تحقق انقلاب صنعتی چهارم در سایه تولید تلفن هوشمند ایرانی

وزیر ارتباطات از ایجاد خط اعتباری ۲۰۰میلیارد تومانی برای تولید تلفن‌همراه داخلی خبر داد

گروه امورزیربنایی-در شرایط فعلی که قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و تعداد زیادی از مردم از گوشی‌های شکسته و یا دست دوم که بعضا امنیت اطلاعات گوشی را به مخاطره می اندازد، استفاده می کنند، تولید داخل می‌تواند این موضوع را مرتفع کند.

بنابراین نیاز مردم به گوشی های هوشمند، ایجاد اشتغال و توسعه‌ تولید داخل، تبدیل به تفاهم نامه‌ای شد که به مفهوم ساده، دولت برای تحریک تقاضا و خرید مردم این موضوع را اجرایی کرد تا تولید گوشی‌های هوشمند ساخت داخل هم بتواند نیاز مردم را برطرف و هم به صنعت کمک کند که از تحول دیجیتال عقب نیفتیم.

به گزارش جهان اقتصاد، در مراسم امضای تفاهم نامه حمایت از تولید و توسعه زیست بوم تلفن هوشمند تولید داخل، وزیر ارتباطات از ایجاد خط اعتباری ۲۰۰ میلیارد تومانی برای تولید تلفن همراه ایرانی خبر داد که نیمی از منابع آن را بانک مرکزی و نیمی دیگری را یکی از بانک‌ها تامین می‌کند.

محمد جواد آذری جهرمی با اشاره به اینکه به دلیل نوسات قیمت ارز توان خرید گوشی های هوشمند توسط مردم کاهش یافته است، افزود: در این شرایط روند رو به رشد فروش گوشی هوشمند متوقف شده است.

وی با تاکید به اینکه می توانیم از طریق این مشکل فرصت ایجاد کنیم، افزود: تولیدکنندگان گوشی ایرانی می توانند با تولید گوشی باکیفیت و قیمت مناسب، قدرت خرید مردم را افزایش دهند و همچنین به تحقق تحول دیجیتال و در نهایت ایجاد اشتغال کمک کنند.

آذری جهرمی با اشاره به امضای تفاهم نامه چهار جانبه وزارت ارتباطات، پست بانک، همراه اول و ایرانسل در این حوزه، گفت: دولت برای تحریک تقاضا در بازار و کمک به چرخ خرید مردم بر اساس این تفاهم نامه صندوقی را به وسیله پست بانک ایران راه اندازی می کند که با یک خط اعتباری ۲۰۰ میلیارد تومانی (۱۰۰ میلیارد تومان بانک مرکزی و ۱۰۰ میلیارد پست بانک) با همکاری اپراتورها و تولیدکنندگان گوشی تلفن همراه، امکان خرید قسطی این گوشی ها توسط مردم فراهم شود.

وی به تفاهم نامه دیگری که با وزارت صمت به امضا می رسد اشاره کرد و افزود: بر اساس این تفاهم نامه نرخ ۱۵ درصدی عوارض ورود قطعات گوشی همراه کاهش یافته و به همین وسیله هزینه های تولید گوشی تلفن همراه نیز در ایران کاهش می یابد.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه براساس برآوردهای انجام شده در مدت دو سال به تولید دو میلیون گوشی تلفن همراه می رسیم، تصریح کرد: اگر مبلغ حدودی این گوشی ها را دو و نیم میلیون تومان بگیریم در حدود ۵ هزار میلیارد تومان حجم این بازار است که تولیدکنندگان گوشی تلفن همراه می توانند سهمی در آن داشته باشند.

آذری جهرمی افزود: در صورت اجرای این تفاهم نامه می توانیم شاهد کمک به تحقق تحول دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم باشیم. وی با اشاره به اینکه تاکنون ۴ شرکت برای تولید گوشی های هوشمند ایرانی اعلام آمادگی کردند، گفت: البته یک شرکت محصول خود را درحوزه گوشی های هوشمند ارائه کرده است و امیدواریم با ایجاد این زیست بوم ۳ شرکت دیگر نیز نخستین محصولات خود را در دهه فجر سال جاری رونمایی کنند.

وزیر ارتباطات از استانداردهای سختگیرانه ای که برای تولیدکنندگان داخلی گوشی تلفن همراه در نظر گرفته می شود، خبر داد و افزود: به دلیل رعایت حقوق مردم این شرکت ها باید استانداردهای خوبی در حوزه شبکه توزیع و فروش مناسب، کیفیت خدمات و خدمات پس از فروش داشته باشند.

 

 

نظرات شما