تعامل حرفه ای میان بازی سازان داخلی و خارجی

۱۳۹۷/۰۴/۱۵

تی جی سی ۲۰۱۸ در ایران

به گزارش گروه فرهنگی صنعت بازی‌های رایانه‌ای، طی این سال‌هادر زمینه‌های مختلفی رشد کرده و امروزه یکی از سودآورترین صنعت‌ها محسوب می‌شود. چنین صنعتی با توجه به روند رو به رشد و استقبال مخاطبان آن بی شک دارای جایگاه‌های شغلی متعدد با گرایش های متنوعی است. همین تقسیم‌بندی گرایش‌ها باعث مشخص شدن وظایف در تیم‌های بزرگ و پرجمعیت تولید بازی می‌شود تا درنهایت به رشد و منفعت همه‌ تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان این صنعت بینجامد.
رویداد تی‌جی‌سی از اتفاقات مهم و قابل اجرا برای تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌ای ۱۴ تیرماه در همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد. این رویداد که به عنوان بزرگترین بستر و فرصت‌های مناسب برای بازی‌سازان کشور در راستای گسترش تعاملات بین‌المللی شناخته می‌شود با وجود کنفرانس‌ها، پنل‌ها، مسترکلاس و آشنایی با ناشران دیگر کشورها امتیازات گسترده‌ای را برای تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌ای به ارمغان می‌آورد.
**درآمد بازی های رایانه ای در ایران و جهان
براساس آمارها با بررسی درآمد بازی‌های رایانه‌ای در جهان ایران با ۲۷ میلیون دلار در رده بیست و پنجم قرار گرفته است.
در سال ۲۰۱۶ چین با ۲۴ میلیارد دلار درآمد توانست رتبه اول جهان را در صنعت بازی های کامپیوتری به خود اختصاص دهد و ایران با ۲۷ میلیارد دلار در جایگاه بیست و پنجم جهان قرار گرفته است.
در رده‌بندی جهانی کسب درآمد از صنعت بازی های رایانه ای، پس از چین، امریکا، ژاپن، کره جنوبی و آلمان در رتبه های دوم تا پنجم جهان قرار دارند.
آمارها نشان می دهد حدود ۶۰ درصد از کاربران بازی‌های رایانه‌ای در ایران مرد و ۴۰ درصد زنان هستند، ۲۵ درصد کاربران گیم کمتر از ۱۲ سال سن دارند و ۳۳ درصد در رده سنی ۱۲ تا ۱۹ سال هستند. نکته جالب در بازی‌های رایانه ای جمعیت ۱ درصدی کاربران گیم با سن بالای ۶۰ سال است.
**وزیر ارشاد: بازی های رایانه ای حوزه خوبی برای سرمایه گذاری است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ۲۸ میلیون کاربر بازی رایانه ای با متوسط ۱۹ سال سن در کشور وجود دارد، گفت: بازار بزرگی را در ایران به وجود آورده و از شرایط خوبی برای سرمایه گذاری برخوردار است.
سیدعباس صالحی روز گذشته درحاشیه بازدید از دومین نمایشگاه بین‌المللی بازی‌های رایانه‌ای تهران در جمع خبرنگاران افزود: طبق آمار بنیاد ملی بازی های رایانه ای، کاربران ایرانی روزانه به طور متوسط ۹۰ دقیقه را به بازی رایانه ای اختصاص می دهند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: علاوه بر افزایش کاربران بازی های ایرانی، فضای تقاضا برای این بازی ها در بازارهای خارجی نیز رو به افزایش است و اقبال مصرف کنندگان به تولیدات داخلی بیشتر شده است.
وی با تاکید بر اینکه حوزه بازیهای رایانه ای با بودجه کم، بازدهی بسیار مضاعفی را می تواند در پی داشته باشد، اظهار داشت:در برخی صنایع با هزاران میلیارد می توان تحرک و پیشرفت ایجاد کرد، اما در صنعت بازی های رایانه ای با دهها میلیارد، اتفاقات بسیاری سامان می یابد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بنابراین بخش خصوصی هم باید به این بازار بیشتر توجه و احساس کند این بازار پرسود و پرحاصل هم در بازارهای داخلی و هم خارجی فراهم است و بخش دولتی و بانک های ما نیز باید احساس کنند که یکی از حوزه های خوب سرمایه گذاری، بازی های رایانه ای است.
