تاثیر تدریجی نرخ سود بر دماسنج بورس

خبرگزاری آنا نوشت: محمدرضا آرام بنیار،‌ کارشناس بازار سرمایه گفت: رشد بورس در هفته آخر تابستان دلایل متفاوتی داشت که از آن جمله می‌توان به سررسید سال مالی شرکت‌های سرمایه گذاری در ۳۱ شهریور ماه اشاره کرد، زیرا این شرکت ها در پایان سال مالی خود به سمت اصلاح پرتفوی می‌روند که تاثیر مثبتی بر شاخص می‌گذارد.

وی ادامه داد: بحث کاهش نرخ سود بانکی نیز بر شاخص بورس تاثیر گذار بوده است. البته کاهش نرخ سود تاثیر خود را بر سایر بازارها با تاخیر نسبی می‌گذارد زیرا سپرده‌هایی که به مرور زمان سررسید می‌شوند و امکان تمدید ندارند به سمت بازارهای دیگر مانند ارز،‌سکه و بورس سرازیر خواهند شد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود:‌ اگر روند کنترل نرخ سود بانکی از سوی بانک مرکزی ادامه دار باشد امکان حرکت سرمایه ها به بورس بیشتر خواهد بود.

وی تاکید کرد:‌ همچنین قیمت برخی محصولات مانند فلزات آهنی و فلزات رنگی در بازار جهانی افزایش پیدا کرده که به دلیل افزایش ارزش یورو در مقابل دلار است زیرا این امر سبب افزایش قیمت کالاهای اساسی در جهان می‌شود.

آرام بنیار گفت:‌ بنابراین، هم عوامل فاندامنتال که مربوط به قیمت کالاهای اساسی است مثبت بوده و تداوم دارد و هم عوامل نقدینگی مانند نرخ سپرده ها در رشد قیمت تاثیر مثبت داشته است. همچنین شرایط محیطی بازار مانند وضعیت شرکتهای سرمایه گذاری منجر به افزایش شاخص بورس شده است.

وی ادامه داد: بازارها در بازه زمانی دچار رکود بودند، اما در حال حاضر سهام بسیاری از شرکت‌ها در قیمت‌های مناسبی قرار دارند و می‌توان گفت روند رشد بازارهای مختلف از جمله بازار سرمایه آغاز شده است.

وی تاکید کرد:‌ البته تداوم این امر به تصمیمات کلان کشور باز می‌گردد و تصمیمات تشویقی و امتیازات باید نقدینگی را به سمت طرح های توسعه‌ای هدایت کند که به رونق منجر خواهد شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.