تغییر روزکار صنایع برای دور زدن خاموشی

صنایع کرمانشاه پیش قدم تغییر تعطیلی از جمعه به یکشنبه شدند

گروه تولید- درحالی که سخنگوی صنعت برق گفته است: با توجه به اینکه یک‌سوم مصرف کل انرژی کشور مربوط به صنایع می‌شود، به وزارت صنعت پیشنهاد داده‌ایم تا شهرک‌های صنعتی تعطیلات خود را از روز پنجشنبه و جمعه به روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه منتقل کنند و امیدواریم از این طریق بتوانیم وضعیت خاموشی‌ها را بهتر کنترل کنیم.

کیوان کاشفی، رئیس اتاق استان کرمانشاه می گوید قطعی برق صنایع کرمانشاه را غافلگیر کرده است. با هدف کاهش برق مصرفی و جلوگیری از خسارت به صنایع، روز تعطیل آنها از جمعه به یکشنبه تغییر خواهد کرد.

محمدرضا حقی فام، سخنگوی صنعت برق،روز یک شنبه در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه اگر بخواهیم خاموشی‌ها را از بخش صنایع برداریم، مجبور به اعمال فشار بیشتر به بخش خانگی و دیگر بخش‌ها هستیم و با توجه به این مسئله که این موضوع نمی‌تواند تاثیرگذار باشد، صلاح را بر این دانستیم که اعمال خاموشی بر صنایع نیز اعمال شود.

وی افزود: به منظور بهبود شرایط به شرکت‌های توزیع اعلام کرده‌ایم که باید اطلاع‌رسانی به بخش صنایع در حوزه خاموشی‌ها بسیار دقیق صورت گیرد به گونه‌ای که هیچ کدام از صنایع با قطعی ناگهانی برق مواجه نشود.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به مزیت تغییر روزهای تعطیل بخش صنایع گفت: بی‌شک این مساله علاوه بر مدیریت بار شبکه، می‌تواند برای بخش صنعت نیز مفید باشد. به همین دلیل به وزارت صنعت، پیشنهاد دادیم که این مساله را مورد بررسی قرار دهند.

چندی پیش بیژن پناهی‌زاده، معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران نیز با اشاره به اینکه به زودی بخش خصوصی فعال در بخش تولید از دولت به دلیل قطعی برق ادعای خسارت خواهد کرد، گفت: باید ضرر و زیان ناشی از قطعی برق واحدهای تولیدی و صنعتی پرداخت شود.

**تعطیلی صنایع کرمانشاه از جمعه به یکشنبه تغییر یافت

اما روزیکشنبه کیوان کاشفی، رئیس اتاق استان کرمانشاه نیز در جلسه‌ای که به منظور بررسی مشکل قطعی برق در اتاق کرمانشاه، با حضور قائم مقام شرکت توزیع برق استان و صاحبان صنایع و اصناف کرمانشاه برگزار شد اظهار کرد: اگرچه سالیان قبل نیز قطعی‌ برق وجود داشت اما چند سالی این مشکل دیگر تکرار نمی‌شد و قطعی های کنونی صنایع را غافلگیر کرده است. دستگاه‌ها و سیستم‌های صنایع در این قطعی ها خسارت میلیونی می‌بیند، نیروی کار ساعت‌ها بیکار می‌شود و مواد اولیه زیادی نیز از بین می‌رود.

کیوان کاشفی معتقد است قطعی برق به هر یک از صنایع و واحدهای صنفی به یک شکل صدمه می‌زند که نمی‌توان برای همه آنها نسخه واحد پیچید. این پیامدها در شرایطی رخ می‌دهد که نزدیک به شش ماه صنایع استان با مشکلات اقتصادی شدیدی مواجهند که طی ۱۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

کاشفی با انتقاد از مسئولین کشور برای توضیح ندادن مشکلات افزود: از اینکه امروز مدیرعامل شرکت توزیع برق استان نیز در جمع صنایع و اصناف کرمانشاه برای پاسخگویی حاضر نشد به شدت گلایه داریم. برای صنایع مهمترین چیز برنامه دقیق خاموشی‌ها است که بتوانند در زمان اعلام شده دستگاه‌ها و ماشین آلات را متوقف کند که متاسفانه این زمان اصلا رعایت نمی‌شود.

وی تامین سوخت مورد نیاز برای ژنراتورها را نیز ضروری خواند و خاطرنشان کرد: در شهرک‌های صنعتی برنامه‌ریزی‌ها دقیق‌تر است، اما درباره صنایع بزرگی که خارج از شهرک ها داریم مشکل شدید است. از شرکت توزیع برق می خواهیم زمان خاموشی‌ها را با خطای کمتری برای صاحبان صنایع پیامک کند و برای صنایعی که بار برق مصرفی خود را مدیریت می‌کنند نیز باید تشویق هایی در نظر گرفته شود.

کاشفی با بیان اینکه صرفه‌جویی مصرف برق بین مردم بسیار قابل توجه است، افزود: به دلیل اینکه روز جمعه پیک بار کمتری داریم، از این پس صنایع روز تعطیلی خود را از جمعه به یکشنبه‌ها که پیک بار بیشتری داریم تغییر می‌دهند و جمعه‌ها را کار خواهند کرد. ادارات و دستگاه‌ها نیز باید بیشتر به صرفه‌جویی دقت کنند. مشکل کمبود برق ممکن است در سال‌های آتی هم ادامه پیدا کند و مسئولین باید از هم اکنون به  فکر باشند.

