تحریم روی هوا!

عربستان عبور پروازهای ماهان ایر از آسمانش را ممنوع شد

سازمان هواپیمایی عربستان سعودی به بهانه نگرانیهای ایمنی، استفاده از فرودگاه‌ها و فضای هوای این کشور را برای شرکت ماهان ایر ممنوع کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از بیانیه سازمان هواپیمایی عربستان که توسط خبرگزاری دولتی SPA منتشر شد نوشت: این سازمان تصمیم گرفته است مجوزهایی را که به ماهان ایر ایران داده است به طور کامل معلق کرده و فرود در فرودگاه‌های این کشور یا استفاده از فضای هوایی آن را برای این شرکت هواپیمایی ممنوع کند.

اگرچه براساس این گزارش، معلوم نیست تخلفات مورد اشاره سازمان هواپیمایی عربستان چه زمانی رخ داده اند، با این حال نکته قابل تامل در این میان این موضوع بود که وب سایت ماهان ایر هیچ پرواز برنامه ریزی شده به عربستان را نشان نمی‌دهد.

عربستان چیزی را ممنوع کرده که وجود خارجی ندارد!

در همین رابطه دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی می گوید: هیچ یک از ایرلاین‌های ایرانی نه به مقصد شهرهای عربستان سعودی پرواز دارند و نه از حریم هوایی این کشور برای عبور استفاده می‌کنند.

مقصود اسعدی سامانی که با ایسنا گفتگو گرده است تصریح کرد: پس از قطع روابط دیپلماتیک دو کشور ایران و عربستان سعودی از چند ماه قبل تمام روابط ایرلاین‌های ایرانی با این کشور قطع شده و در این زمینه در حال حاضر برنامه‌ای نیز وجود ندارد.

وی با بیان این مطلب اظهار کرد: در حال حاضر هیچ پرواز برنامه‌ای از سوی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به مقصد شهرهای مختلف کشور عربستان انجام نمی شود و برای انجام پروازهای حج نیز سازمان حج و زیارت و مسوولان عالی‌رتبه کشور برنامه‌ها را اعلام خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شرکت‌های هواپیمایی ایرانی از حریم هوایی عربستان برای عبور استفاده می‌کنند؟ نیز تاکید کرد: عربستان به عنوان مسیر اتصال به بعضی از کشورهای آفریقایی به حساب می‌آید که با توجه به آنکه ایرلاین‌های ایرانی در حال حاضر برنامه خاصی برای سفر به این کشور‌ها ندارند، استفاده از حریم هوایی این کشور نیز در دستور کار نیست.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی خاطر نشان کرد: از این‌رو به نظر می‌رسد خبر مربوط به ممنوعیت عبور هواپیما‌های یک ایرلاین از آسمان عربستان صرفا جوسازی بوده و با واقعیت سازگاری ندارد.

پس از اختلافات دیپلماتیک به وجود آمده میان ایران و عربستان از چند ماه قبل کلیه پروازهای مستقیم ایرلاین‌های دو کشور متوقف شده و هنوز تصمیم خاصی درباره‌ی مناسک حج سال جاری نیز گرفته نشده است.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.