تاسیس مرکز ساخت داخل برای رصد واردات بی حساب

گروه تولید-وزیر صنعت از کاهش بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در ۳ ماهه اول امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، رضا رحمانی در مراسم افتتاح نمایشگاه فرصت های ساخت داخل اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان و اساتید دانشگاهی کشور، بزرگوارانه در خصوص ساخت داخل نکاتی را فرمودند و از همان روز در وزارت صنعت و وزارت علوم با یک توان جدید حرکت‌هایی را آغاز کردیم.

وی افزود: در گام اول همایش دانشگاه و صنعت به همت وزارت علوم برگزار شد و در گام بعدی و توسط وزارت صنعت، نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید در دستور کار قرار گرفت که امروز شاهد افتتاح آن هستیم.

رحمانی افزود: باید باور کنیم که ما می‌توانیم، خودباوری آن چیزی است که همواره در فرمایشات موکد امام راحل و مقام معظم رهبری بوده و هست و ما باید در جهت آن حرکت کنیم.وزیر صنعت تاکید کرد: کشور ما دارای موقعیتی استراتژیک بوده و از منابع طبیعی و انسانی قابل توجهی برخورداریم.رحمانی تصریح کرد: اگر صنعت و تولید فعال باشد آثارش فراگیر خواهد شد، راهکار اساسی حل مسایل کشورمان هم همین است.

وی افزود: نمود اقتصاد مقاومتی و شرکت‌های دانش بنیان و حتی بهره وری و دستگاه های دیگر در همین تولید و صنعت و واحدهای صنعتی است.وزیر صنعت با اشاره به کارکرد موثر تولید درعملکرد سایر دستگاه های دولتی، گفت: اگر تولید رونق بگیرد، اشتغال ایجاد می شود و موضوعاتی مانند مالیات و روابط کارگر و کارفرما دارای نمود بیشتری خواهد شد.رحمانی افزود: مردم باید احساس کنند که در جبهه جنگ اقتصادی قرار داریم و در حال مبارزه هستیم.

وزیر صنعت اظهار داشت: خوشبختانه در شرایط موجود جوانان متخصص و توانمند پای کار آمده‌اند و ظرفیت های خوبی در حال فعال شدن است، باید از فرصت وجود همین جوانان و توانمندی های آنها در بخش های مختلف صنعتی استفاده کنیم.

وی افزود: امسال یک روح جدید، انگیزه، شور و اراده جدی و جهادی در بخش تولید و صنعت مشاهده می کنیم که باید تقویت شود.وی گفت: صنعت برای توسعه واقعی و برای پرواز به دو بال فناوری و صادرات نیاز دارد.

رحمانی با اشاره به استقرار ۶ هزار واحد فناور در پارک های علم و فناوری کشور، تصریح کرد: این ظرفیت بسیار خوبی است که باید از آن بهره لازم را ببریم.وی اضافه کرد: خوشبختانه در سه ماهه اول سال ۱۳۹۸ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ۱.۴ درصد کاهش یافته است.

وزیر صنعت اظهار داشت: اگر واحدهای بزرگ در حوزه های فولاد، خودرو و پتروشیمی فعال شوند، قطعا بر واحدهای کوچک و پایین دست نیز تاثیر خواهند داشت.وی گفت: ضروری است نمایشگاه فرصت های ساخت داخل در واحدهای بزرگ تداوم داشته باشد، در واحدهای کوچک از طریق تشکل ها ادامه یابد و اطلاع رسانی دقیق انجام شود.

رحمانی تصریح کرد: با انجمن‌ها و تشکل ها در این خصوص صحبت کردم و کار را نیز شروع کرده اند و در همین راستا انجمن‌ها، وب سایت‌های معرفی فرصت‌ ها و توانمندی ها و نیازها را راه اندازی کنند.وزیر صنعت تاکید کرد: باید متناسب با هر نمایشگاه تخصصی، پیوست ساخت داخل تهیه و تنظیم شود.

