بی‌اعتمادی؛ عامل نزول شاخص بورس

مرتضی ابراهیمی- دو هفته‌‌ای است که بازار سرمایه در سراشیبی نزولی قرار گرفته است. این نزول شاخص در اولین روز هفته کاری نیز ادامه یافت به طوری شاخص کل ۲۰۵ واحد کاهش یافت و در پله ۷۹ هزار  ۴۸۶ واحدی متوقف شد. هم‌چنین در اولین روز کاری هفته شاخص وزنی با کاهش ۷۲ واحدی به زیر ۲۸ هزار واحد سقوط کرد.

برای بررسی بهتر دلایل کاهش شاخص کل بورس با یک کارشناس ارشد بازار سرمایه گفتگو کرده‌ایم.

سید علی طباطبایی، مدیر امور شعب و آموزش کارگزاری بانک انصار در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به دلایل ریزش بازار گفت: دلیل ریزش شاخص بورس عدم اعتماد سهام داران به خرید سهام است و از آن مهم‌‌تر عدم وجود نقدینگی موجب نزولی شدن بازار شد.

طباطبایی در باره دلایل عدم اطمینان مردم به بازار گفت: یکی از بزرگترین عواملی که موجب عدم اطمینان به بازار سرمایه شده، توقف بسیاری از نماد‌ها است زیرا هر نمادی که خریداری شود امکان دارد آن نماد متوقف شود، از طرفی چون مدت این توقف‌ها طولانی است، بازار حاظر به قبول این ریسک نبود و مردم در این بازار اقدام به خرید نخواهند کرد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به این که در هفته‌های گذشته فروش سهام افزایش یافته است گفت: تصفیه بسیاری از کارگزاری‌ها پایان آذر ماه بود و باید هرچه سریع‌تر بر انتقالات تسفیه صورت می‌گرفت. این موضوع موجب شد تا عرضه سهام افزایش یابد. هم‌چنین به دلیل این که بسیاری از نمادها بسته هستند بر نماد‌های باز هجمه فروش افزایش می‌یافت و این موضوع موجب می شد تا شاخص روند کاهنده به خود بگیرد.

مدیر امور شعب و آموزش کارگزاری بانک انصار افزود: یکی دیگر از عواملی که موجب شده شاخص کاهش یابد عدم شفافیت در سازمان بورس و هم‌چنین عدم شفافیت در شرکت های بورسی است.

به گزارش جهان اقتصاد، بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته در حالی هفته کاری خود را تحت سایه تحولات بازارهای موازی به پایان رساند که کارنامه‌ای بهتر از ۷/ ۰ درصد زیان به همراه نداشت.در هفته گذشته معامله‌گران شاهد تداوم عرض اندام بازار ارز بودند.هر چند در انتهای هفته با فرارسیدن تعطیلات کریسمس و توقف حواله‌های ارزی از تب و تاب بازار کاسته شده اما همچنان یکی از مهم‌ترین‌ موضوعات پیش روی معامله‌گران بود. موضوع ارز به دلیل اهمیت دوگانه برای بازار سرمایه مورد توجه است. از یکسو بازاری موازی بورس به حساب می آید و می‌تواند بخشی از نقدینگی بازار سرمایه را به سوی خود بکشد.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.