بیلان برداشت آب تهران منفی است

۱۳۹۵/۱۱/۲۵

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران هشدار داد

گروه امورزیربنایی- مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه استان تهران سالانه با ۱۵۰ میلیون متر مکعب بیلان منفی آب مواجه است و چاره‌ای نداریم در طی ۵ سال این عدد را به صفر برسانیم، گفت: دولت هنوز برای طرح تعادل‌بخشی آب به استان تهران یک ریال هم بودجه پرداخت نکرده است.

محمدرضا بختیاری گفت: طرح تعادل‌بخشی آب ۳ سال پیش مطرح و برنامه‌ریزی‌های زیادی برای اجرای آن صورت گرفت، اما امسال علی‌رغم تمام تلاش‌های صورت گرفته یک ریال هم به این طرح که برای استان تهران بود اختصاص داده نشده است.

وی افزود: در راستای اجرای طرح تعادل‌بخشی آب که همانا نصب کنتورهای هوشمند و مسدودکردن چاه‌های غیرمجاز است، ۱۷ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده بود اما با گذشت حدود ۱۱ ماه از سال هم هنوز یک ریال هم به این طرح اختصاص داده نشده است.

بختیاری با اشاره به اینکه در راستای اجرای طرح تعادل‌بخشی آب با صرف هزینه‌های جاری و داخلی ۸۳۰ حلقه چاه در استان تهران مسدود و ۴۱۸ کنتور فهام و هوشمند نصب شده است، گفت: در استان تهران ۱۳ هزار حلقه چاه مجاز و ۳۲ هزار حلقه چاه غیرمجاز داریم که روی هم رفته می‌توان گفت ۴۵ هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز در استان تهران وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران ادامه داد: از این تعداد چاه غیرمجاز در استان تهران ۱۰ هزار حلقه چاه مربوط به شهر تهران است بنابراین طی بخشنامه‌ای که به تازگی وزیر نیرو ابلاغ کرده است این چاه‌ها باید تا پایان سال پروانه‌بهره‌برداری بگیرند به این معنی که چاه‌های غیرمجاز باید با دریافت پروانه بهره‌برداری میزان برداشت آب از چاه‌ها را تعیین و براساس اجازه داده شده به آنها از چاه‌ها برداشت‌ کنند.

به گفته وی، در تهران حدود ۲٫۵ میلیارد متر مکعب آب زیرزمینی استفاده می‌شود که ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب مربوط به چاه‌های مجاز و ۲۵۰ میلیون متر مکعب مربوط به چاه‌های غیرمجاز است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با تأکید بر اینکه چاه‌های مجاز استان تهران اضافه برداشت دارند، گفت: باید پروانه برداشت آب این چاه‌های مجاز نیز کاهش یابد یعنی میزان تعیین شده آب برای این چاه‌ها به دلیل اینکه وضعیت کشور از لحاظ بارندگی وضعیت نامناسبی دارد سقف برداشت آب از این چاه‌های مجاز نیز باید کاهش یابد.

نظرات شما

×

Comments are closed.