تحریم ها و اجرای برجام مانعه الجمع‌اند

پیام توییتری ظریف در ماراتن دیدارهای برجامی

گروه سیاسی : محمد جواد ظریف وزیرامور خارجه ایران روز گذشته در نشست وزرای خارجه کمیسیون مشترک برجام درخصوص وضعیت این توافق پس از خروج غیر قانونی آمریکا سخن گفت.
در همین راستا ظریف روز گذشته در پیامی توییتری به صراحت عنوان کرد: ‘دستور کار من کاملا روشن است؛ دستیابی به راه حل های عملی؛ انتظار دارم همتایانم در اتحادیه اروپا بویژه سه کشور اروپایی به اضافه چین و روسیه بجای قول های بزرگ و نامشخص، تعهداتی روشن و قابل اجرا بدهند. تحریم ها و اجرای برجام مانعه الجمع‌اند’.
نشست کمیسیون مشترک به ریاست فدریکاموگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین آغاز شد. بررسی بسته پیشنهادی اروپا باهدف تامین منافع اقتصادی، تجاری و مالی ایران از ادامه اجرای برجام بدون آمریکا محور اصلی این نشست بشمار می رود. پیش از آن نیز وزیر امور خارجه ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیر خارجه چین و روسیه دیدارهای دوجانبه داشته‌است.
هایکو ماس وزیر خارجه آلمان پیش از نشست یادشده در جمع خبرنگاران گفت : هدف از نشست امروز تضمین آینده برجام است و اینکه ایران از منافع اقتصادی آن بهره مند خواهد شد.
**اتحادیه اروپا در قبال ارائه بسته اقتصادی خواسته جدیدی ندارد
پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک، وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید براینکه اتحادیه اروپا در قبال ارائه بسته اقتصادی به ایران خواسته جدیدی ندارد، گفت: تنها خواسته اتحادیه اروپا از ایران این است که باید به تعهدات خود در برجام پایبند باشد.
به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف در بدو ورود به فرودگاه وین برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه ایران، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلیس و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با موضوع برجام در پاسخ به این پرسش که «روز جمعه بسته اقتصادی اتحادیه اروپا به ایران ارائه خواهد شد، انتظارات شما از این بسته چه خواهد بود؟» افزود: آنچه که انتظار داریم این است که روز جمعه بسته ای را که ارائه می دهند تعهدات مجموعه کشورهای باقی مانده از ۱+۵ یعنی کشورهای چین و روسیه و سه کشور اتحادیه اروپایی و خود اتحادیه اروپا در واقع تعهداتی باشد که حقوق مردم ایران از برجام را؛ حال چه حقوق اقتصادی و چه سایر حقوقشان، چون برجام منحصرا حقوق اقتصادی برای جمهوری اسلامی ایجاد نکرده است بلکه در حوزه هسته ای و سیاسی اقداماتی را پیش بینی کرده است که باید توسط طرف های دیگر انجام می شده است.
وی تصریح کرد: خیلی از این اقدامات مخصوصا در حوزه اقتصادی اقداماتی بوده است که منوط به برداشته شدن تحریم های آمریکا و اکنون که این تحریم ها بازگشت پیدا کرده بر اثر اقدام غیرقانونی ایالات متحده، لازم است که سایر اعضای برجام به عنوان مسئولیت مشترکی که داشتند جبران بکنند.
ظریف ادامه داد: لذا آنچه که ما توقع داریم این است که حقوق مردم ایران دیده بشود البته ریز توقعات خودمان را به اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام اطلاع داده و حال روز جمعه باید ببینیم که تا چه میزان این انتظارات جمهوری اسلامی که انتظارات به حقی است را اینها مورد توجه قرار می دهند.
**پس از ۴ ساعت رایزنی‌های برجامی؛ نشست انجام شد
پس ماراتن دیدارهای دوجانبه وزیران خارجه عضو برجام، نشست کمیسیون مشترک به ریاست فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین آغاز شد.
در این نشست که به درخواست ایران در سطح وزیران برگزار می‌شود؛ بسته پیشنهادی اروپا باهدف تامین منافع اقتصادی، تجاری و مالی ایران از ادامه اجرای برجام بدون آمریکا بررسی شود.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه گذشته به بهانه عدم پایبندی ایران به برجام و ادعای حمایت تهران از تروریسم، کشورش را از توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ خارج کرد و یادآور شد که تحریم‌ها را بازخواهد گرداند؛ تحریم‌هایی که در دو بازه زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه اجرایی خواهند شد.
به گفته مدیر سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا تحریم‌هایی که از ۱۳ مرداد به اجرا گذاشته می‌شوند بخش خودرو و تجارت طلا را هدف قرار می‌دهد. تحریم‌های آبان ماه نیز مربوط به تبادلات بانکی بوده و بخش انرژی ایران را هدف قرار می‌دهد.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نیز چندی پیش از برنامه این کشور برای قطع خرید نفت ایران از نوامبر خبر داد.
در آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام که خردادماه گذشته در وین برگزار شد، شرکت‌کنندگان خواهان ادامه این توافق و تأمین نظرات ایران شدند.
آن‌ها در بیانیه‌ای تأکید کردند: رفع تحریم‌های مرتبط با مسئله هسته‌ای ایران که امکان عادی‌سازی روابط اقتصادی و تجاری را به ایران می‌دهد، بخشی اساسی برجام است.
چنانچه در این بیانیه به آن اشاره‌شده است،حفظ و تعمیق مناسبات اقتصادی با ایران، فروش مستمر نفت و فرآورده‌های نفتی، گازی و پتروشیمی و انتقال مرتبط با این مواد،مبادلات بانکی مؤثر با ایران،مناسبات مستمر حمل‌ونقل زمینی، هوایی و ریلی با ایران و تأمین هرچه بیشتر اعتبارات صادراتی و توسعه راهکار‌ها با مقاصد ویژه در نظام بانکی، مالی، بیمه‌ای و تجاری باهدف تسهیل همکاری‌های مالی و اقتصادی ازجمله حمایت عملی از تجارت و سرمایه‌گذاری از مهمترین محورهای رایزنی‌های طرفین طی هفته‌های اخیر بوده است.

