تئاتر را نباید فدای نان شب کرد

ناصر ارباب
گروه فرهنگی

culturals@jahaneghtesad.com

مراسم افتتاح نمایش «آقای شِف» به نویسندگی و کارگردانی امید اسدی با استقبال بی نظیر هنرمندان و پیشکسوتان سینما ، تلویزیون و تئاتر برگزار شد. فرج الله گل سفیدی ، مهدی مشهور ، سیامک اشعریون، شهاب اشعریون، مجید ستایش، جواد اینانلو و فاضل قنادی هنرمندانی بودند که در شب افتتاحیه این نمایش در تالار حافظ به تماشای «آقای شف» نشستند .

به همین مناسبت مصاحبه ای با امید اسدی نویسنده و کارگردان این نمایش داشتیم .

امید اسدی در مورد چگونگی شکل گیری نمایشش گفت: این نمایش ماحصل تمرین چهارماهه گروه بازیگرانم بود که به صورت کارگاهی انجام شد . یک نمایش ضدجنگ که سه اپیزود دارد و با سه شیوه اجرایی متفاوت کار شده است ، اولین اپیزود مربوط به حمله کوروش بزرگ به قوم ماساگت ها ، دومین اپیزود حمله آلمان نازی به لهستان و سومین اپیزود هم مربوط به ده سال پس از جنگ جهانی سوم است که بعد از آن ، آب به ماده ای کمیاب تبدیل شده است .

وی درباره محتوای این نمایش گفت: پیام این نمایش عشق و صلح و دوستی است و به این نکته اشاره میکند که ممکن است ما آدم ها با کوچکترین حرکات و کارها و حرف ها یک نفر را از بین ببریم و حتما نباید مرگ واقعی در کار باشد . تمرینات این نمایش بسیار انرژی برد تا به اجرا رسید و بازیگران انرژی زیادی برای به اجرا رسیدن «آقای شف» گذاشتند که جا دارد بنده تشکر و قدردانی ویژه از ایشان به عمل بیارم .

وی در مورد افراد گروهش گفت این تیم سومین تیمی بود که من تصمیم داشتم با آنها این نمایش را کار کنم،در اصل نتوانستم با دو تیم قبلی همکاری کنم اما بالاخره با این گروه موفق شدم که نمایشنامه را به ثمره اجرا برسانم . این گروه اجرایی اعضای اصلی گروه هنری پری باد هستند  که از جان و دل زحمت کشیدند و من هم از جان و دل برایشان جبران خواهم کرد.

وی اشاره ای هم به مسائل اقتصادی تئاتر کرد و گفت : نمایش و تئاتر برای مخاطبان باید راضی کننده باشد تا آنها به سالن های تئاتر بیایند و اقتصاد تئاتر را بچرخانند ، چرا باید یک نفر پول هنگفتی برای یک پیتزا بدهد اما با همان مبلغ پول نیاید یک تئاتر ببینید شاید چون از کیفیت و شیوه اجرایی تئاتر خبر نداشته باشد ، اما از سیر شدن برای یک وعده غذایی راضی باشد .  امید اسدی نویسنده و کرگردان این تئاتر در مورد دغدغه های این روزهایش گفت : دغدغده اصلی این روزهای من جنگ است ، به نظر من ما تئاتری ها نباید تئاتر را فدای نان شب کنیم و به خاطر آن عقب بکشیم .  تئاتر ارزشمند و مقدس است و یک کوه رسالت بر شانه افرادی است که این کار مقدس را انجام می‌دهند .

همچنین این کارگردان تئاتر در مورد همکاری با تهیه کننده اش گفت: ابوالفضل میر سلیمانی از زمانی که متوجه شد قرار است سالن حافظ را در اختیار ما بگذارند به عنوان تهیه کننده وارد گروه نمایش ما شد و زحمات زیادی برای گروه کشید درصدی از هزینه ها را پرداخت کرد که امیدوارم با استقبال پرشور مخاطبان بتوانیم از زحمات تهیه کننده نیز قدردانی کنیم ، گرچه به هرحال بنده راضی به ضرر تهیه کننده نیستم و اگر آنطور هم که دوست داشتیم استقبال از نمایش صورت نگرفت بنده شخصا هزینه ضرر ایشان را می‌پردازم . در نمایش «آقای شِف» داوود اسدالهی ، فرزاد ابوعلی، محمد بیژنی نسب، شهرزاد کیانی ، پگاه مشتاقی،شیلر کی ، علی حیدری ، ریحانه نظری و نفیسه سبزی به عنوان بازیگر نقش آفرینی می‌کنند . این نمایش تا هشتم آذرماه در تالار حافظ ساعت ۲۱ به اجرا می‌رود .

نظرات شما

×

Comments are closed.