صالحی افزود: حوزه بازی های رایانه ای طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به بنیاد ملی بازیهای رایانه ای که وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، واگذار شده اما ما برنامه هایی را برای هماهنگی بیشتر بین وزارتخانه های مختلف داشته و داریم.
** استراتژی‌های مهم برای موفقیت بازی‌های ایرانی در بازارهای داخلی و جهانی
حسن کریمی‌قدوسی مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، بازی‌های رایانه‌ای را بی‌حد و مرز دانست و تلاش کشورهای مختلف برای محدود کردن این صنعت را بی‌نتیجه می خواند، او می گوید: امروز می‌توانیم با افتخار سرمان را بالا بیاوریم و اعلام کنیم که با وجود همه محدودیت‌های سال‌های اخیر، بزرگ‌ترین بازیگر این صنعت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هستیم. این حرف را امروز در تی‌جی‌سی به عنوان بزرگ‌ترین رویداد آموزشی و تجاری منطقه بیان می‌کنم که این محدودیت روز به روز با تلاش شما و ما کم رنگ‌تر و بی‌اثرتر می‌شود. موفقیت‌های صنعت بازی‌های رایانه‌ای در کشور را مدیون بازی‌سازانی هستیم که با زبان بازی‌ با مردم کشورشان صحبت کردند و امروز با همین زبان آماده صحبت با سایر کشورهای دنیا هستند.
مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در ادامه به افرادی که در این حوزه فعالیت‌ گسترده و مثمرثمر دارند اشاره کرد و بیان می کند: در این راه تنها نیستید. افقی که بنیاد با کمک شما تصویر کرده، روشن است و می‌خواهیم سهم حداکثری از بازار داخل و بازارهای جهانی داشته باشیم و موقعیت خود را به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده بازی در خاورمیانه و شمال افریقا حفظ کنیم. در این راه سه استراتژی اساسی را بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای دنبال خواهد کرد. صنعت بازی‌سازی ما به حمایت‌های مالی و غیر مالی شفاف و آموزش‌های حرفه‌ای نیاز دارد. شما می‌توانید در تی‌جی‌سی به غرفه همگرا سر زده و با سیستم جامع و شفاف بنیاد برای تقویت صنعت آشنا شوید. بیش از یک سال برای طراحی این سامانه وقت صرف شده و تا انتهای تیر شروع به کار می‌کند. برگزاری دوره‌های مشترک بین‌المللی و اعزام تیم‌های ایرانی به رویدادهای خارجی با جدیت امسال نیز پیگیری می‌شود.
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای استراتژی سوم را محافظت از بازارهای داخلی می‌داند و می‌گوید: ما وظیفه داریم برای بازی‌سازان داخلی در رقابت با بازی‌های خارجی مزیت رقابتی ایجاد کنیم. در این راه از بازی‌های خارجی ۱۰ درصد عوارض گرفته شده و به رشد و توسعه کیفیت پروژه‌های ایرانی اختصاص خواهد.
فرهنگ و تمدن آریایی خود را در آغوش بگیرید
در ادامه برنامه تی‌جی‌سی «کیت ادوارد» مدیرعامل « Geogrify » و رئیس سابق انجمن بین‌المللی بازی‌سازان برای تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌ای و بازی‌سازان خلاق اظهار امیدواری کرد که در ایران عرصه بازی‌سازی پیشرفت قابل توجه‌ای داشته است و توانسته مخاطبان خود را جذب کند. او می‌گوید: برای من افتخار بزرگی است که به ایران آمدم وهمواره کسانی که با عشق و علاقه بازی ساخته‌اند را تحسین کرده‌ام. بسیار به سفر کردن علاقه دارم و یکی از چیزهایی که در این سفرها یاد گرفتم این است که «مکان» محدودیتی در بازی‌سازی ایجاد نمی‌کند و لازم نیست حتما در یک کشور خاصی زندگی کنید تا بتوانید بازی بسازید. من بازی‌سازان فراوانی دیده‌ام که خودشان چگونگی بازی‌سازی را یاد گرفته و پیشرفت کرده‌اند.

نظرات شما

×

Comments are closed.