تداوم تخلیه شرق حلب

۱۳۹۵/۰۹/۲۷

مخالفان سوری اعلام کردند، به توافقی جدید برای تکمیل خارج کردن افراد از شرق حلب دست یافته‌اند؛‌ مساله‌ای که دولت سوریه نیز آن را تایید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت اینترنتی النشره، مخالفان سوری اعلام کردند، به توافقی با روسیه و ایران جهت تکمیل خروج افراد از شرق حلب دست یافته‌اند.

 

منابع در مخالفان سوریه امروز اعلام کردند،  به توافق جدیدی برای تامین امنیت خروج بقیه ساکنان از محله‌های تحت محاصره در شرق حلب دست یافته‌اند.

این منابع افزودند، عملیات خروج افراد از محله‌های شرق حلب براساس توافق انجام شده ظرف ساعات آتی آغاز می‌شود.

این منابع ادامه دادند،  توافق جدید شامل خروج زخمی‌ها به همراه خانواده‌هایشان از شهرک‌های کفریا و فوعه می‌شود که تحت محاصره مخالفان در استان ادلب است و نیز شامل خروج زخمی‌ها و خانواده‌هایشان از دو شهرک مضایا و الزبدانی است که تحت محاصره نیروهای دولتی در حومه دمشق است.

این توافق یک روز بعد از تعلیق خروج ساکنان از شرق حلب صورت گرفته است.

دولت سوریه نیز تایید کرد که توافق شده غیرنظامیان از حلب و چهار شهرک مختلف در حومه ادلب و دمشق از سر گرفته شود.

دولت سوریه روند خروج از شرق حلب را بعد از اینکه شرط جدیدی مطرح شد به حالت تعلیق درآورد آن شرط این بود که زخمی‌های دو روستای فوعه و کفریا مقابل از سرگیری خروج از حلب در امنیت کامل از این دو شهرک شیعه نشین خارج شوند.

پیشتر یک مسئول سوری اعلام کرده بود که روند خروج ساکنان شرق حلب به دلیل وجود موانعی به حالت تعلیق درآمده است.

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که صبح جمعه چندین انفجار در محلی که اتوبوس‌های حامل ساکنان شرق حلب در آنجا مستقر بود، رخ داده است.

این در حالی است که مخالفان سوری روز جمعه تهدید کردند در صورتی که نظام پایگاه‌های باقی مانده مخالفان در شهر حلب را از بین ببرد، آنها به دو روستای الفوعه و کفریا که حامی نظام سوریه هستند، یورش می‌برند.

در همین حال، یک مسئول سوری اعلام کرد، به محض اینکه روند خارج کردن افراد مجروح از دو روستای محاصره شده الفوعه و کفریا پایان یابد، روند خارج کردن افراد از شرق حلب از سرگرفته خواهد شد.

 

یک منبع در مخالفان سوری نیز تصریح کرد: جبهه فتح الشام (النصره سابق) با خروج افراد مجروح از دو روستای الفوعه و کفریا در استان ادلب موافقت کرد.

النصره آخرین گروهی بود که باید با خروج این افراد موافقت می‌کرد.

همچنین بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل درخصوص توقف تخلیه حلب گفت که گروه‌های تروریستی گروگان‌گیری کرده و شهر را رها کرده‌اند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل دیروز (شنبه) اعلام کرد که بیش از ۹۰۰۰ نیروی مسلح با کمک مشارکت روسیه از حلب عقب‌نشینی کرده‌اند.

وی افزود: متاسفانه گروه‌های تروریستی توافق را نقض کرده و زمانی که از شهر خارج شدند، گروگان گیری کردند و جسدهای نیروهای سوری را نگه داشتند.

جعفری درخصوص نحوه پوشش دهی اخبار حلب توسط رسانه‌های غربی گفت که رسانه‌های غربی و پایگاه‌های اجتماعی به صورت دیوانه وار در پوشش اخبار واقعیت‌ها را تحریف کرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه نیز تاکید کرد عملیات خروج مخالف سوری از شهر حلب افق‌هایی را برای اجرای آتش‌بس در دیگر مناطق سوریه ایجاد می‌کند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.