وی بیان کرد: در سیاست های تجاری و وارداتی این برنامه را داریم که اگر کالایی به حد کافی ساخت داخل داشتیم، وارداتش را ممنوع می‌کنیم.وی افزود: مجموعه ای را برای شناسایی کالاهای دارای امکان ساخت داخل به عنوان مرکز ساخت داخل راه انداختیم که به این امورات رسیدگی می کنیم.

وزیر صنعت با بیان اینکه سازمان گسترش به رسالت خودش متناسب با شرایط روز برگشته است، گفت: ایدرو در حوزه مرکز ساخت داخل که راه افتاده است، پیگیری های لازم را انجام می دهد.

وی افزود: در صنعت فولاد به نسبت سایر بخش ها خودکفاییم، اما در برخی حوزه های دیگر نیازمندی هایی داریم که باید برطرف شود. رحمانی تصریح کرد: در برخی قسمت ها مانند برخی قطعات خودرو، ساخت داخل کاملا حیاتی است و باید به هر نحو ممکن مشکل را حل کنیم.بنابراین گزارش در حاشیه این نمایشگاه، تفاهم نامه ای بین وزارت صنعت، وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی به امضا رسید.

** صنایع بزرگ لوکوموتیوهای اقتصاد کشور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در این مراسم گفت: تمام توان خود را برای پویایی صنایع بزرگ به عنوان لوکوموتیوهای اقتصاد کشور به کار خواهیم بست و با این کار، صنایع پایین دست نیز به مراتب پویا تر خواهند شد.

منصور غلامی، با تاکید بر این موضوع، افزود: این نمایشگاه در راستای تعمیق و گسترش همکاری های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صمت به عنوان متولی بخش های بزرگی از اقتصاد کشور است.باید همه حوزه های تولید را در تامین نیازهای داخل و حضور در بازارهای جهانی سرو سامان دهیم

وی ادامه داد: باید همه حوزه های تولید را در تامین نیازهای داخل و حضور در بازارهای جهانی سر و سامان دهیم و در این راستا بخش علوم و تحقیقات و فناوری با افتخار در خدمت صنعت، تولید و شکوفایی اقتصاد کشور است.وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سرمایه بزرگی به نام معدن در کشور داریم که باید از این ظرفیت استفاده کرد.غلامی تصریح کرد: این محدودیت های ایجاد شده برای کشورمان در واقع فرصت است که باید از این فرصت استفاده کرد.

وی در ادامه بیان کرد: در این شرایط خاصی که بر کشور حاکم شده باید سعی کنیم نقاط ضعفمان را بشناسیم، هماهنگی های مشترک در این زمینه لازم است.وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: قریب به ۴ میلیون دانشجو داریم که باید به سمت رفع دقیق نیازمندی های کشور سوق داده شوند.غلامی گفت: مراکز علمی در مراکز استان ها و بیشتر شهرهای کشور و بیش از ۱۳ هزار کارگاه و آزمایشگاه آمادگی دارند در تمامی حوزه های تحقیقاتی به تولید و صنعت کمک کنند.

وی ادامه داد: ۶ هزار واحد فناور مستقر در پارک های علم و فناوری مستقر هستنددکه اکثر آنها بر اساس شناخت و رفع نیازهای تولید و صنعت شکل گرفته اند.وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: بیش از ۵ هزار قرارداد بین مراکز علمی و صنایع کشور با ۹۵۲ میلیارد تومان در حال اجرا داریم.غلامی ادامه داد: با انتقال فناوری های نوین به حوزه صنعت اشتغال های جدید می توانیم به وجود آوریم.

وی افزود: تولید تجهیرات پزشکی، ربات های صنعتی، پلتفرم خودرو و… در راستای همکاری های صنعت و فناوری و تحقیقات در دستور کار هستند.این مسئول اضافه کرد: در دو سال گذشته تلاش دانشگاهها بر آشنایی دانشجوها با نیازهای جامعه و توانمندسازی آنها بوده است، طرح افزایش مهارت دانشجویان منطبق با نیازهای جامعه را داریم اجرا می کنیم.

