تأسف مدیران اقتصادی از فقدان آیت‌الله:تأکید هاشمی بر میانه‌روی سیاسی – خصوصی‌سازی اقتصادی

علی شفائی

روز گذشته پیکر آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی در مراسمی با شکوه و در میان بدرقه جمعیت زیادی از مردم عزادار به خاک سپرده شد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، به دنبال درگذشت یار دیرین بنیانگذار کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری، بسیاری از مقامات سیاسی و اقتصادی کشور با انتشار پیام‌هایی این ضایعه را تسلیت گفتند.

به باور ملت ایران هاشمی هنوز زنده‌است

محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در پیامی با یادآوری اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی عمر پربرکت خود را وقف آرمان، ملت و سرزمین خویش کرد، آورده است: خدمات ارزشمند ایشان به انقلاب اسلامی، به اذعان همگان در تاریخ ایران کم‌نظیر بوده است؛ مبارزات دوران قبل از انقلاب، نقش موثر در شکل‌گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی، فرماندهی هشت سال دفاع مقدس به نیابت از بنیانگذار انقلاب، فرماندهی دوران سازندگی و حضور در سنگرهای مهم انقلاب از مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری تا ریاست جمهوری و مجمع تشخیص مصلحت نظام، تنها بخشی از کارنامه درخشان آن مرحوم بود و صدالبته که مردم شریف، غیور و فهمیده ایران اسلامی همواره قدردان وی خواهند بود.

نوبخت تاکید کرد: به باور ملت ایران، هاشمی هنوز زنده است، چراکه اندیشه و تفکر ممتاز ایشان به‌ویژه در انتخاب خط مشی اعتدال و میانه‌روی از یک سو و مرجعیت در مصلحت‌اندیشی و ایجاد وحدت و همدلی در جامعه از سوی دیگر، سرمایه‌ای ارزشمند برای انقلاب بوده و خواهد بود.

فقدان یار بی‌بدیل انقلاب و نظام

روسای سه اتاق اصناف، بازرگانی و تعاون به عنوان ارکان اقتصاد بخش غیردولتی کشور در پیام مشترکی ضایعه رحلت جانگداز یار دیرین امام (ره) و رهبری را تسلیت گفتند، متن پیام به شرح زیر است:

ایران اسلامی ناباورانه فقدان بزرگ مردی را به سوگ نشسته است که در طول شصت سال فعالیت  پر ارزش سیاسی و مدیریتی خود نقش بی‌مانندی در تأسیس انقلاب اسلامی و همراهی با معمار کبیر آن حضرت امام خمینی(ره) و سلف شایسته ایشان حضرت آیت الله خامنه ای از خود به جای گذاشته است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی رضوان اله تعالی علیه استوانه‌ای محکم، مجاهدی خستگی ناپذیر و همراهی صادق و مدیری توانمند و یاریگری بی بدیل در تمامی نقاط عطف تاریخ انقلاب و نظام بود و این نقش را در تمامی عرصه‌‌ها به شایستگی ایفاء نمود و فقدان ناباورانه ایشان جز به لطف ویژه حضرت حق تسلی نخواهد یافت.

ارکان اقتصاد بخش غیردولتی جمهوری اسلامی اتاق های ایران‌، تعاون و اصناف ضایعه ارتحال فرزند معنوی امام (ره) و یار همراه رهبری معظم انقلاب را صمیمانه محضر حضرت بقیه الله الاعظم ، مقام معظم رهبری، بیت مکرم ایشان و ملت بزرگ ایران تسلیت و تعزیت عرض نموده و از فعالان حوزه اقتصادی کشور می‌خواهد تا به پاسداشت سال‌های متمادی نقش آفرینی ایشان در به ثمرنشستن و باروری نهال انقلاب در مشایعت و قدردانی از ایشان از هیچ کوششی فروگذار ننمایند.

غم از دست رفتن همراه واقعی اقتصاد ایران

رییس اتاق تهران به مناسبت ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیام تسلیت صادر کرد. متن کامل این پیام به شرح زیر است:

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت آیت‌الله هاشمی، سردار سازندگی و توسعه ایران غم بزرگی را در دل بخش خصوصی ایران نشاند و باید این فقدان را در درجه اول به رهبر انقلاب و همچنین تمامی دلسوزان کشور، خانواده ایشان، یاران سینه سوخته انقلاب و به‌خصوص صاحبان کسب و کار که همیشه یاوری چون ایشان داشتند، تسلیت گفت.

توسعه ایران طی چند دهه گذشته مدیون دیدگاه ملی و توسعه‌خواه این مرد بزرگ بوده است و هیچگاه نمی‌توان از تاریخ این سرزمین بدون نام ایشان یاد کرد.

آیت‌الله هاشمی در تمام دوران مسوولیت خود، سنگر و پشتوانه قوی برای بخش خصوصی ایران بود و امروز صاحبان کسب و کار در غم از دست رفتن این همراه واقعی اقتصاد ایران نشسته‌اند.

قطعا یاد، نام و اثرات خیر ایشان از ذهن بخش خصوصی ایران پاک نمی‌شود و تاریخ این سرزمین به حضور ایشان می‌بالد.

امید است که راه ایشان برای توسعه این سرزمین تداوم یابد. هرچند که اندوه فقدان سردار سازندگی از یادها نمی‌رود.

بار دیگر این خبر دردناک را به جامعه اقتصادی ایران تسلیت می‌گوییم.

 مظلومیت امیرکبیر زمان برای حفظ خط اعتدال

اکبر ترکان مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز در پیام تسلیت خود آورده است: مبارزات شجاعانه و دین محور آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران رژیم طاغوت و نقش برجسته ایشان در شکل گیری و استقرار جمهوری اسلامی و همراهی حضرت امام راحل از دوران پیش از انقلاب، ایشان را به چهره شاخص و بی بدیل انقلاب اسلامی تبدیل کرد.

