تجلیل از موقعیت استراتژیک آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (ره)

۱۳۹۵/۱۰/۲۲

گروه سیاسی: واکنش‌ها و پیام‌ها درباره درگذشت جانکاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ایران و جهان ادامه دارد.

از شامگاه روز دوشنله تازمان تنظیم این گزارش همه چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی، مذهبی و اجرایی در باره این حادثه دردآور و غم انگیز وامنش‌هایی را نشان داده‌اند و برهمین اساس صدور اطلاعیه‌ها و انجام مصاحبه‌ها و انتشار بیانیه‌ای مقام‌های داخلی و بین‌المللی در  این باره ادامه دارد.

توجه شما را به گزیده‌ای از مهم‌ترین این بیانیه‌ها و موضع‌گیری‌ها جلب می‌کنیم:

نخست وزیر ترکیه: آیت الله هاشمی در توسعه روابط ترکیه و ایران سهم بسزایی داشت

بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه با صدور پیامی خطاب به معاون اول محترم ریاست جمهوری اسلامی ایران، ضمن تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: آیت الله هاشمی در توسعه روابط ترکیه و ایران سهم بسزایی داشت.
به گزارش ایرنا، متن پیام نخست وزیر ترکیه به شرح زیر است:
جناب آقای دکتر اسحاق جهانگیری
معاون اول محترم ریاست جمهوری اسلامی ایران
با کمال تاسف از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی چهارمین رییس جمهوری و ریاست تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران مطلع شدم.
از ایشان به عنوان دولتمردی گران قدر که در توسعه روابط بین ترکیه و ایران سهم بسزایی داشتند، یاد خواهیم نمود.
از درگاه الهی برای آن مرحوم رحمت و برای جنابعالی و ملت ایران و در راس آن خانواده و بستگان داغدار ایشان تسلیت گفته و صبر مسالت می کنیم.
بینالی ییلدیریم – نخست وزیر ترکیه
به گزارش ایرنا، پیش از این، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه و نیز عبدالله گل رئیس جمهوری سابق ترکیه با انتشار پیامی در توئیتر درگذشت آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفته اند.

تسلیت مجلس سنای روسیه

شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا یا علیا) در گذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی نخستین رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهوری اسبق و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.

ایگور ماروزوف نماینده شورای فدراسیون روز چهارشنبه با حضور در سفارت ایران در مسکو و دیدار با مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی، تسلیت نهاد قانونگذاری روسیه را برای درگذشت آیت الله فقید در دفتر ویژه یادبود ثبت کرد.
در این پیام آمده است: شورای فدراسیون روسیه تسلیت عمیق خود را از رحلت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران ابراز می کند.
در ادامه پیام آمده است: هاشمی رفسنجانی در خاطره ملت روسیه به عنوان دولتمردی حکیم و نزدیک ترین همرزم بنیانگذار جمهوری اسلامی باقی خواهد ماند.
“ایشان نخستین رئیس مجلس شورای اسلامی بود که در دوران سخت جنگ توانست فعالیت تمام عیار مجلس قانونگذاری را سازماندهی و همزمان در سازندگی نیروهای مسلح مشارکت کند.”
پیشتر نیز ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری، راویل عین الدین رئیس شورای مفتیان و وزارت خارجه روسیه پیام های تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به دولت و ملت ایران اعلام کرده بودند.

امضای دفتر یادبود در مزارشریف، بلخ و هرات

کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف مرکز استان بلخ از صبح روز چهارشنبه میزبان مسئولان این استان و روسای کنسولگری های کشورهای مستقر در این شهر برای امضای دفتر یادبود ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی بود. رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه افغانستان در بلخ، رئیس شورای استانی، روسای سرکنسولگری های ترکمنستان، هند و ازبکستان با حضور در کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف نسبت به شخصیت ایت الله هاشمی رفسنجانی ادای احترام کردند.
رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه افغانستان در بلخ، نمایندگان این استان در مجلس افغانستان، شماری از اعضای شورای اخوت اسلامی، استادان دانشگاه و فعالان مدنی از دیگر کسانی بودند که با نگارش یادداشت، از رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران تجلیل کردند.
کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات نیز از روز گذشته نسبت به گشایش دفتر یادبود به مناسبت ارتحال ایت الله هاشمی رفسنجانی اقدام کرده است.

مفتی اعظم روسیه: آیت الله هاشمی سیاستمدار بزرگ اسلامی بود

شیخ راویل عین الدین رئیس شورای مفتیان روسیه در پیام تسلیت درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تاکید کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی سیاستمدار بزرگ اسلامی و نماد وطن پرستی بود.

عین الدین در پیام خود خطاب به مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه که روز چهارشنبه انتشار یافت، نوشت: درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به سران، دولت و ملت ایران تسلیت می گویم.

