تامین ۳۵ درصد مواد اولیه صنایع فولادی از معدن چادرملو

مرتضی ابراهیمی

در نشست خبری مدیران مجتمع‌های معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) که به همت انجمن خبرنگاران و نویسندگان بازار سرمایه برگزار شد، خبرنگاران پس از بازدید از این مجموعه‌ها، پرسش‌های خود را درخصوص روند فعالیت‌ها و آخرین برنامه‌های مجموعه مطرح کردند.

به گزارش جهان اقتصاد، سید محمد ابریشمی٬ مدیر مجتمع معدنی چادرملو در نشست خبری با اعضای انجمن خبرنگاران و نویسندگان بازار سرمایه به ارائه آماری درباره تولیدات و ذخایر پرداخت و درخصوص اکتشافات معدن جدید توضیح داد. به گفته او٬ میزان ذخیره زمین‌شناسی معدن کنونی چادرملو ۴۰۰ میلیون تن و ذخیره استخراجی آن ۲۹۰ میلیون تن پیش‌بینی شده است. باقیمانده استخراج ۶۰ میلیون تن است که پس از سه تا چهار سال به اتمام می‌رسد.

او ادامه داد: عیار سنگ‌آهن این معدن ۵۳٫۵ درصد است و هدف ما افزایش عیار آهن به ۶۷ درصد با عملیات فراوری در کارخانه است. میزان فسفر موجود در سنگ‌آهن ۰٫۹ درصد است که برای استفاده در سیستم احیای مستقیم باید به ۰٫۱ درصد کاهش یابد. سیلیس هم شش درصد است که با عیارسازی باید به ۲٫۷ درصد کاهش یابد.

ابریشمی با بیان اینکه ظرفیت سالانه تولید کنسانتره ۷٫۵ میلیون تن است٬ اعلام کرد که با توسعه‌های صورت گرفته در خط تولید می‌توان میزان تولید این محصول را تا ۱۰٫۵ میلیون تن در سال افزایش داد اما برای امسال برنامه تولید ۹ میلیون تن کنسانتره را داریم که برای این منظور نیاز به استخراج ۱۳٫۵ میلیون تن سنگ‌آهن است.

او همچنین اظهار داشت که ۱۰۰ درصد کنسانتره سنگ‌آهن و فسفر در داخل کشور مصرف می شود و حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد مواد اولیه صنایع فولادی از معدن چادرملو تامین می‌شود. این مقام مسئول در رابطه با زنجیره تولید گفت: بخش بیشتر کنسانتره سنگ‌آهن به کارخانه گندله‌سازی در اردکان منتقل می‌شود و خروجی آن به آهن اسفنجی تبدیل می‌شود که مرحله بعد از آن هم تهیه شمش فولاد است. اضافه تولیدات هم به صنایع فولاد کشور (فولاد مبارکه و فولاد خوزستان) فروخته می‌شود.

ابریشمی در رابطه با تامین آب موردنیاز مجموعه گفت: دو منبع تامین آب وجود دارد؛ یکی در بهاباد با احداث ۱۱ حلقه چاه و خط انتقال ۷۰ کیلومتری که برای مصارف صنعتی و عمومی استفاده می‌شود. منبع دوم آب شور دشت سپیدان است که توسط سیستم تسویه به آب شرب صنعتی تبدیل می‌شود. خط انتقال آن ۱۲ کیلومتر است که از سپیدان به چادرملو انتقال داده می‌شود. مجموعه با سیستم تصفیه آب سعی در حل مشکلات آب منطقه دارد.