در بخشی از این پیام تصریح شده است: مظلومیت «امیرکبیر زمان» در دوره مهجوریت و تلاش برای حفظ خط اعتدال و مرارت هایی که در راستای تحقق این تفکر متحمل شد، فصل زرینی را در تاریخ زندگی ایشان ثبت کرده است. آیت الله هاشمی رفسنجانی در همه زمان های حساس به تناسب و ضرورت، دِین خود را به اسلام و انقلاب با تحمل هزینه های گزاف آن ادا کردند.

 

نقش اساسی هاشمی در صحنه‌های سیاسی و اقتصادی محو نمی‌شود

غلامرضا سلیمانیمدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گرفت. متن این پیام به شرح زیر است: ارتحال ملکوتی یار دیرین امام (ره) و رهبری معظم انقلاب، عالم ربانی و فقیه عالیقدر حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی موجب اندوه فراوان ملت ایران گردید. نقش اساسی این مجاهد نستوه در طول شصت سال فعالیت پر ارزش و تاثیرگذار در صحنه های  سیاسی و اقتصادی، هیچگاه از سطور ماندگار تاریخ انقلاب اسلامی و خاطره مردم انقلابی ایران محو نخواهد شد.

بی تردید آیت الله هاشمی رفسنجانی رضوان اله تعالی علیه استوانه ای محکم ، مجاهدی خستگی ناپذیر و مدیری توانمند و سردار سازندگی این مرز و بوم ، همیشه در اذهان عمومی به نیکی از ایشان یاد خواهد شد.

خانواده بزرگ غدیر، ضایعه ارتحال فرزند معنوی امام (ره) و یار همراه رهبری معظم انقلاب را صمیمانه به محضر حضرت بقیه الله الاعظم ، مقام معظم رهبری ، بیت مکرم ایشان و ملت بزرگ ایران تسلیت عرض می‌کنند.

هاشمی خود را برای انقلاب اسلامی و مردم می‌خواست

محمد خزاعی نماینده سابق ایران در سازمان ملل و رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، در پیامی رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: رحلت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی، بزرگمرد تاریخ انقلاب و ایران ، یار وفادار همیشگی مردم و امام و رهبری  را به رهبر معظم انقلاب، ملت شریف ایران و خانواده محترم ایشان تسلیت میگویم.

هاشمی متفکری بزرگ، سیاستمداری باهوش و خدمتگزاری بی‌توقع و فقیهی عالم و دور اندیش بود. او خود را برای انقلاب اسلامی و مردم می‌خواست نه آنها را برای خود. برادری صدیق و از خود گذشته برای رهبری بود و پشتوانه‌ای برای نظام عزیز اسلامی. جایش خالیست. درود خدا بر او و بر ملت بزرگ و قدرشناس ایران.

 

 تأثیرپذیری تاریخ معاصر ایران از شخصیت هاشمی

رییس اتاق تعاون ایران طی پیامی درگذشت آیت‌ الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. متن پیام تسلیت رییس اتاق تعاون ایران بدین شرح است: بی‌شک، تاریخ معاصر ایران، انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و دوران پس از آن، وام دار و تاثیرپذیرفته‌ جدی از شخصیت ویژه‌ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است.

او که در سال‌های مبارزات انقلابی، یار دیرین و امین و در خیل همراهان مبارز و دوستدار حضرت امام خمینی (ره)، یاوری باوفا و مشاوری دلسوز برای مقام معظم رهبری  بود، پس از یک عمر مجاهدت و مبارزه در راه اعتلای آرمانهای انقلاب اسلامی  به دیار باقی شتافت.

درگذشت این مجاهد خستگی ناپذیر ثلمه‌ای است که تنها فضل و رحمت واسعه الهی می تواند آن را جبران کند.

 

فقدان آیت الله رفسنجانی ضایعه‌ای دردناک برای جامعه کارگری

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری کشور فقدان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را ضایعه ای دردناک توصیف و تاکید کرد که جامعه کارگری موفقیت خود را مرهون مجاهدات‌ها و تلاش‌های طاقت فرسای آیت الله هاشمی رفسنجانی است.

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در گفت و گو با ایلنا، اظهارداشت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نقش به سزایی در پیشبرد اهداف جامعه کارگری داشت و در همین چارچوب به مبارزات کارگران با تلاطم‌های روزگار یاری رساند و به آن معنا بخشید.

صادقی، آیت الله رفسنجانی را امیرکبیر انقلاب اسلامی خواند و افزود: آیت الله رفسنجانی همانند امیر کبیر عمیقا به اصلاح امور فکر می کرد و خواهان آن بود تا اقشار ضعیف بتوانند مطالبات خود را به صورت هدفمندی پیگیری کنند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری کشور مجاهدات آیت الله رفسنجانی را سرمشق خوبی برای الگو گیری کارگران دانست و افزود: کارگران باید بیاموزند که برای رسیدن به خواسته‌هایشان باید رویکرد انتقادی داشته باشنند. این از این جهت حائز اهمیت است که کارگران هم اکنون مورد هجمه های دردناکی به وسیله لایحه اصلاح قانون کار و ادغام صندوق درمان تامین اجتماعی قرار گرفته‌اند.

صادقی به مخالفت های آیت الله رفسنجانی با هجمه‌های صورت گرفته اشاره کرد و افزود: آقای هاشمی درمان رایگان را  حق  مسلم کارگران دانست و خواهان تقویت جایگاه کارگران در مناسبات اجتماعی و قدرت گیری تشکل‌های کارگری بود.

نظرات شما

×

Comments are closed.