تخفیف ۴۰درصدی انتقال محصول پنبه به بنادر جنوبی ایران

آخوندی در دیدار با همتای ازبکستانی خود وعده داد:

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی در دیدار با وزیر ساختمان ازبکستان گفت: روابط دو کشور در حوزه ریلی بسیار خوب است و برای انتقال محصول پنبه این کشور به بنادر جنوبی ایران تا ۴۰ درصد تخفیف می دهیم.

به گزارش جهان اقتصاد، عباس آخوندی از اعمال تخفیف قابل‌توجهی برای حمل ریلی محمولات نفتی خریداری‌شده از جانب ازبکستان خبر داد و گفت: امیدوارم خط آهن ازبکستان از ترمز به مزار شریف و هرات هرچه سریع‌تر برقرار و مسیر دیگری برای ارتباط ریلی با ازبکستان ایجاد شود.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: راه‌آهن ایران از سمت خواف وارد افغانستان شده و به‌زودی به هرات متصل می‌شود. در مقابل ریل ازبکستان نیز تا مزار شریف پیشروی داشته و فقط اتصال مزار شریف تا هرات باقی مانده است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به همکاری ازبکستان، بانک توسعه آسیایی و افغانستان یادآور شد: برنامه‌ریزی خوبی از سوی این کشورها و نهاد مالی آسیا انجام شده و ایران از این بابت بسیار خوشنود است و امیدواریم به‌زودی برنامه‌ها عملیاتی شود.

آخوندی با اشاره به مذاکرات انجام‌شده در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای بیان داشت: امیدواریم شرایط حمل‌ونقل جاده‌ای بین دو کشور آسان‌تر از گذشته شود و این آمادگی در ایران وجود دارد که امکانات لجستیکی در بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و شهید بهشتی ایران به متقاضیان ازبکستانی داده شود.

وی با بیان اینکه «چه در زمینه‌ حمل‌ونقل و چه حوزه‌های گردشگری امکان ارتباطات بسیار گسترده‌ای بین ایران و ازبکستان وجود دارد» یادآور شد: سالانه حدود ۱۰ میلیون گردشگر ایرانی به ترتیب اکثریت به کشورهای ترکیه، گرجستان، ‌روسیه و سایر کشورهای جهان از طریق هوایی و زمینی سفر می‌کنند؛ اما این در حالی است که مردم ایران شناخت بیشتری از شهرهای بخارا، سمرقند، تاشکند، ترمز نسبت به شهرهای ترکیه دارند.

آخوندی تصریح کرد: اگر در سطح دولت‌ها تسهیلاتی برای حوزه حمل‌ونقل و گردشگری ایجاد شود، دو ملت در اسرع وقت ارتباطات گسترده‌ای با یکدیگر برقرار خواهند کرد و این به نفع منافع و اقتصاد دو کشور خواهد بود.

**محدودیت صدور مجوز تردد کامیون برداشته شد

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای نیز از تفاهم اولیه برای تبادل تعداد نامحدود مجوز تردد کامیون، میان ایران و ازبکستان خبر داد.

رضا نفیسی درباره مذاکرات انجام شده در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی به ازبکستان با مسئولان آژانس حمل و نقل جاده‌ای این کشور، گفت: در این مذاکرات، اهم مشکلات طرفین در این بخش و نحوه توسعه روابط حمل‌ونقلی جاده‌ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: حذف عوارض ورودی از ناوگان جاده‌ای یکدیگر با هدف کاهش هزینه های جابه جایی کالا بین دو کشور و ترانزیت از قلمرو یکدیگر، چگونگی افزایش تردد جاده‌ای ناوگان ازبکی به ایران، مسائل مربوط به تردد کامیون های دو طرف از مرزهای جاده‌ای و همچنین هزینه‌های پرداختی  توسط رانندگان از جمله مواردی بود که در مذاکرات مطرح شد.

نفیسی، همچنین از انجام دور دوم مذاکرات مربوط به اصلاح موافقنامه حمل‌ونقل جاده‌ای سال ۱۳۷۲ خبر داد و گفت: هیات ازبکی به سرپرستی دهقان‌اف، رئیس آژانس حمل و نقل جاده‌ای جمهوری ازبکستان با پیشنهادات طرف ایرانی مبنی بر مبادله سالانه تعداد نامحدود مجوز تردد برای کامیون‌های دو طرف و مبادله تعداد مشخصی پروانه تردد معاف از عوارض ورود به صورت اصولی موافقت کرد و پیش نویس پروتکل اصلاحی در این خصوص، تنظیم و آماده مبادله شد.

وی افزود: در نهایت مقرر شد، نشست کارشناسی اتی برای جمع‌بندی و نهایی کردن پیش نویس موافقت‌نامه در شهر تاشکند، پیش از سفر رییس جمهور به کشور ازبکستان برگزار شود.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای از دعوت از مسئولان حمل‌ونقل جاده ای ازبکستان برای سفر به ایران خبر داد و گفت: به منظور آشنایی با رویه‌های تردد و تسهیلات ایجاد شده در مبانی ورودی کشور، طرف ایرانی از مسئولان ذی‌ربط جمهوری ازبکستان دعوت کرد تا از پایانه های مرزی سرخس و بازرگان دیدن کنند. طرف ازبکی نیز از این اتفاق استقبال کرده و مقرر شد ظرف ۱۰ روز آینده این سفر محقق شود.

نفیسی ادامه داد: سایر موارد از جمله افزایش همکاری در چهارچوب موافقتنامه عشق‌آباد و پیشنهاد طرف ایرانی برای الحاق به موافقتنامه چابهار و کریدور شمال ـ جنوب و فعال کردن موافقت‌نامه حمل‌ونقل ایران ـ افغانستان ـ ازبکستان در دستور کار مذاکرات آتی قرار گرفت.

نظرات شما

×

Comments are closed.