تغییرات اقلیمی در ایران مشکوک به دخالت خارجی‌هاست

درسومین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل مطرح شد:

گروه امورزیربنایی-معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی با بیان اینکه امنیت غذایی یکی از ستون های اصلی امنیت است، گفت: امنیت پایدار غذایی نیازمند نگاه دقیق به آسیب ها، تهدیدها و کنترل آنها در بخش کشاورزی است.

به گزارش جهان اقتصاد، اسکندر زند در آیین گشایش سومین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی اظهار داشت: بررسی‌ها از نگاه پدافند غیرعامل نشان می دهد که تمام لایه های بخش کشاورزی از ارکان قدرت هستند و باید مورد توجه ویژه و حسابگرانه قرار گیرند.

وی با بیان اینکه در حوزه امنیت غذایی با سه تهدید مواجه هستیم، گفت : یکی از عوامل پیش بینی نشده و لطمه زننده به امنیت جامعه حوادث طبیعی مانند سرما، گرما و تگرگ است.

زند دومین عامل آسیب به امنیت غذایی را حرکت های حساب نشده در بخش کشاورزی دانست و افزود: هر اقدام که خلاف توسعه وامنیت غذایی باشد، آسیب زا محسوب می شود .

وی ادامه داد: امروز توسعه در بخش کشاورزی با حرکت علمی یا دانش بنیان و اتصال تمام اجزا با یکدیگرمرتبط است و ناکارآمدی هریک از اجزا، پایداری غذایی را از بین می برد و خسارات آن غیرقابل جبران است.

رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی اظهار داشت: سومین عامل تاثیرگذار در امنیت غذایی حرکت های حساب شده است که پدافند غیرعامل را شامل می شود.

وی افزود: در این بخش حرکت های حساب نشده و پیش بینی نشده به امنیت غذایی لطمه می زند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: تشویق سیاست های غلط مانند مصرف بی رویه آب و خاک یا استفاده غیراصولی از فناوری از آسیب ها به شمار می رود.

وی تاکید کرد که در برنامه ریزی ها باید به گونه ای عمل کنیم که به لحاظ پدافند غیرعامل آسیبی متوجه امنیت غذایی کشور نشود.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: ارکان اصلی کشاورزی آب، خاک، هوا، ذخایر ژنتیکی، سرمایه، فناوری و نیروی ماهر هستند و آسیب دیدن هریک از این ارکان بر روی سایر بخش ها تاثیرگذار است.

این مسئول تصریح کرد: افزایش تولید، کاهش ضایعات و اصلاح الگوی مصرف نیز از عوامل امنیت غذایی محسوب می شود و باید در این زمینه اقدام مناسب صورت گیرد.

وی گفت: امروز در تعاملات بین المللی آنچه که سیاستمداران مطرح می کنند این است که اخلاق به عنوان اصل نیست بلکه اصل، اقتدار است و اقتدار در تعاملات بین المللی در ۲ مقوله قدرت نظامی و اقتصادی خلاصه می شود.

زند با اشاره به آغاز انقلاب هوشمند از سال ۲۰۱۵ درجهان و تجربه آن در مزارع کشاورزی افزود: در عصر انقلاب هوشمند تعریف پدافند غیرعامل با گذشته تفاوت کرده است.

**ابرهای ایران را می‌دزدند

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: تغییرات اقلیمی در ایران مشکوک به دخالت خارجی‌هاست؛ مراکز علمی که در کشور وجود دارد مطالعه‌ای در این خصوص انجام داده‌اند که نتیجه مطالعات این موضوع را تأیید می‌کند.

سردار غلامرضا جلالی گفت: آسیب‌پذیری محل اثر تهدیدات است بنابراین اگر آسیب‌پذیری وجود ندشته باشد چیزی هم نمی‌تواند تهدید کننده باشد.

جلالی با بیان اینکه رابطه تنگاتنگی میان پدافند غیرعامل و تهدید وجود دارد افزود: پدافند غیرعامل براساس سه عنصر شناسایی تهدید، رصد و بررسی تهدید و مقابله با تهدید یا کاهش پیامدهای آن در سطح قابل تحمل عمل می‌کند.