غلامی گفت: فرصت های مطالعاتی جدید برای دانشجویان دکترا در راستای همکاری های وزارت علوم و وزارت صمت در دست اجرا است و تشویق اعضای هیات علمی در این راستا انجام می شود.وی تصریح کرد: پایش قراردادهای ارتباط صنعت با دانشگاه ها برای حصول ضعف ها و انجام حمایت ها را در دست اقدام داریم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مشارکت جدی مراکز علمی و فناوری در رفع نیازهای کشور در حوزه رونق تولید و ساخت تولید را در برنامه کاری خود داریم و امکان فرصتهای مطالعاتی اعضای هیات علمی را در این راستا پیگیری خواهیم کرد.

غلامی در پایان اضافه کرد: ظرفیت پایانه های دانشجویی ظرفیت خوبی برای ورود به صنعت و تجارت و تولید است، آمادگی استقرار مراکز توسعه صنایع و r&dها را در مراکز علمی و فناوری داریم که در جهت بهبود کسب و کار ضرورت دارد.

**۲هزار نیاز صنعتی و معدنی در نخستین  نمایشگاه

رییس هیات عامل ایدور هم در این مراسم گفت: دو هزار نیاز صنعتی و معدنی در نخستین  نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید جمع سپاری شده است.

محمدباقر عالی با اعلام این مطلب، افزود: این‌نمایشگاه یکی از مهمترین نوآوری های صنعتی و علمی کشور در نیم قرن اخیر است.

وی با اعلام اینکه ایدرو در آستانه پنجاه و سه سالگی تاسیس خود شده است،بیان کرد: بهترین خوشامدگویی ها را از اعماق قلبم نثار حضار این مراسم می کنم، خدا را شاکریم که فرصت برگزاری این‌نمایشگاه نیاز محور را به ما داده است.

رییس هیات عامل ایدور تصریح کرد: این نمایشگاه با مشارکت بیش از ۲۱۰ مرکز علمی پژوهشی، سازمان، تشکل و شرکتهای دانش بنیان برگزار می شود.عالی افزود: این نمایشگاه در ۷ گروه مختلف پاسخگوی بیش از ۲۰۰۰ نیاز جمع سپاری شده در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وی همچنین گفت: به تعبیر وزیر صمت، این نمایشگاه مقابله عملی در برابر بی هنری تحریم می باشد.رییس هیات عامل ایدرو در پایان بیان کرد: پانل های مختلف و نشست های b2b در این نمایشگاه برگزار خواهد شد.

**نمایشگاه ساخت داخل گام ارزشمند برای رونق تولید است

رئیس دفتر رئیس جمهور هم روز جمعه دربازدید از این نمایشگاه با بیان اینکه نمایشگاه ساخت داخل گامی ارزشمند در رونق تولید محسوب می شود، گفت: این نمایشگاه ها برای تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه باید به صورت مستمر دایر شوند.

محمود واعظی در این دیدار برپایی این نمایشگاه را اقدام قابل تقدیر خواند و گفت: استفاده از ظرفیت و توان داخلی در ساخت داخل قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت و بهره گیری از مراکز علمی و شرکتهای دانش بنیان، گامی ارزشمند در صنعت کشور محسوب می شود.

واعظی تصریح کرد: برگزاری چنین نمایشگاه هایی باید به طور مستمر دایر باشد که خود کمکی به ارتباط بهتر صنعت و دانشگاه می انجامد.

گفتنی است در این بازدید، مقامات وزارت صمت از جمله معاون وزیر و رئیس هیئت عامل ایدرو گزارشی از فرآیند برگزاری نمایشگاه و برنامه های آن ارائه کردند.نخستین نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید از ۲۷ تیر الی ۳۰ تیر در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران دایر است.

 

 

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.