تفاوت ۶۰ هزار تومانی سکه بانرخ واقعی آن

مرتضی ابراهیمی– سه هفته گذشته بود که محمد کشتی‌آرای رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در گفتگو با جهان اقتصاد خبر از تفاوت ۴۵ هزار تومانی سکه با نرخ واقعی آن خبرداد. اما امروز بعد از سه هفته تصمیم گرفتیم تا این موضوع را مجدد بررسی نماییم.

محمد کشتی‌آرای در این رابطه به خبرنگار جهان اقتصاد گفت: امروز دقیقا قیمت سکه ۶۰ هزار تومان با نرخ واقعی خود تفاوت قیمتی دارد.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در باره علل این تفاوت قیمتی گفت: در سه هفته گذشته تفاوت قیمت به دلیل حاشیه امن قیمت ارز بود، اما امروز این تفاوت قیمت به علت حاشیه امن افزایش قیمت جهانی طلا به علت افزایش بهای اونس در دو هفته گذشته روی داده است.

وی افزود: این تفاوت قیمت در حالی روی می دهد که ما تقاضای سکه در بازار طلا نداریم، این موضوع بدین معنی است که سکه حباب ندارد، زیرا اصلاً تقاضا ندارد، به همین دلیل نرخ فعلی سکه واقعی است.

کشتی‌آرای در پاسخ به سوال خبرنگار جهان اقتصاد که پرسیده بود بازار طلا در رکود شدید به سر می برد، آیا تفاوت قیمت ۶۰ هزار تومان این رکود را تشدید کرده است؟ پاسخ داد: کسب و کار طلا و جواهر ربطی به بازار سکه ندارد و سکه جزو صنف طلا و جواهر حساب نمی شود، زیرا سکه یک عامل تبادل پول است، بنابراین رونق و رکود سکه تاثیری در بازار طلا ندارد.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در پایان بیان داشت: صنعت طلا و جواهر به دلیل شرایط اقتصادی جامعه، رشد اقتصادی و کاهش سطح توان خرید مردم رو به نزول است، زیرا در دو ماه گذشته تورم ناخواسته تحمیل شده به بسیاری از اجناس، بازار طلا را با رکود مواجه کرده است.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.