تحکیم اعتماد میان ایران و ناظر فنی برجام

گروه سیاسی-یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌امللی انرژی اتمی دیروز در تهران میهمان مقامات سیاسی و فنی عالی‌رتبه کشورمان بود. آمانو و نهاد تحت ریاستش اگرچه در مذاکرات سیاسی منجر به حصول توافق هسته‌ای نقشی نداشتند، با این حال بر اساس برجام به عنوان ناظر فنی این توافق قلمداد می‌شوند و به خصوص باید پایبندی ایران به تعهداتش در مورد فعالیت‌های هسته‌ای را بررسی و نتیجه آن را به صورت مداوم اعلام نماید. سفر دیروز آمانو به تهران نیز به دیدار او با رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی هسته‌ای کشورمان گذشت.

*رئیس جمهور : آغازگر نقض برجام نخواهیم بود

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در دیدار «یوکیو آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال توسعه روابط مثبت و فنی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده و در آینده نیز به همکاری‌های خود با این نهاد بین المللی در چارچوب مقررات، ادامه خواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری دکتر روحانی پرونده هسته‌ای ایران را یکی از فعالیت‌های مهم و طولانی آژانس بین المللی  انرژی اتمی دانست و با اشاره به اینکه این پرونده نهایتاً سال گذشته به نتیجه خوبی رسید، افزود: حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران، رفع ابهام‌سازی‌ها و بسته شدن پرونده پیچیده PMD توسط آژانس ، گامی مهم و اطمینان آفرین بود.

رییس جمهوری برجام را توافقی بزرگ و تجربه‌ای مثبت دانست که در سایه تلاش‌های طرفین مذاکره کننده حاصل شده است و افزود: برجام توانست از یکسو ثبات و همکاری بیشتری را برای منطقه به ارمغان آورد و از سوی دیگر تحریم‌های ظالمانه و نادرست علیه ملت ایران را برطرف کند.

رییس شورای عالی امنیت ملی خاطر نشان کرد: همان طور که رهبر معظم انقلاب به صراحت اعلام کردند و نیز براساس اخلاق و معیارهای دینی و فرهنگی، ما به تعهدات خود پایبند بوده و آغازگر نقض آن تعهدات نخواهیم بود.

دکتر روحانی در عین حال پایداری برجام را در گرو پایبندی تمامی طرف‌ها به تعهداتشان دانست و تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که طرف‌های مقابل به تعهدات خود در برجام پایبند باشند، به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

رییس‌ جمهوری افزود: اقدامات اخیر آمریکا بویژه تمدید قانون «آیسا»، مغایر با برجام است.

دکتر روحانی تأکید کرد: مسیری که آمریکا در قبال ایران در پیش گرفته، موجب کاهش اعتماد جهانی نسبت به دولت آمریکا خواهد شد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید به وظایف خود در راستای پایداری برجام عمل کند، گفت: گزارش‌های آژانس باید فنی و بی‌طرفانه بوده و انتظار داریم، آژانس در زمینه همکاری‌های فنی، کسب فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و تجارت هسته‌ای نیز به وظیفه خود به خوبی عمل کند.

«یوکیو آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از زمان اجرای برجام به تمامی تعهدات خود در این توافق به خوبی عمل کرده است، گفت: برجام یک دستاورد بزرگ بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با همه توان از اجرای ‌آن حمایت می‌کند.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خاطر نشان کرد: پایبندی طرفین به اجرای تعهدات خود در برجام بسیار حائز اهمیت است.

آمانو با اشاره به ضرورت گسترش همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، افزود: اطمینان می‌دهیم که در آینده آژانس به عنوان سازمان بی‌طرف و فنی به کار خود ادامه خواهد داد.

*صالحی : آژانس بی طرف عمل کند

علی اکبر صالحی روز یکشنبه پس از گفت و گو با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که به تهران سفر کرده است،‌ در جمع خبرنگاران افزود: امروز صحبت های مختلفی درباره تعهدات ایران و اجرای برجام داشتیم و همکاری ها را مرور کردیم.

وی با اشاره به گزارش های آژانس بین المللی اتمی اظهار داشت: این گزارش ها تعهد و التزام ایران به تمامی تعهدات خود را منعکس کرده و این نکته بسیار مهمی است. امروز همچنین درباره گام های بعدی همچون آب سنگین، اورانیوم غنی شده و ذخایر ایران و تحقیق و توسعه مروری داشتیم.

صالحی با بیان اینکه روابط ایران با آژانس روابط بسیار خوبی است، اظهار داشت: اصرار ما این است که آژانس بعنوان مرجع بین المللی بی طرف عمل کند و نفوذ و اعمال نفوذ کسی در گزارش های آژانس منعکس نشود که تا به امروز همین گونه بوده و بی طرفانه عمل کرده است که جا دارد تشکر کنم.