**برقی ها چه می گویند؟

قائم مقام شرکت توزیع برق استان کرمانشاه نیز در این نشست با اشاره به مصرف یازده درصد برق استان توسط صنایع کرمانشاه، گفت: تیرماه امسال طی یک هفته(از ۱۳ تا ۲۰ تیر) حدود ۲۰ درصد افزایش پیک مصرف برق در استان داشتیم. برهم خوردن تعادل تولید و مصرف برق در کشور عمدتا ناشی از کاهش ۵۰ درصدی تولید نیروگاه‌های برق‌آبی بوده است.

محمد مرادی از کمبود چهار تا شش هزار مگاواتی در شبکه سراسری برق کشور خبر داد که  باعث شده از اوایل تیرماه مدیریت بار اضطراری در سراسر کشور از جمله کرمانشاه اعمال شود.

مرادی بیان کرد: افزایش منابع تولید، واردات برق از سایر کشورها و مدیریت مصرف داخلی، سه راهکار برای مقابله با خاموشی است. افزایش تولید برق بسیار هزینه‌بر و در شرایط کنونی ناممکن است. سایر کشورها نیز به دلیل شرایط گرما انتقال برق انجام نمی‌دهند و تنها راه مدیریت اضطراری بار است. اعمال خاموشی‌های سراسری می‌تواند ۱۵۰۰ تا دو هزار مگاوات را جبران کند.

وی درباره سهم مصرف برق هر بخش در استان نیز اظهار کرد: سهم بخش صنعت یازده درصد، اصناف کمتر از ۱۰ درصد، بخش خانگی ۴۶ درصد، کشاورزی و بخش عمومی و ادارات نیز هریک حدود ۱۵ درصد است.

وی افزود: قطعی برق بخشهای صنعتی را به ساعت ۱۳ تا ۱۵ موکول کردیم که فعالیت واحدهای صنعتی کمتر است. مشکل فعلی درخصوص صنایع خارج از شهرک‌های صنعتی است که برای آنها پیامک ارسال می‌شود و تلاش می‌کنیم زمان خاموشی که به آنها اعلام می‌شود، دقیق باشد. چون خاموشی‌ها و افزایش پیک مصرف به مشترکین بستگی دارد بخشی از بی‌برنامه بودن اجتناب ناپذیر است.

در ادامه همایون رحیمی نماینده بخش دیسپاچینگ شرکت توزیع برق استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه سالانه حدود پنج درصد رشد مصرف برق در کشور داریم، گفت: این عدد امسال به بیش از ۱۰ درصد رسیده است. بخشی از این افزایش مصرف مربوط به وسایل سرمایشی غیراستاندارد و کولرهای گازی است که مردم به شدت از آنها استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه برق ۹ شهرستان کرمانشاه که از زلزله آسیب دیده قطع نمی‌شود و سهمیه آنها حذف شده، افزود: افزایش مصرف برق در مناطق زلزله زده نیز یکی از دلایل بالا رفتن پیک مصرف برق در استان کرمانشاه است. به ازاء هر درجه افزایش دمای هوا شاهد رشد ۱۵۰۰ مگاوات برق در کشور هستیم که سه برابر تولید نیروگاه بیستون است.

**صنایع کرمانشاه از قطعی برق میلیاردی خسارت می‌بینند

در ادامه رئیس خانه صنعت و معدن کرمانشاه از ضرر میلیاردی صنایع کرمانشاه در جریان قطعی‌های مکرر برق خبر داد و افزود: در این شرایط سخت اقتصادی که صنعتگران با مشکلات زیادی کار می‌کنند، متحمل شدن این خسارت سنگین برای آنها غیرقابل تحمل است. عمده مشکل نیز برای واحدهای صنعتی بزرگ که خارج از محدوده شهرک صنعتی واقع شده اند، است.

جهانبخش شکری با بیان اینکه هر یک از صنایع مشکلات خاص خود را دارند، عنوان کرد: در صنایع ریخته‌گری چند ساعت طول می‌کشد که فلز در کوره ذوب شود و در این فرآیند ناگهان برق برای چند ساعت قطع می‌شود و دوباره باید فرآیند را از نو تکرار کرد که نتیجه آن هدر رفت چهار، پنج ساعت وقت مفید واحد در این چرخه است. ما از گذشته بابت خرید انشعاب برق پول زیادی داده ایم و اکنون نباید بار کمبود برق را به دوش بکشیم.

مراد مومیوند، یک فعال صنعتی نیزاز ضرر ۳۰۰ میلیونی این واحد به دلیل قطعی برق خبر داد و گفت: در شرایط فعلی روزی دو ساعت قطع برق داریم و واحد عملا تعطیل است، اما باید هزینه ها را بپردازیم. ساعت دقیق قطعی برق به صنایع اعلام نمی‌شود و ما حتی گازوئیل کافی برای روشن کردن ژنراتور نداریم. در این شرایط تعطیلی واحد به صرفه‌تر از کار کردن آن و واردن شدن این همه خسارت است.

موسی سلیمی، نائب رئیس دوم اتاق اصناف کرمانشاه هم از خسارت قطعی برق برای اصناف کرمانشاه یاد کرد و گفت: در انتهای سال باید این ساعت و روزهای بدون برق از مالیات اصناف کم شود. خبازی‌ها، قصابی‌ها و واحدهای عرضه مواد خوراکی همه از قطعی برق متضرر هستند.

نظرات شما

×

Comments are closed.