزگان نیز از ۴۰۰۰۰ تن محصول  عرضه شده فقط ۱۰۰۰۰ تن آن مورد معامله قرار گرفت و این مساله خبر خوشی برای این بازار نمی‌باشد. روندی که از سال پیش آغاز گردید و در سال ۹۶ نیز در حال ادامه یافتن می‌باشد. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد از نظر تقاضای داخلی در سال جاری با ثبات رو به رو خواهیم بود و تقاضا نسبت به سال گذشته رشد نخواهد داشت. مهم‌ترین دلیل این پیش‌بینی به بازار مسکن باز می‌گردد که تاثیر زیادی روی تقاضای صنعت فولاد دارد. پیش‌بینی می‌شود فشار قیمت‌ها هم رو به پایین خواهد بود یعنی با کاهش و افت قیمت در سطح جهان رو به رو می‌شویم که طبیعی است به کشور ما هم کشیده شود و دلیل اصلی آن هم کاهش قیمت جهانی مواد اولیه در این صنعت است.

نظرات شما

×

Comments are closed.