تأمین ۵۰ درصد خوراک دام کشوربا روش های منسوخ

گروه تولید-رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در نشست هم‌اندیشی با اعضا، ضمن انتقاد از تأمین ۵۰ درصد خوراک دام مورد نیاز در واحدهای پرورش از منسوخ شدن این روش در دنیا طی ۶۰ سال گذشته خبر داد و گفت: امروز ۲۱ میلیون تن نیاز کشور به خوراک دام در واحدهای پرورش تهیه می‌شود.

به گزارش جهان اقتصاد، در نشست هم‌اندیشی انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، ممنوعیت تولید خوراک دام در واحدهای پرورش، ایجاد صندوق حمایت از کارخانه‌های خوراک دام و تخصیص نهاده‌های دامی با قیمت واقعی به این واحدها نکاتی بود که از سوی فعالان صنعت مورد تأکید قرار گرفت.

مجید موافق قدیرلی، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با بیان این مطلب که در سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۸ هزار میلیارد تومان میزان فروش کل محصولات کارخانه‌های خوراک دام کشور بوده است، ارزش واردات مواد اولیه این صنعت را حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان برآورد کرد.

وی همچنین ظرفیت اسمی کارخانه‌های این حوزه را ۲۳ میلیون تن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد ظرفیت کارخانه‌های تولید خوراک دام فعال هستند.

بر اساس اظهارات او یکی از نقاط ضعف اصلی این صنعت، تولید ۲۱ میلیون تن خوراک مورد نیاز دام در واحدهای پرورش است که حدود ۶۰ سال است در دنیا منسوخ شده اما در ایران همچنان دنبال می‌شود.

این فعال اقتصادی با نگاهی به وضعیت ترکیه در تولید خوراک دام به عنوان یکی از رقبای اصلی ایران در منطقه، تصریح کرد: در ترکیه ۹۵ درصد خوراک دام در کارخانه‌های خوراک دام تولید می‌شود و فقط ۵ درصد آن همچنان در مزارع و واحدهای پرورش تهیه می‌شود.

قدیرلی از صرفه‌جویی ۵۰۰ هزار تنی در تولید خوراک دام به کمک بهره‌وری در کارخانه‌های موجود طی سال ۹۷ خبر داد و افزود: از آنجا که همچنان نیمی از نیاز کشور به خوراک دام در مزارع، تولید می‌شود، می‌توان گفت این روش ۷ هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور زیان می‌زند.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در ادامه ایجاد صندوق حمایت از کارخانه‌های خوراک دام را که سال‌هاست از سوی بخش خصوصی پیگیری می‌شود اما همچنان راه‌اندازی نشده است را مورد تأکید قرار داد و گفت: اولین بار این خواسته در دوران اصلاحات مطرح شد و همان زمان دستور تأسیس آن داده شد اما متأسفانه همچنان این صندوق تشکیل نشده است.

وی تخصیص نهاده‌های دامی به واحدهای تولیدکننده خوراک دام به قیمت واقعی را نیز خواستار شد و ادامه داد: این کارخانه‌ها، نهاده‌های دامی را با قیمت واقعی دریافت نمی‌کنند اما مجبورند با قیمت تعیین شده، تولیدات خود را بفروشند. از طرفی این قیمت‌گذاری برای خوراک دام بر اساس اطلاعات سال گذشته بوده در حالی که امروز تولیدکننده مواد اولیه خود را باید با قیمت‌های جدید خریداری کند.

مهدی کاظم نژاد، قائم‌مقام معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی، از لزوم تغییر گفتمان بین دولت و بخش خصوصی برای رسیدن به تعامل سازنده بین این دو بخش سخن گفت و تصریح کرد: برای پیشبرد اهداف باید این گفتمان شکل بگیرد. دولت خود را در چارچوب وظایفش، نسبت به بخش خصوصی پاسخگو می‌بیند.

مهدی صادقی نیارکی، سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، میزان صادرات خوراک دام کشور را بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار در سال برآورد کرد و با احتساب این میزان از صادرات، پیشنهاد داد که برای حل مشکل قیمت‌گذاری خوراک تولید شده، نامه مشترکی از طرف این معاونت و معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی تهیه و در اختیار ستاد قیمت‌گذاری و سازمان حمایت قرار بگیرد.

وی همچنین به لزوم حذف ارز ۴۲۰۰ تومان اشاره و تصریح کرد: در بیشتر بخش‌هایی که ارز ۴۲۰۰ تومان اختصاص پیدا می‌کرد با حذف آن شاهد بهبود شرایط بازار بوده‌ایم. بنابراین باید به تدریج به این سمت برویم و ارز ۴۲۰۰ تومان را حذف کنیم. البته دولت با شیب ملایمی این سیاست را پی گرفته تا بتواند شرایط و مسائل اجتماعی را نیز مدیریت کند.

مرتضی رضایی، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی نیز با اشاره بر لزوم تأسیس صندوق حمایت از کارخانه‌های خوراک دام، نسبت به آزادسازی قیمت‌ها البته به صورت تدریجی تأکید کرد و گفت: این اتفاق باید رخ دهد و برای رهایی از مشکلاتی که پیش رو داریم، همراهی دولت و بخش خصوصی ضرورت دارد.

وی میزان تولید مرغ در کشور را آمار ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن که البته پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به رقمی بیش از این برسد، در وضعیت مطلوبی توصیف کرد و افزود: شاید در برخی ماه‌ها، بازار انواع گوشت با نوسانات قیمتی مواجه شد اما در میانگین کل ماه‌های سپری شده باید اذعان داشت که وضعیت کسب‌وکار این بخش خوب بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از انجمن خوراک دام خواست برای حل مشکل خود در حوزه تولید خوراک در مزارع، مطالعات کارشناسی و دقیقی انجام دهد. این مسئله احتیاج به آسیب‌شناسی دارد تا متوجه شویم که چرا کارخانه‌های تولید مرغ و گوشت و غیره ترجیح می‌دهند خوراک موردنیاز را خودشان تهیه کنند؟ اگر مشکلی وجود دارد باید به همت انجمن شناسایی و برطرف شود.

علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی بخش قابل توجهی از مشکلات امروز این بخش را مربوط به محدودیت‌های ناشی از تحریم دانست و تصریح کرد: سازمان برای حمایت از تولید داخل وارد عمل شده و سعی دارد با جدیت این مسئله را دنبال کند. البته در بیان شاید آسان باشد اما در عمل این‌گونه نیست. در این رابطه تصمیم گرفتیم به تدریج تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومان را برای واردات کالاهایی که مشابه آنها در کشور تولید می‌شود را لغو کنیم.

او به گرفتاری‌های مربوط به تأمین ریزمغذی‌ها اشاره و از تولید این نوع محصولات در داخل طی چند ماه گذشته خبر داد و گفت: خوشبختانه امروز واحدی را داریم که توان تولید ریزمغذی‌ها را پیدا کرده و امیدواریم که مشکل این بخش نیز به زودی برطرف شود.

رئیس سازمان دامپزشکی نظارت این سازمان و استاندارد را در مورد واردات انواع نهاده‌های دامی از جمله ذرت و غیره را در سطح مطلوب توصیف کرد و گفت: از این منظر نباید هیچ‌گونه نگرانی داشته باشیم. همه گونه آزمایش و بررسی انجام می‌شود تا گرمی محصول غیراستاندارد وارد کشور نشود. اگر این نظارت‌ها نبود امروز نمی‌توانستیم رتبه ۱۸ را در تولید خوراک دام بین کشورهای دنیا پیدا کنیم.

 

 

نظرات شما