**باید راهکارهای عادی سازی روابط اقتصادی با ایران اجرا شود
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر ضرورت راهکارهای عملی برای عادی سازی روابط اقتصادی با ایران تاکید کرد.

موگرینی پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام گفت که شرکت کنندگان در نشست مشترک بر ضرورت ادامه برجام و راهکارهای عملی عادی سازی روابط اقتصادی با ایران تاکید کردند.
وی افزود : در نشست امروز درباره تداوم برجام و حل مشکلات ناشی از خروج آمریکا صحبت شد و شرکت کنندگان اجرای کامل برجام از سوی ایران را تائید کردند.
موگرینی با اشاره به یازدهمین گزارش سازمان انرژی اتمی و پایبندی ایران بر تعهدات برجام افزود: شرکت کنندگان در نشست با استقبال ازگزارش پیایبندی ایران به برجام اجرای کامل این توافق از سوی ایران را مورد تائید قرار دادند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به استقبال اعضای شرکت کننده در نشست از اقدامات ایران در اراک نیزگفت:شرکت کنندگان بر لغو تحریم ها به عنوان بخش مهمی از مفاد برجام تاکید کردند.
موگرینی با اشاره به تاکید ۱+۴ بر قانونی و درچارچوب برجام بودن اقدامات و فعالیت های ایران خاطر نشان کرد: شرکت کنندگان در این نشست درباره راهکارهای عملی عادی سازی روابط اقتصادی با ایران با حسن نیت و در فضای سازنده تاکید کردند.
وی ادامه صادرات نفت و مواد پتروشیمی ایران،حمایت از فعالیت های تجاری به ویژه شرکت های کوچک،تشویق سرمایه گذاری بیشتر در ایران و حمایت از شرکت های فعال در ایران را از دیگر موارد مورد تاکید شرکت کنندگان در نشست مشترک اعلام کرد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تعامل با جامعه جهانی و اتخاذ رویکرد مشابه با بیانیه مشترک را از دیگر موارد مورد تائید اعضای شرکت کننده در نشست وزرای خارجه کمیسیون مشترک برجام دانست.
دهمین نشست کمیسیون مشترک برجام به درخواست ایران و در پی خروج غیر قانونی آمریکا از این توافق بین المللی برگزار ‌شد. در این نشست وزرای خارجه روسیه، چین، آلمان، فرانسه و معاون وزیر خارجه انگلیس شرکت کردند.
بوریس جانسون وزیرخارجه این کشور به دلیل شرکت درنشست برگزیت در جلسه کمیسیون مشترک برجام شرکت نکرد.
بر اساس گزارش ها، اتحادیه اروپا قرار است بسته پیشنهادی خود باهدف تأمین منافع اقتصادی، تجاری و مالی ایران از ادامه اجرای برجام بدون آمریکا را ارائه دهد.

نظرات شما

×

Comments are closed.