مدیر مجتمع معدنی چادرملو با اشاره به رو به اتمام بودن ذخایر معدن کنونی٬ در رابطه با نتایج اکتشافی معدن جدید گفت: سرمایه‌گذاری‌های بزرگی صورت گرفت و زمینی از طریق مناقصه در ۳۰ کیلومتری چادرملو خریداری شد اما به دلیل مشکلاتی با محیط زیست مطالعات این معدن متوقف شده است و باید مذاکراتی انجام شود. به گفته او٬ معدن جدید می‌تواند از پنج تا ۱۵ سال نیاز چادرملو را برطرف کند. از آنجا که اکتشافات کامل نشده، در حال حاضر اطلاعات مقدماتی در دست است و بر این اساس٬ ۱۰۰ میلیون تن ذخیره برآورد شده است..

**تجهیزات در گمرک گیر افتاده است

محمود مصری‌نژاد، مدیر مجتمع صنعتی چادرملو پس از بیان توضیحاتی درخصوص روند تولید فولاد، اطلاعاتی درباره ظرفیت تولید مجموعه ارائه داد. به گفته او ظرفیت تولید گندله حدود ۳.۴ میلیون تن در سال و ۱۱ هزار و ۳۳۰ تن در روز است که با اصلاحاتی در طرح‌های توسعه، تولیدات این کارخانه به ۱۲ هزار تن در روز یعنی بیش از چهار میلیون تن در سال افزایش یافته است.

او درخصوص ظرفیت تولید محصولات در چادرملو گفت: ظرفیت سالانه تولید کنسانتره ۱۰.۵ تا ۱۰.۸ میلیون تن است. همچنین در حال حاضر حدود ۸۰۰ هزار تن فولاد تولید می‌شود که قرار است به یک میلیون تن افزایش یابد و قابلیت افزایش به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن را هم دارد. میلگرد تولیدی این مجموعه نیز حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار تن است. شمش فولاد در دو واحد در مجموع به میزان یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن تولید می‌شود که قابلیت افزایش به دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن را دارد.

به گفته او٬ شرکت در حال بررسی برای تولید فولاد به روش جدید شارژ داغ است؛ با این روش هم در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود و هم زمان تولید کاهش می‌یابد و به دنبال آن میزان تولید فولاد از یک میلیون تن به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد.

مصری‌نژاد ادامه داد: آهن اسفنجی نیز در دو کارخانه هر کدام با ظرفیت تولید ۸۰۰ هزار تن تولید می‌شود و یک کارخانه با ظرفیت تولید ۱۶۰۰ هزار تن در برنامه شرکت قرار دارد. در حال حاضر تجهیزات در گمرک مانده و منتظر هستیم تا ارسال شود تا بتوانیم تولید را آغاز کنیم. کارخانه فولادسازی ابرکوه با سرمایه‌گذاری ۶۵ درصدی چادرملو هم با ظرفیت تولید ۶۰۰ هزار تن در برنامه است و در انتظار ورود تجهیزات هستیم تا بهره‌ برداری انجام شود.

او درخصوص تامین برق چادرملو توضیح داد که مجموعه با احداث نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات در مجاورت کارخانه٬ برق تولید می‌کند و آن را هم به مصرف عمومی می‌رساند و هم برای مجموعه استفاده می‌کند.

مدیر مجتمع صنعتی چادرملو در رابطه با تامین آب برای مجموعه بیان داشت که دو اقدام در این خصوص انجام شده است؛ اجرای شبکه فاضلاب اردکان و ایجاد تصفیه‌خانه که امسال وارد مدار شده و آب تصفیه‌شده در کارخانه استفاده می‌شود. اقدام دوم احداث خط انتقال آب شیرین‌شده از خلیج فارس با همکاری شرکت‌های چادرملو، گل‌گهر و مس سرچشمه به محل این کارخانه‌ها است که در حال حاضر خط لوله از بندرعباس به گل‌گهر در حال انجام است و بعد از آن احداث خط لوله از گل‌گهر به مس سرچشمه قرارداد و انتقال آب از مس سرچشمه به چادرملو مرحله بعد است که قراردادهای آن منعقد شده و در حال اجرا است و بخشی از خاک‌برداری انجام شده است.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.