تدوین استراتژی صنعت خودروی ایران با همکاری آلمان

۱۳۹۶/۱۱/۱۸

در آستانه برگزاری پنجمین همایش بین المللی صنعت خودرو ایران اعلام شد

مهدی زاهدی-معاون توسعه صنایع حمل و نقل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) از برنامه ریزی برای اتصال قطعه سازان ایرانی به شبکه جهانی قطعه سازی در پنجمین همایش بین المللی صنعت خودرو تهران خبر داد.

به گزارش خبرنگار جهان اقنصاد، بهزاد اعتمادی، با بیان این مطلب درنشست خبری پنجمین همایش بین المللی صنعت خودرو ایران گفت: وی افزود: صنعت خودروسازی در تولید ناخالص داخلی کشورهای پیشرفته رتبه سوم گردش مالی را پس از نفت و بانکداری داراست و بر این اساس به عنوان لوکوموتیو صنعتی ایران اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار جهان اقتصاد، از تدوین نهایی استراتژی صنعت خودروی کشور با مشارکت یک شرکت معتبر آلمانی خبر داد.اعتمادی افزود: شرکت رولند برگر ((Roland berger از معتبرترین شرکتهای بین المللی است که با بیشتر غولهای خودروسازی جهان مشارکت داشته است.

وی درباره دلایل چنین تصمیمی تاکید کرد: به هر حال وقتی قرار است با برندهای فعال و مطرح دنیا در این صنعت کار کنیم باید بازی در زمین آنها را هم یاد بگیریم.

اعتمادی با اشاره به اینکه کل بدنه صنعت خودروسازی را با این سند درگیر کردیم اظهارامیدواری کرد تا ۶-۷ ماه آینده ویرایش اولین استراتژی صنعت خودرو رونمایی شود.

رئیس پنجمین همایش خودرو ایران همچنین در ادامه اظهاراتش گفت: پس از اجرای برجام اتفاقات خوبی در صنعت خودرو کشور رخ داد و این صنعت طی دو سال گذشته رشد قابل توجهی را تجربه کرد.

معاون ایدرو ادامه داد: با این حال، صنعت قطعه‌سازی کشور همگام با خودروسازی رشد نداشت و در پنجمین همایش خودرو ایران به دنبال وصل کردن قطعه سازان کشورمان به شبکه جهانی تامین قطعه هستیم.

وی با اشاره به خام فروشی در صنعت پتروشیمی، از آغاز مذاکراتی با مدیران این صنعت برای در اختیار قرار دادن مواد اولیه مورد نیاز در قطعه سازی به ویژه مواد پلیمیری و پلاستیکی خبر داد.

معاون ایدرو اضافه کرد: کاهش هزینه قطعات مصرفی و در نتیجه کاهش قیمت تمام شده و ارتقای رقابت پذیری خودروهای داخلی از این محل متصور است، البته مشروط به اینکه خارجی ها نیز فناوری های روز این قطعات را به ایران منتقل کنند.

معاون توسعه صنایع حمل و نقل ایدرو افزود: تا سال ۱۴۰۰ تعداد ۷۰۰ هزار دستگاه از خودروهای فعلی حاضر در کشور با ارتقای کیفی و فناوری به تولید ادامه خواهند داد و علاوه بر این، برای ۵۰۰ هزار دستگاه دیگر نیز ظرفیت وجود دارد که باید تصمیم بگیریم با چه محصولات پیشرفته ای از این پتانسیل استفاده شود.

**حضوربیش از ۱۲ کشور در همایش پنجم خودرو

در ادامه این نشست، امیرحسن کاکایی دبیر علمی پنجمین همایش بین المللی صنعت خودروی ایران، از دریافت ۱۵۰ مقاله توسط دبیرخانه همایش خبر داد که ۵۰ مورد آن همزمان با برگزاری همایش منتشر خواهند شد.

وی از حضور یک هزار و ۵۶۰ نفر از متخصصان و فعالان صنعت خودروی کشور و همچنین ۲۲۰ نفر میهمان خارجی از کشورهای آلمان، فرانسه، کره جنوبی، ژاپن، چین، تایوان، هند، روسیه، ترکیه، عراق، ترکمنستان و ایتالیا در این همایش بین المللی خبر داد و یادآور شد: در حاشیه این همایش، نمایشگاهی به متراژ سه هزار متر مربع از صنعت خودرو و قطعه سازی کشور برپا خواهد شد.

این مقام مسئول، برگزاری نشست های رو در رو (B to B) ، امضای تفاهم نامه ها و بحث و گفت وگو در زمینه زنجیره تامین خودروهای سنگین و تجاری را از جمله برنامه همایش پنجم خودرو برشمرد.

در ادامه، مجتبی نظری دبیر اجرایی پنجمین همایش بین المللی صنعت خودرو ایران، گفت: فرصت به دست آمده در این همایش می تواند برای صنعت خودرو و صنعت قطعه سازی کشور مفید باشد چراکه پس از تحریم ها، در فضای به وجود آمده می توانیم آزادانه و بدون هزینه کردن ارز اضافی برای دور زدن تحریم ها، به فکر انتقال فناوری و به روز کردن صنعت خودرو و صنایع وابسته باشیم؛ کاری که بیش از سه سال است که پله پله در حال انجام آن هستیم.وی متذکر شد: صنعت قطعه سازی کشور نیازمند دانش و اطلاعات،اصلاح فرآیند و تکنولوژی روز دنیا است و این همایش فرصتی خوبی برای تعامل قطعه سازان داخلی و خارجی است که منجر به انعقاد قراردادهای مختلف نیز خواهد شد.

علیرضا عاجزی مجری برگزاری پنجمین همایش بین المللی خودرو ایران، شرکت های خارجی فعال در این همایش را گروه پژو-سیتروئن، گروه رنو-نیسان، دایملر، بوش، فولکس واگن، اسکانیا، کیاموتورز، ولوو و … و انجمن های قطعه سازی ترکیه، فرانسه و آلمان اعلام کرد.

پنجمین همایش بین المللی صنعت خودرو ایران با موضوع “زنجیره تامین رقابت پذیر(مواد اولیه، قطعه سازی، لجستیک)” ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه جاری در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.