وی با اشاره به تهدیدات طبیعی و نقش پدافند غیرعامل در برابر این مخاطرات گفت: نوع مخاطرات طبیعی به علت ثابت بودن به گونه‌ای است که دانش بشری می‌تواند بر آن مسلط شود؛ به عنوان مثال زلزله‌های ۱۰۰ سال پیش با زلزله‌های کنونی فرقی ندارد و امروز می‌توان با احداث ساختمان‌های مقاوم با این تهدید مقابله کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: اما تهدیدات در حوزه مخاطرات انسان‌ساز اینگونه نیست؛ چون این تهدیدات دائماً در حال تغییر است؛ به عنوان نمونه تا چند سال پیش ما تهدیدات سایبری نداشتیم اما امروز وجود دارد یا ممکن است تا چند سال دیگر تهدیدات بیوسایبری بر پایه بیولوژیک و فضای سایبری شکل بگیرد.

این مسئول با تاکید بر اهمیت مطالعه مداوم استراتژی‌ و دکترین‌های تهدیدگر علیه کشور گفت: بخشی از تهدیدات انسان‌ساز ممکن است بر تکنولوژی مستقر شود و به کارگیری آن علیه ما تهدیداتی ایجاد کند.

وی با بیان اینکه تکنولوژی به خودی خود می‌تواند هم تهدید داشته باشد هم فرصت افزود: مثلاً در بحث شناسایی از راه دور به وسیله ماهواره اگر این تکنولوژی در اختیار ما باشد فرصت است اما شناسایی امکانات ما برای دشمن را نیز ممکن کند؛ بنابراین فناوری ممکن است تهدیدی نداشته باشد ولی کسی که آن را در اختیار دارد می‌تواند علیه ما تهدید شکل دهد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تهدیدات حوزه زیستی و بیوتروریسم و ارتش‌های بیولوژیک نیز اشاره و خاطرنشان کرد: امروز جنگ زیستی با هدف آسیب زدن به اقتصاد در دستور کار برخی کشورها قرار دارد و کشورهایی هستند که حملات زیستی هدفمندی انجام می‌دهند.

جلالی ادامه داد: سه سال پیش زیتون‌های رودبار دچار حمله زیستی شد و بخش زیادی از محصول از دست رفت؛ اینکه منشأ این حمله انسانی بود یا خیر مشخص نشد ولی در هر حال نتیجه آن آسیب اقتصادی بود.

این مسئول خطرات ناشی از وابستگی کشور به بذرهای عقیم را نیز گوشزد کرد و افزود: امروز انتقاداتی از تولید مواد غذایی در کشور می‌شود اما در هر حال آن اقلام غذایی که راهبردی است و غذای اصلی کشور را تشکیل می‌دهد باید در کشور تولید شود و اگر کمبودی در آن وجود داشت فقط در حد رفع کمبود وارد شود.

وی ادامه داد: تعجب‌آور است که چرا این انتقادات متوجه کاشت هندوانه و یا دیگر محصولاتی که غذای اصلی کشور نیست نمی‌شود؛ در هر حال در کنار لزوم اصلاح الگوی مصرف آب در کشاورزی، به تولید اقلام اساسی در کشور نباید آسیبی وارد شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: سبد اصلی مصرف از مزرعه تا سفره باید مصون باشد و وابستگی جدی در این مورد نباید داشته باشیم؛ درست نیست که بذر از خارج وارد و در داخل کشت شود و یا واکسن دامی از خارج وارد شود.

وی با بیان اینکه بذر یکی از گلوگاه‌های جدی کشور است افزود: واکسن نیز اهمیت زیادی دارد؛ نگاه ما به واکسن همچون نگاه وزارت دفاع است؛ باید واکسن‌سازی رازی را به حدی ارتقا دهیم که هم سطوح حاکمیتی حفظ شود و هم از تصدی‌گری دست برداریم تا بخش خصوصی هم بتواند در حد قابل قبولی واکسن تولید کند و ذخایر مناسبی داشته باشیم.

در ادامه به معضلات تغییر اقلیم در ایران نیز اشاره و اعلام کرد: تغییرات اقلیمی در ایران مشکوک به دخالت خارجی‌هاست؛ مراکز علمی که در کشور وجود دارد مطالعه‌ای در این خصوص انجام داده‌اند که نتیجه مطالعات این موضوع را تأیید می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: تیم‌های مشترکی از اسرائیل و یکی از کشورهای همسایه، ابرهای در حال ورود به ایران را غیربارور می‌کنند؛ علاوه بر این ما با بحث ابردزدی و برف دزدی نیز مواجه هستیم.

جلالی افزود: در این مطالعه طی چهارسال گذشته ارتفاعات افغانستان تا مدیترانه مورد بررسی قرار گرفته است، نتیجه اینکه همه ارتفاعات بالای دو هزار و ۲۰۰ متر در این محدوده پر از برف ولی ارتفاعات ما خشک بوده است.

نظرات شما

×

Comments are closed.