بنا به اعلام بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در پیام رئیس شورای مفتی های روسیه آمده است: آیت الله فقید بزرگ ترین شخصیت دولتی، عالم اسلامی و سیاستمدار بزرگ ایرانی است که با توجه به آشنایی من با شخصیت ایشان یک وطن پرست، حامی حاکمیت ملی و از یاران مهم امام خمینی (ره) به شمار می رفت.

واعظی: تاریخ نوین ایران را بدون آیت الله هاشمی رفسنجانی نمی توان نوشت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که تاریخ نوین ایران را بدون هاشمی نمی توان نوشت گفت: امیدوارم قوای سه گانه تحت زعامت رهبر معظم انقلاب کشور را طوری بسازند که آیت‌الله هاشمی به دنبال ساخت آن بود.

‌محمود واعظی در حاشیه مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی که در مسجد امام علی (ع) دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات برگزار شد، در جمع خبرنگاران، درخصوص شخصیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: ایشان دارای شخصیت چند وجهی بود. به عنوان یک مبارز بسیار شجاع با رژیم شاه مبارزه کرد و در جمع کردن مبارزان در داخل و خارج کشور و ساماندهی آنها بسیار تاثیرگذار بود.
وی ادامه داد: آیت‌الله هاشمی بعد از شکل گیری جمهوری اسلامی ایران نقش برجسته ای در کنار امام (ره) داشتند. بسیار موقعیت شناس بود و در مواقعی که کشور نیاز به فکر نو و متحول داشت همیشه پیشقدم می شد.

وزیر نیرو: امیدوارم خداوند خلاء فقدان آیت‌الله هاشمی را پر کند

وزیر نیرو گفت: آخرین باری که من خدمت ایشان بودم همان روزی بود که عصر آن روز به رحمت خدا رفتند. صبح آن روز در مجمع تشخیص مصلحت جلسه داشتیم و راجع به مسائل بازنگری در سیاست‌های کلان بخش انرژی خدمت ایشان بودم. گزارشی ارائه کردم و از نظرات ایشان بهره‌مند شدیم.

وزیر نیرو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص سابقه همکاری خود با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: الحمد الله من این توفیق را داشتم که در زمان جنگ تحت فرماندهی ایشان فعالیت داشته باشم.

چیت‌چیان در پایان تصریح کرد: امیدوارم خداوند به فضل خودش خلاء بزرگ فقدان را جبران کند و به ما کمک کند یاد ایشان را زنده نگه داریم.

محسن آرمین: هاشمی روح آزاده‌ای داشت

نماینده اسبق مجلس آیت الله هاشمی رفسنجانی را شخصی آزاده خواند و گفت: باید امیدوار بود که جامعه بتواند با این رشد و بلوغ، خلاهای غیرقابل انکار بزرگانی چون ایشان را جبران کند.
محسن آرمین روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: آقای هاشمی را باید یکی از مهم ترین و مسلم ترین ستون های نظام دانست.
وجه بارز ایشان این بود که نسبت به انقلاب و نظام بسیار صادق بود.
نماینده مجلس ششم شورای اسلامی ادامه داد: ایشان حاضر شد پای این صداقتش بایستد و هر هزینه ای را هم که لازم بود پرداخت. هاشمی با پایمردی روی اصول خود ایستاد و جفاها و نامهربانی ها را تحمل کرد.
وی گفت: از نظر شخصیتی یک نکته خیلی بارز و مهم در وجود ایشان بود و آن اینکه معمولا وقتی انسان ها به سنین بالای ۷۰ می رسند دیگر نه توان نگریستن به گذشته خود و تغییر و تحول را دارند و نه شجاعت آنرا. اما آقای هاشمی به خاطر شخصیت و روح آزاده ای که داشت به رغم کهولت سن، درک و شجاعت لازم برای این کار را داشت.

رییس دانشگاه آزاد: چهره برجسته علمی آیت‌الله پنهان ماند

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن بیان اینکه ملت ایران یک قهرمان ملی را از دست داد، گفت: چهره برجسته علمی آیت‌الله هاشمی به دلیل مسؤولیت سیاسی و مدیریت کلان پنهان مانده بود.

حمید میرزاده روز چهارشنبه، ۲۲ دی‌ماه در حاشیه مراسم یادبود آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه آزاد اسلامی در جمع خبرنگاران با بیان این‌که پس از تشییع تاریخی امام (ره) تشییع هاشمی رفسنجانی دومین تشییع تاریخی انقلاب بود که نوع قدردانی مردم از این قهرمان ملی در تاریخ ایران بی‌سابقه بود. رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: دلیل حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی این بود که او در تمام صحنه‌ها یار امام(ره) و مقام معظم رهبری بود و در تمام مقاطع مربوط به تثبیت انقلاب نقش اصلی داشت.

نظرات شما

×

Comments are closed.