«تامین مواد اولیه» سد بزرگ صنعت قطعه سازی

قطعه سازان خواستار تغییر قوانین متناسب با شرایط تحریم شدند

مهدی زاهدی-درحالی که وضعیت صنعت قطعه سازی در کشور بنا به گفته فعالان این صنعت روز به روز به سمت سراشیبی سقوط پیش می رود، برخی دست اندرکاران این صنعت معتقدند در صورت حمایت های ریشه ای از سمت دولت و تغییر قوانین و تصمیمات بازدارنده، صنعت قطعه سازی حتی توان تولید قطعات خودروهائی که شرکای خارجی به بهانه تحریم ها، تولیدشان را با چالش مواجه کرده اند را هم دارند.

این مطلب را غلامرضا مرتضوی، عضو انجمن سازندگان قطعات خودرو،در نشستی خبری که در حاشیه نمایشگاه قطعات خودرو تهران برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگار جهان اقتصاد اعلام کرد.

مرتضوی که یکی از مدیران ارشد گروه صنعتی عظام است در این باره افزود: اگرچه درحال حاضر موانع زیادی پیش روی تولید قطعه در ایران وجود دارد، اما تلاش شده تا در تولید قطعات خودرو، بومی‌سازی و انتقال دانش فنی مدنظر قرار گیرد. این درحالی است که در ماههای اخیر با ترک خودروسازان خارجی، تلاش شده تا همکاری‌ها با خودروسازان داخلی بیشتر شده و تامین بازار نیز به خوبی صورت گیرد.

وی تغییر سیاست ها و قوانین فعلی حاکم بر صنعت با رویکرد وضعیت تحریم را مهمترین کمکی عنوان کرد که دولتمردان برای عبور از شرایط سخت بحران می توانند در دستور کار قرار دهند.

مرتضوی با اشاره به اینکه تامین مواد اولیه صنعت را بزرگترین چالش قطعه سازان دانست و اضافه کرد: دولت می تواند مدیریت قیمت صنایع مادر که در اختیارش است را کنترل کند و در شرایطی که فشار خارجی بر تولیدکننده وجود دارد نسبت به مدیریت این شرایط اقدام کنند.

این عضو ارشد گروه صنعتی عظام افزود: در این زمان که به واقع درگیر جنگ اقتصادی شده ایم، بیش از هر زمان دیگری شاهد نقش‌آفرینی تولیدکنندگان هستیم؛ این در حالی است که در جنگ اقتصادی، علاوه بر تلاش تولیدکنندگان، دولت باید تمامی قوانین و مقررات را مطابق با قواعد جنگ اقتصادی تنظیم کند؛ به این معنا که قوانین باید تغییر کرده تا چرخه تولید به حرکت درآید و متوقف نشود.

به گفته مرتضوی، البته ما امکان خرید قطعات از تامین‌کنندگان اصلی را نداریم، اما تمام تلاشمان این است که تولید متوقف نشود؛ بنابراین از سایر تامین‌کنندگان خرید می‌کنیم، پس باید راهکارهای اجرایی متناسب با این شرایط را در نظر گرفته و مطابق با قواعد جنگی، جنگ اقتصادی را راهبری کنیم. البته باید این را در نظر گرفت که هم اکنون ما با ۵۰ درصد ظرفیت اصلی خود مشغول به کار هستیم و بنابراین اگر فضا مساعد باشد، حتما تلاش خواهیم کرد تا با ظرفیت حداکثری کار کنیم.

وی اظهار داشت: اگر راهکارهای مناسبی برای حمایت از قطعه سازان در نظر گرفته نشود، ممکن است که در تامین مواد اولیه مورد نیاز خود برای تولید دچار مشکل شوند، این درحالی است که ما ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای خطوط تولید خود کار کرده‌ایم و در سال ۹۷ برخی از خطوطی در این صنعت به بهره برداری می‌رسد که می تواند ارزبری را کاهش دهد. این درحالی است که برخی از قطعات خودرو برای تولید صرفه اقتصادی ندارد.

