تحلیل پیش‌نگر بازار ارز بین‌الملل از تاریخ ۲۷ دی تا ۱ بهمن ۱۳۹۵ ؛ دلار؛ زیر سایه سکوت ترامپ

علی حیدری بازارهای ارز بین‌الملل از روز دوشنبه تا جمعه هر هفته ۲۴ ساعت شروع بکار می‌کنند . از این‌رو هر یکشنبه تحلیل هفتگی با همکاری روزنامه جهان اقتصاد و سایت بورس سبز، در این صفحه ارائه می‌‌گردد . این تحلیل جنبه اطلاع‌رسانی و آموزش دارد‌.

دلار دو هفته ابتدای سال جدید میلادی را با شتاپ آغاز کرد، شاید شایعات و انتظارات معامله‌گران بیشتر از منطق اقتصادی در بازار حاکم بود تا زمانی که ترامپ اولین کنفرانس مطبوعاتی سال جدید را برگزار کرد. برخلاف انتظارات وی درباره طرح‌های اقتصادی و شعارهای تبلیغاتی‌اش چیزی عنوان نکرد حاشیه‌های خبری و زندگی خصوصی و سوالات جانبی چاشنی این گفتگو شد. در نگاه اول این یک عقب‌نشینی از شعارهای اقتصادی بود بهمین دلیل معامله‌گران قابل توجه‌ای سود خود را تثبیت کردند و تا حد ممکن از بازار خارج شدند و سبب کاهش قیمت دلار در بازار جهانی شد. (این کاهش قیمت دلار به‌منزله کاهش ارزش نیست بلکه نبود نقدینگی لازم در بازار است عزیزانی که بر اساس تحلیل‌های تکنیکال تصمیم‌گیری می‌‌کنند این تفاوت را لحاظ نمایند. کماکان روند صعودی دلار در بازار از نظر حرفه‌ای‌ها پذیرفته شده است .

پوند تحت تاثیر سخنرانی نخست وزیر، ترزا می‌‌، بشدت نزولی شد . ترزا خروج از اتحادیه اروپا را سخت توصیف کرد و دولتش را ملزم به قانون‌گذاری جدید در حیطه مهاجرین دانست. این رویکرد سبب کاهش اعتماد به پوند شد و فروش را در ارز افزایش یافت.

**تحلیل هفته پیشِ‌رو …

**دوشنبه ۲۷ دی ماه، مهم‌ترین رویداد این روز سخنرانی مک کارنی رئیس بانک مرکزی انگلستان است. بدلیل اعمال سیاست‌های مالی سخنرانی او دارای اهمیت زیادی است و می‌‌توان در بازه زمانی سه ماهه روند پوند را تشخیص داد. دیدگاه او بر رویکرد مالی دولت انگلستان نیز اثر گذار است.

**سه شنبه ۲۸ دی ماه ساعت ۱۳:۰۰ بوقت ایران شاخص قیمت مصرف کننده پوند در این لحظه اعلام می‌‌شود . علی رغم کاهش قیمت پوند از زمان همه پرسی Brexit  تا کنون اما این شاخص روند رشد مناسبی داشته است . بطوریکه بازار در این ساعت انتظار افزایش قیمت پوند در برابر یورو، ین و حتی دلار را دارد . خبر مهم بعدی در این روز سخنرانی خانم ترزا می‌‌نحست وزیر انگلستان است در این سخنرانی او چشم انداز سال جدید را تشریح می‌‌کند در این لحظه بازار پوند بشدت نوسانی است و پیشنهاد می‌‌شود وارد معامله نشوید .

**چهارشنبه ۲۹ دی ساعت ۱۸:۳۰ بوقت ایران تعیین نرخ بهره شبانه کانادا در این لحظه بازنگری و اعلام می‌‌شود . سالی هشت بار نرخ شبانه مورد مطالعه و حتی تغییر واقع می‌‌شود این بار انتظار عدم تغییر نرخ بهره وجود دارد در صورت کاهش نرخ بهره به کمتر از ۰٫۵۰ روند نزولی در این ارز شدت می‌‌گیرد و در صورت افزایش این نرخ بهره، روند افزایش قیمت در این ارز در برابر پوند، یورو، ین و حتی دلار دور از انتظار نیست . خبر مهم بعدی کنفرانس مطبوعاتی بانک مرکزی کاناداست که با در نظر گرفتن افزایش مناسب قیمت نفت انتظار می‌‌رود که با بیان چشم انداز مثبت از سال جدید این گفتگو به پایان برسد .

**پنج شنبه ۳۰ دی ساعت ۱۶:۱۵ بوقت ایران، در این زمان نرخ بهره اتحادیه اروپا بازنگری و تعیین می‌‌شود.  نرخ بهره فعلی ۰٫۰۰ موردتایید

اتحادیه اروپاست و انتظار می‌‌رود این دوره نیز بدون تغییر باقی بماند. ۴۵ دقیقه پس از اعلام این خبر،  کنفرانس خبری اعضا بانک مرکزی

اتحادیه اروپا اجرا می‌‌شود که این کنفرانس خبری و نظرات آنها درباره چشم انداز سال ۲۰۱۷ بسیار مهم است.

** جمعه ۱ بهمن ساعت صفر بوقت دنیا : در این روز علی‌رغم وجود خبرهای مهم اقتصادی از چین، بریتانیا و کانادا اما بدلیل حضور ترامپ در کاخ سفید، بازار در سکوت و بی‌نوسانی به‌سر می‌‌برد . هر گونه اظهار نظر وی پس از انجام تشریفات ریاست جمهوری، بر بازار و حتی روند دلار، شاخص سهام امریکا و انس طلا و بالاتر از آن رویکرد کشورها اثر گذار است .

با در نظر گرفتن اینکه این هفته آمار و ارقام اقتصادی روند ساز نیستند و بیشتر حواشی و سخنرانی‌ها اثر گذار هستند پیشنهاد می‌‌شود با حجم کم‌تری نسبت به هفته‌های قبل خرید یا فروش انجام دهید.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.