تحقق وعده اتصال کرمانشاه به شبکه ریلی در آخرین روز دولت یازدهم

شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اعلام کرد:

گروه امورزیربنایی-شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اعلام کرد: عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن غرب کشور به پایان رسیده و به این ترتیب استان کرمانشاه نیز به شبکه ریلی کشور متصل شده است.

خط ریلی ملایر–کرمانشاه که از ابتدای دولت یازدهم و در چارچوب اجرای اقتصاد مقاومتی در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته بود، با پیگیری‌های صورت گرفته به گام آخر برای بهره‌برداری نهایی رسید تا استان کرمانشاه نیز به شبکه راه آهن متصل شود.

بر اساس گزارش های منتشر شده در خبرگزاری ها، این خط ریلی که مجموعا ۱۷۵ کیلومتر طول دارد، در دو فاز ملایر به فیروزان ۶۳ کیلومتر و از ملایر تا کرمانشاه ۱۱۲ کیلومتر ساخته شده و بناست با راه اندازی هشت ایستگاه به کار خود ادامه دهد. بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت ساخت در حال حاضر سه ایستگاه این مسیر آماده بهره برداری است و مابقی ایستگاه‌ها نیز در دست ساخت هستند.

با افتتاح این خط ریلی تعداد طرح‌های اقتصاد مقاومتی تعریف شده در حوزه ریل که به بهره برداری می رسند به دو شهر و استان رسید.

*آرزوی ۱۶ ساله مردم غرب کشور برآورده شد

معاون توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور نیز از پایان عملیات اجرایی راه‌آهن کرمانشاه و اتصال غرب کشور به شبکه ریلی خبر داد و گفت: یکی دیگر از وعده‌های دولت یازدهم در بخش حمل و نقل محقق شد.

جبارعلی ذاکری در گفت وگو با ایلنا گفت: طبق سند اتحادیه راه‌آهن‌های دنیا این پروژه به عنوان یکی از محورهای مواصلاتی شرق به غرب تعریف شده است.

ذاکری با بیان اینکه با تکمیل این محور در افق ۱۰ ساله حجم انتقال بار به دوازده میلیون تن کالا می‌رسد، گفت: پس از تکمیل این محور از کرمانشاه تا مرز خسروی و افزایش ظرفیت جابجایی بار، حجم انتقال بار در این محور به ۱۲ میلیون تن کالا و حجم جابجایی مسافر به یک میلیون و نهصد هزار نفر در سال می‌رسد.

این مقام مسوول با اشاره به حجم عملیات اجرایی گسترده در این محور اظهار داشت: میزان خاکبرداری در محور ۸ میلیون متر مکعب و حجم خاکریزی در این محور ۵/۵ میلیون مترمکعب بوده است.

معاون ساخت راه‌آهن با اشاره به اینکه در محور ملایر – فیروزان – کرمانشاه تاکنون ٣ ایستگاه ساخته شده، اظهار داشت: ۵ ایستگاه دیگر در این محور برای افزایش ظرفیت جابجایی بار و مسافر در حال ساخت است.

وی با بیان اینکه عملیات ساخت راه‌آهن کرمانشاه از سال ۱۳۸۰ شروع شد، گفت: اجرای این پروژه آرزوی ۱۶ ساله مردم کرمانشاه بوده است.

وی تاکید کرد: صددرصد ریل‌گذاری پرژوه راه‌آهن کرمانشاه در دولت یازدهم انجام شده و به زودی با حضور رییس‌جمهور افتتاح می‌شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.