ترک جلسه کمیسیون عمران با آخوندی توسط هفت نماینده

درنشست کمیسیون عمران با وزیر راه چه گذشت؟

گروه امورزیربنایی- روز دهم بهمن ماه بنابراظهارات برخی نمایندگان قراربود پس از ۶۵ روز، جلسه ای میان متقاضیان استیضاح‌ و عباس آخوندی برگزار شود و براساس آنچه فردای آن روز از سوی برخی نمایندگان عضو این کمیسیون و توسط رسانه های منتقد دولت منتشر شد، گویا این جلسه به دلیل عدم حضور وزیر راه و شهرسازی منتفی شد.

شهرام کوسه غراوی یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس روز ۱۱ بهمن ماه به تسنیم گفت: «از وزیر راه دعوت کرده بودیم که در این جلسه حضور یابد، باید می‌آمد و دفاع می‌کرد. اما متاسفانه این‌گونه نشد. طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی به صحن علنی مجلس ارجاع شد و وزیر ۱۰ روز دیگر باید از خودش دفاع کند.»

اما ساعتی بعد عباس آخوندی با ارائه نامه ای به علی لاریجانی اعلام کرد هیچ دعوتی برای حضور وی در جلسه مذکور نشده است.

او به لاریجانی یادآور شد همانطور که مستحضر هستید مطابق ماده ۲۲۳ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، کمیسیون باید از استیضاح‌کنندگان و وزیر مربوط برای رسیدگی به استیضاح دعوت بعمل آورد که به هر دلیل این اقدام صورت نگرفته بود.

وی اضافه کرده بود: ریاست محترم و اعضای محترم کمیسیون مستحضرند که اینجانب مقید به حضور در کمیسیون هستم و تاکنون هیچ دعوتی را بی‌پاسخ نگذاشته‌ام و روابط ما همواره از موضع احترام دو سویه بوده است؛ در ادامه رسیدگی به استیضاح نیز چنانچه کمیسیون مطابق آیین‌نامه با دعوت قبلی از اینجانب بخواهد که در کمیسیون حضور پیدا کنم، حتما اقدام خواهم کرد و آمادگی پاسخ به سوالات و ابهامات سوال‌کنندگان و استیضاح‌کنندگان محترم را دارم.

پس از این نامه دیگر صدایی از سوی منتقدان بلند نشد و پس از گذشت چندروز و با ارائه «دعوتنامه رسمی»، اعضای کمیسیون عمران از عباس آخوندی برای شرکت در جلسه دعوت کردند، با این حال وقتی روز یکشنبه ۲۴ بهمن ماه وزیر به کمیسیون عمران رفت، به ناگاه هفت نفر از اعضای کمیسیون اقدام به ترک جلسه کردند!

اگرچه این جلسه به رغم عدم حضور برخی اعضا تا پایان ادامه یافت اما اقدام این ۷ نفر سبب شد تحلیل های مختلفی درباره بحث استیضاح وزیر راه و شهرسازی ارائه شود.

عده ای معتقدند این حرکت پاسخی به عدم شرکت آخوندی در جلسه قبلی بوده است و عده ای دیگر نیز، تصمیم قاطع برخی متقاضیان بر استیضاح وزیر راه را دلیل این اقدام می دانند.

فرج‌الله رجبی نماینده مردم شیراز اما نظر دیگری دارد، او در گفتگویی به ایسنا گفت: متقاضیان استیضاح وزیر راه و شهرسازی با هماهنگی و برنامه‌ریزی قبلی جلسه کمیسیون عمران را ترک کردند.

رجبی گفت: در نشست روزیکشنبه کمیسیون عمران سوالات اول، دوم و سوم مطرح شد و آخوندی مشغول توضیح درباره زیرساخت‌های ریلی و برنامه‌های توسعه‌ای این وزارتخانه بود که  یکی از متقاضیان با طرح یک سوال بی‌جا و بی‌مورد درباره فقدان آسفالت راه‌های روستایی در جنوب استان کرمان فضایی را به وجود آورد که بعد از آن هفت استیضاح کننده  جلسه را ترک کردند.