صالحی با یادآوری حضورش در اجلاس امنیتی هسته ای وین اظهار کرد: جلسه ای با آقای آمانو داشتیم و ایشان ابراز علاقه کردند تا به ایران ییایند؛ ما هم پس از بررسی و اخذ نظر رئیس جمهوری موافقت خود را علام کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا میزان غنی سازی پیشران‌ها مطرح شده یا خیر، گفت: نخست اینکه در خصوص پیشران‌ها سه ماه فرصت داریم تا آن را بررسی کنیم، این مساله ساده ای نیست که امروز درباره آن تصمیم بگیریم و فردا اجرایی کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: بحث بسیار مهم و فنی است ولی به طور معمول غنای این محرک ها از پنج درصد پایین‌تر و تا ۹۰ درصد هم هست. این بسته به نوع محرک دارد که برای چه منظور و چه زمانی استفاده می شود؛ اینها مطالب تخصصی است که ما قطعا در چارچوب برجام و در چارچوب موافقتنامه های پادمانی آنها را انجام خواهیم داد و خارج از آن کاری نمی کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان این اقدام ایران را اقدام متقابل و متناظر با اقدام آمریکا تلقی کنیم، گفت: من پیشتر هم به رسانه ها گفته ام، اگر مطلبی می گویم حتما دقیق آن را می گویم ولی به هر حال دست ایران بسته نیست، پل‌های پشت سرش را خراب نکرده و هر اقدامی که مقتضی باشد و مسئولان نظام تصمیم بگیرند، برای عملیاتی کردن ان آمادگی داریم.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد. ما در شرایطی هستیم که طرف مقابل متوجه پیام ما شده و می داند که پیام ما جدی است.

صالحی در پاسخ به این سوال که آیا اقدام ما طرف مقابل را از نقض برجام منصرف می کند و بازدارندگی لازم را دارد؟ اعلام کرد: طرف مقابل پیام ما را گرفته است، شما به همین میزان بسنده کنید. مطمئن باشید آنچه من می گویم حساب شده و دقیق است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: یکی از گلایه های ما به آژانس این بود، در گزارش گفته شده صد کیلو به ۱۳۰ تن آب سنگین اضافه شده، ما گفتیم که در مقیاس صد و سی هزار کیلو آیا صد کیلو اصلا معنایی دارد؟

صالحی خاطرنشان کرد: در برجام آمده است که ما تولید بیش از ۱۳۰ تن را در معرض فروش برای خریدار بالقوه خارجی قرار دهیم، این عین عبارت برجام است، بنابر این ما می توانیم بیش از ۱۳۰ تن داشته باشیم و آن را در معرض فروش قرار می دهیم و این را هم گفته ایم و این مسایل دیگر حل شده است.

وی ادامه داد: ما بارها اعلام کرده ایم و مقام معظم رهبری هم فرموده اند ما به عهدی که بسته ایم وفادار خواهیم ماند و ناقض عهد نخواهیم بود مگر اینکه طرف مقابل اقدام به این کار کند. هر کدام از این مطالب هم پیام روشنی را به همراه دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به اینکه آیا آمانو پیامی از طرف آمریکا آورده یا نه؟ گفت: خیر، ما در خصوص پیشران‌ها به طور مفصل با ایشان صحبت کردیم، اینکه اگر برای مقاصد تجاری باشد به یک نحو است، برای مقاصد نظامی به نحو دیگری است و چارجوب توافقنامه پادمانی تعین می کند که چه شرایطی باشد و ما در چار چوب آن شرایط قطعا عمل خواهیم کرد.

*آمانو : از روند اجرای برجام راضی هستیم

یوکیا آمانو هم در این نشست خبری مشترک اظهار کرد از روند اجرای برجام راضی هستیم و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند. آمانو افزود:ایران تا بحال به تعهدات خود پایبند بوده و این مساله مهمی است.

آمانو درباره دیدار خود با صالحی هم گفت: دو طرف در این دیدار درخصوص موضوعات مختلف همچون آب سنگین،اورانیوم غنی شده و ذخایر ایران ،تحقیق و توسعه و محتوای فرمان رییس جمهوری در خصوص پیشران ها بحث و تبادل نظر کردند.

لازم به ذکر است که آمانو روز گذشته با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان هم دیدار و گفتگو کرد.

*اهمیت نقش آژانس انرژی اتمی در حفظ برجام

واقعیت این است که با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا حفظ و تداوم برجام با برخی ابهامات مواجه شده است. اگرچه ترامپ تاکنون موضع قطعی و روشنی در قبال برجام اتخاذ نکرده است و اظهارات ضد و نقیضی در این مورد داشته است با توجه به رویکردها و نیز تیمی که بر کار گمارده است احتمال افزایش فشارها به کشورمان و طرح ادعاهایی خارج از برجام وجود دارد. در چنین شرایطی احتمالا بهترین راهکار تکیه بر ماهیت بین‌المللی برجام است. برجام قراردادی بین ایران و آمریکا نیست و سایر کشورهای ۱+۵ هم در آن نقش جدی دارند. تا زمانی که سایر کشورهای ۱+۵ به خصوص کشورهای اروپایی از تعهد به برجام حمایت کنند، دست دولت آمریکا برای هر اقدام احتمالی بر علیه آن بسته خواهد بود. با توجه به شرایط پیش گفته نقش آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای به عنوان ناظر فنی برجام بیشتر روشن می‌شود. رابطه فنی کارآمد و جلب اعتماد این نهاد بین‌المللی و اجرای به هنگام و درست تعهدات ایران در برجام و گواهی پایبندی ایران به تعهداتش در برجام نه تنها می‌تواند سایر کشورهای ۱+۵ به جز آمریکا را به تداوم برجام ترغیب نماید، حمایت افکار عمومی جهان از ایران را به دنبال خواهد داشت. سفر دیروز آمانو به تهران را باید گامی مهم در تداوم روابط کاری و اعتماد میان ایران و این نهاد بین‌المللی دانست.

نظرات شما

×

Comments are closed.