تحریم فرصتی برای رشد بازار سرمایه

مرتضی ابراهیمی

مدیرعامل گروه کارخانجات شهید قندی عنوان کرد: می‌توان از شرایط تحریم به عنوان یک فرصت استفاده کرد و اگر شرایط پسا تحریم‌ها صحیح مدیریت شود اثر منفی نخواهد گذاشت.

حمیدرضا قدری مدیرعامل گروه کارخانجات شهید قندی در خصوص تاثیر تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا بر بازار سرمایه گفت: تحریم‌ها قطعا بی‌تاثیر نخواهند بود اما، می‌توان از این شرایط به عنوان یک فرصت استفاده کرد. اگر شرایط پسا تحریم‌ها صحیح مدیریت شود اثر منفی نخواهد گذاشت.

وی افزود: جو روانی غالب همیشه پول را به سمتی هدایت می‌کند که در کوتاه ترین زمان بیشترین بازده را داشته باشد و این جریان باید به سمت تولید حرکت کند اما، در حال حاضر جریان نقدینگی به سمت تولید پیش نرفته است.

قدری بیان داشت: قطعا سیاست گذاری صحیح درست دولت و بانک مرکزی می‌تواند در حرکت نقدینگی به سمت بازار سرمایه نقش آفرینی مثبتی ایفا کند.

این کارشناس اقتصادی به تاثیر نوسانات نرخ ارز در بازار سرمایه نیز اشاره کرد و گفت: شرکت‌هایی که وابستگی به منابع مالی خارجی داشته باشند بطور حتم از نوسانات نرخ ارز دچار نقصان می‌شوند اما، صنایعی که وابستگی آنها کمتراست از این نوسانات تاثیر کمتری می بینند چرا که  مزیت صادراتی و رشد بازار را پیدا می کنند.

وی با بیان اینکه وقتی کاهش ارزش پول در کشور اتفاق می‌افتد در کنار تبعات منفی، مزیت‌هایی به همراه دارد، اظهارداشت: این مزیت‌ها، مزیت‌های صادراتی است و صادرات محصولات غیر نفتی در توسعه اقتصادی نقش مثبت ایفا خواهد کرد.

به گزارش جهان اقتصاد، قیمت سهام شرکت‌های خودرویی و بانکی روز دو شنبه بر در مدار رشد قرار گرفت. در عین حال با افزایش قیمت سهام بیشتر شرکت‌ها، شاخص کل توانست حدود ۱۲۴۱ واحد رشد کند و تا رقم ۱۸۴ هزار و ۱۵۹ واحدی بالا رود.

شاخص آزاد شناور نیز با ۱۵۵۴ واحد رشد رقم ۱۹۳ هزار و ۹۰۴ واحدی دست یافت. شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب ۸۷۲ و ۲۶۷۴ واحد رشد کرد. بانک ملت، معدنی و صنعتی گلگهر، بانک صادرات ایران و پالایش نفت تهران هر یک به ترتیب ۱۱۰، ۷۱، ۶۳ و ۵۹ واحد تاثیر مثبت روی شاخص‌های بازار سهام داشتند.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.