وی یادآور شد: این هفت نفر درحالی که هیچ بحثی نبود و جلسه روال عادی خود را داشت، بدون اقامه دلیل خاصی یک باره به صورت همزمان تصمیم به ترک جلسه گرفتند و اصلا به صحبت‌های وزیر گوش نکردند، گویا بنا و قرار آقایان از ابتدای جلسه همین بود. این در حالی بود که از حدود ۸۰ نماینده متقاضی استیضاح حداکثر ۱۰ نفر در جلسه حضور یافته بودند که هفت نفر از آنان نیز جلسه را ترک کردند و  سه نماینده باقی مانده نیز سوالات دیگری به جز سوالات سیزده‌گانه در دستور داشتند.

رجبی خاطرنشان کرد: از نظر کمیسیون عمران بسیاری از ادعاها و سوالات استیضاح کنندگان وجاهت لازم را نداشت هرچند که کمیسیون درباره صحت یا عدم صحت استیضاح هیچ اظهارنظری نمی‌کند. جلسه کمیسیون از سوی  استیضاح کنندگان به گونه‌ای پیش نرفت که کمیسیون بتواند جمع‌بندی مناسبی داشته باشد؛ به بیان دیگر متقاضیان استیضاح کار را در ابتدای آن رها کردند و رفتند.

بدون ارائه مدرک به وزیر تهمت زدند

یک عضو دیگر کمیسیون عمران هم با بیان اینکه نمایندگان متقاضی استیضاح وزیر راه و شهرسازی با برنامه‌ریزی قبلی و حساب شده جلسه کمیسیون عمران با وزیر را ترک کردند، گفت: بدون اینکه سندی ارائه کنند به آخوندی تهمت زدند.

سید احسن علوی درگفت‌وگو با ایلنا، درباره جلسه روزیکشنبه اعضای کمیسیون عمران با وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: تعدادی از نمایندگان متقاضی استیضاح آقای آخوندی در ابتدای جلسه به صورت حساب شده و با برنامه قبلی جلسه را ترک کردند.

وی افزود: ۱۳ سوال مطرح بود که آقای آخوندی در میانه توضیح سوال اول بود که آقایان جلسه را با این ادعا که قبلا هم این توضیحات را شنیده‌ایم و این حرف ها تکراری است جلسه را ترک کردند.

وی با تاکید بر اینکه تعدادی از این سوالات مطرح شده را می‌توان یک تهمت دانست، گفت:  در حالی که تعدادی از نمایندگان مجلس مدعی بودند آقای آخوندی شرکت‌هایی را به نفع شخصی خود در وزارت راه و شهرسازی اداره می‌کند که هیچ اسناد و مدارکی برای اثبات ادعای خود ارائه نکردند.

ترک جلسه عجیب نیست!

سیدکمال‌الدین شهریاری اما نظر دیگری دارد، نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس ترک جلسه متقاضیان استیضاح از سوی هفت نفر از استیضاح‌کنندگان را عجیب و غریب ندانست و در عین حال از گزینه‌های احتمالی استیضاح‌کنندگان برای عدم رای به آخوندی سخن گفت.

سیدکمال‌الدین شهریاری هم به ایسنا گفت: ترک جلسه کمیسیون عمران توسط جمعی از متقاضیان استیضاح وزیر راه و شهرسازی دلیل خاصی نداشت اما کمیسیون عمران طبق اعلام قبلی میزبان آقای آخوندی و متقاضیان استیضاح بود و توانست به ۴ موضوع از ۱۳ محور مدنظر استیضاح‌کنندگان پاسخ دهد.

وی یادآور شد: با وجود ترک جلسه توسط هفت متقاضی استیضاح، جلسه کمیسیون تا پایان وقت قانونی ادامه یافت.

وی با اشاره به گزینه‌های احتمالی استیضاح کنندگان وزیر راه و شهرسازی برای حضور نیافتن در جلسات مشابه،‌ گفت: ممکن است متقاضیان استیضاح نخواهد به هر یک از دلایل زیر در جلسه استیضاح وزیر حضور یابند یا اصلا نخواهند به سخنان وزیر گوش کنند یا از اول تصمیم گرفته باشند و درصحن علنی مجلس رای منفی به وزیر راه و شهرسازی بدهند یا درجلسه استیضاح درکمیسیون حضور یابند و قانع شوند یا قانع نشوند. به هر ترتیب  متقاضیان استیضاح هر تصمیمی داشته باشند، کمیسیون طبق ماده ۲۲۴ آیین‌نامه به وظیفه قانونی خود عمل کرده و گزارش خود درباره استیضاح را به هیات رییسه مجلس ارائه می‌کند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.