این تولیدکننده قطعات خاطرنشان کرد: درخواست ما از دولتمردان این است که در جنگ اقتصادی کمک کرده و در کنار سایر بخش‌های حاکمیتی و نظارتی برای جلوگیری از عدم توقف تولید در صنعت قطعه سازی تلاش کنند. هم اکنون مشکلاتی را در چرخه تامین مواد اولیه داریم که امیدواریم حل شود.

وی اظهار داشت: بر روی کارخانه های قطعه‌سازی سرمایه‌گذاری شده است؛ این درحالی است که ظرفیت اینکه به صورت سه شیفت کار کنیم وجود دارد.

**نیاز مبرم ۱۷ میلیون خودروی کشور به قطعات یدکی 

همچنین محسن کرباسچی، عضو دیگر انجمن سازندگان قطعات خودرو و مدیر ارشد یکی دیگر از بخش های این گروه صنعتی نیز گفت: هم اکنون هفده میلیون خودرو در کف خیابانها مشغول به تردد هستند که عمدتا آنها تولید ایران بوده و نیاز به تامین قطعه دارند. بنابراین نیاز به توزیع قطعات داریم که در شرایط کنونی این نیاز احساس می‌شود که بتوانیم کالای خود را به صورت مستقیم و بدون واسطه عرضه کنیم.

وی افزود: ما برای دو بازار اصلی کشور که یکی بازار خودروسازان و دیگری تامین قطعات یدکی مورد نیاز مردم است، نیازمند تامین قطعه هستیم و بنابراین یکی دیگر از رسالت های ما حمایت و پشتیبانی از مصرف کننده نهایی است که استفاده کنندگان قطعات خودرو هستند، بنابراین باید به دور از دلالان و محتکران بتوانند قطعات مورد نیاز خود را تامین کنند؛ پس شبکه نمایندگیهای فروش باید ایجاد می‌شد که این کار صورت گرفته است.

کرباسچی نیز گفت: در شرایط سختی که آن طرف آب خیلی تلاش می‌کنند تا چرخه تولید کشور را متوقف کنند، پس باید از صنعتگران و تولیدکنندگان حمایت کرد تا بتوان قطعات با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب به دست مصرف کنندگان برسد، این در حالی است که در این بازار تقلب هم وجود دارد و این دردآور است، چراکه به لحاظ ایمنی، مشکلات زیادی را ایجاد می کند. این در حالی است که با شروع تحریم عظام در بازار فعال شده تا احتکار صورت نگیرد.

وی با تاکید بر اینکه گرانی قیمت قطعات خودرو و قطعات یدکی برای ما هم دردآور است اضافه کرد: در بعضی موارد افزایش قیمت‌ها را شاهد هستیم درحالی که مواد اولیه این قطعات تولید داخلی است. برای نمونه ماده اولیه پیستون، آلومینیوم است که هم‌زمان با افزایش قیمت این ماده، قیمت نهایی پیستون نیز افزایش پیدا می‌کند. دود این گرانی و نوسان قیمت به چشم مصرف‌کننده می‌رود و به همین دلیل قطعه سازها شرایط سختی را می‌گذرانند. طبیعتا ما هم خارج از این گروه نیستیم و برای نگهداشت این خانواده تمام تلاش خود را می‌کنیم و با دشواری زیاد نسبت به تهیه مواد اولیه اقدام می‌کنیم تا نگذاریم کارخانه‌ها متوقف شوند چراکه در این صورت دو بار متحمل ضرر خواهیم شد و غیر از این برای ذینفعان سازمان هم مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد.

کرباسچی درباره عواقب کاهش ظرفیت تولید نیز گفت: علاوه بر تحمیل زیان های ناشی از بلا استفاده ماندن سرمایه گذاری های صورت گرفته در صورت تداوم روند فعلی امکان تعدیل نیرو در این حوزه نیز وجود دارد.

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.