بیش از ۳ میلیون بیکار باسواد در کشور وجود دارد

لیسانسه ها بیشترین تعداد بیکاران را دارند

طبق آمار آخرین سرشماری سراسری، استان تهران با داشتن ۵۰۷۸۴۶ بیکار با سواد، بیشترین تعداد از این گروه را به خود اختصاص داده است.

بیکاران با تحصیلات عالی، آنهایی که دانشگاه رفته اند تا احتمالا شغل بهتر و با پرستیژ بالاتری پیدا کنند، بیشترین تعداد بیکاران در سال ۹۵ را شامل شده اند. بیکاران با تحصیلات عالی (فوق دیپلم و لیسانس) که احتمالا نیروی کار ماهر هم به حساب می آیند، در آخرین سرشماری سراسری کشور یک میلیون و ۱۳۱ هزار و ۲۷۴ نفر بوده اند. این در حالی است که کل جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر بیکار با سواد ۳ میلیون و ۱۱۰ هزار و ۹۳۸ نفر بوده است.

به گزارش پایگاه خبری اتاق تهران، بعد از فوق دیپلم و لیسانسه ها، این مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی است که بیشترین بیکار را در خود جای داده است. این مقطع تحصیلی ۷۷۳ هزار و ۸۵۵ بیکار دارد.

رتبه سوم و چهارم بیکاران باسواد به ترتیب به آنهایی تعلق گرفته است که مدرک راهنمایی و ابتدایی دارند. آنها به ترتیب ۵۵۷ هزار و ۲۳۱ بیکار و ۴۰۸ هزار و ۱۶۴ بیکار در خود جای داده اند.

احتمالا با توجه به آمار و ارقام مرکز آمار، کمترین بیکاری برای کسانی است که مدرک تحصیلی شان متوسطه بوده است. البته این اطلاعات به تنهایی به معنی بیشترین آمار بیکاری برای دانشگاه رفته ها نیست، یکی از دلایل بالا بودن این رقم در مقاطع تحصیلی فوق دیپلم و لیسانس، میزان فراوانی افرادی است که در این دسته از مدرک تحصیلی جای گرفته اند.

طبق آمار آخرین سرشماری سراسری، استان تهران با داشتن ۵۰۷۸۴۶ بیکار با سواد، بیشترین تعداد از این گروه را به خود اختصاص داده است. تقریبا نیمی از بیکاران با سواد تهرانی، مدرک تحصیلی فوق دیپلم و لیسانس دارند. بعد از تهران این خراسان رضوی است که با ۲۷۹۳۷۵ بیکار باسواد در رتبه دوم این شاخص قرار گرفته است.

سمنان هم با ۱۷۱۶۲ بیکار باسواد، کمترین میزان بیکاران با سواد را در خود جای داده است. بالا و پایین بودن این آمار هم به معنی بالا بودن و پایین بودن نرخ بیکاری نیست. چرا که این آمار، تعداد افراد و بدون نسبت به کل جمعیت استان ها آورده شده است.

بیکاری کل مردان باسواد به دو میلیون و ۱۰۸ هزار و ۴۱۲ نفر می رسد. تهران همچنان با ۳۲۵۴۱۲ نفر، بیکاران باسواد بیشتری را در خود جای داده است. سمنان هم با ۱۱۰۱۲ مرد بیکار باسواد در آخرین خانه جدول نشسته است.

تعداد زنان بیکار باسواد در سرشماری سال ۹۵، یک میلیون و ۲ هزار و ۵۲۵ نفر عنوان شده است. پایتخت باز هم با داشتن ۱۸۲۴۳۳ زن بیکار با سواد در صدر قرار گرفت. استان مرکزی با ۶۰۶۲ زن بیکار با سواد، کمترین میزان این گروه را در خود جای داده است.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.