بیش از نیمی از خانه های روستایی همچنان مقاوم نیستند

به رغم رشد سریع مقاوم سازی در دهه اخیر

گروه امورزیربنایی-اغلب واحدهای مسکونی‌ روستایی‌ به‌ علت‌ قدمت، ضعف‌ ساخت‌ و ساز، نبود دانش‌ فنی‌ کافی‌ و اجرایی‌ و بهره‌گیری‌ از مصالح‌ در دسترس، کم‌ دوام‌ و نامرغوب از وضعیت‌ی نامطلوب‌ برخوردارند.

خانه‌های‌ خشتی‌ و سنگی‌ روستایی‌ فاقد پی‌ و دارای‌ ابعاد نامناسب‌ با اندک‌ تکانی‌ فرو می‌ریزد و از دیدگاه‌ آماری‌ بیشترین‌ علت‌ مرگ‌ و میر در زلزله‌های‌ بم، رودبار و منجیل، گلباف‌ کرمان‌ و بالاخره‌ طبس‌ مقاوم‌ نبودن‌ واحدهای‌ مسکونی‌ روستایی‌ بوده‌ است.

بنابراین همواره باید این واقعیت را درنظر گرفت‌ که‌ کشور ما یکی‌ از زلزله‌خیزترین‌ کشورهای‌ دنیاست‌ و همواره‌ با خطر زمین‌ لرزه‌های‌ شدید که‌ از مهمترین‌ سوانح‌ طبیعی‌ در ایران‌ محسوب‌ می‌شود روبه‌روست.

به گزارش جهان اقتصاد، در این‌ راستا، سیاستگذاران‌ و سازمان‌های‌ کنترل‌ کننده‌ ساخت‌ و ساز اقداماتی‌ برای‌ کنترل، طراحی‌ و اجرا به‌ عمل‌ آورده‌اند که‌ با تمامی‌ گستردگی کافی‌ نیست‌ و در نتیجه‌ ناهمگونی‌های‌ مشهودی‌ در ساخت‌ و سازها به‌ چشم‌ می‌خورد. شدت‌ این‌ وضعیت‌ در جوامع‌ کوچک‌ و روستاها بیشتر است، چنان که روز گذشته رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این باره گفته است: سال ۸۴ حدود ۷درصد خانه‌های روستایی در برابر زلزله مقاوم بودند که امروز این رقم به ۴۰ درصد رسید. هر چند این پیشرفت در طول ۱۲ سال رشد چشمگیری است با این حال، همچنان بیش از نیمی از خانه های روستایی در برابر مخاطرات طبیعی مقاوم نیستند.

علیرضا تابش در مراسم سی و هشتمین سالگرد حساب صد امام راحل در تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به شروع طرح مسکن اجتماعی از سال جاری اظهار داشت: طرح مسکن کم‌درآمدها با عناوین مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی اواخر سال گذشته به تصویب هیات دولت رسید و بخشی از این طرح در قالب مسکن اجتماعی و بخشی در آن در قالب مسکن حمایتی از امسال به اجرا می‌رسد.

وی درباره جزئیات طرح مسکن اجتماعی اظهار داشت: از سال ۹۶ تسهیلات ساخت مسکن ملکی در جریان اجرای طرح مسکن اجتماعی برای ۱۰ هزار واحد داده می شود که سقف این تسهیلات برای هر نفر ۴۰ میلیون تومان است. همچنین وام خرید مسکن برای ۲۰ هزار واحد تا سقف ۴۰ میلیون تومان در جریان اجرای طرح اجتماعی پرداخت می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به برنامه‌های مسکن حمایتی برای مستاجران گفت: ساخت مسکن استیجاری – ملکی به نسبت ۴۰ به ۶۰ و تامین زمین توسط وزرات راه و شهرسازی برای ۱۰ هزار واحد مسکونی به اجرا می‌رسد.

تابش گفت: همچنین به سازندگان مسکن اجتماعی که دارای زمین هستند تسهیلاتی برای ساخت ۱۵ هزار واحد مسکونی داده می شود.

وی با اشاره به پرداخت کمک اجاره در طرح مسکن اجتماعی گفت: تسهیلات کمک اجاره برای ۱۵ هزار واحد مسکونی در شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر پیش بینی شده است و همچنین در شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر به ۲۰ هزار واحد مسکونی می رسد.

تابش با بیان اینکه نرخ سود تسهیلات مسکن حمایتی و اجتماعی ۵ درصد است گفت: تسهیلات کمک اجاره در مسکن اجتماعی سالانه تا ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به منابع مورد نیاز برای اجرای طرح مسکن اجتماعی در سال ۹۶ اظهار داشت: برای اجرای این طرح دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع نیاز است که منتظریم این منابع تامین شود و طرح را شروع کنیم.

وی همچنین با اشاره به اقدامات بنیاد انقلاب اسلامی در راستای مقاوم‌سازی مسکن روستایی اظهار داشت: آمار ساخت و ساز مسکن روستایی یک و نیم میلیون واحد در روستاها است که این واحدها با صرف تسهیلاتی معادل ۱۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان ساخته شده‌اند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه با احتساب واحدهای مسکونی بازسازی شده به تعداد ۳۴۰هزار واحد، رقم ساخت مسکن روستایی به یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد می‌رسد گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر توانستیم دربخش مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی اقدامات قابل توجهی انجام دهیم.

تابش افزود: سال ۸۴ حدود ۷درصد خانه‌های روستایی در برابر زلزله مقاوم بودند که امروز این رقم به ۴۰ درصد رسید.

وی درباره مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها گفت: سال گذشته تسهیلات مسکن روستایی تا سقف ۱۸ میلیون تومان به روستاها و ۲۰ میلیون تومان برای واحدهای مسکونی بافت فرسوده در روستاها اختصاص داده شد و کمک بلاعوض ۵ میلیون تومانی به افراد خانوارهای کم‌درآمد پرداخت شد که در مجموع سال گذشته ۱۸۰ میلیارد تومان و در سال ۹۴ چیزی حدود ۵۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض به خانوارهای روستایی پرداخت شد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به تکمیل طرح مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و روستا گفت: اجرای طرح مسکن مهر شهرهایی با جمعیت زیر ۲۵ هزار نفر بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بوده و باید ۳۴۷ هزار مسکن مهر ساخته می‌شد که از این رقم ۳۱۳ هزار واحد به پایان رسیده و مالکان ۱۲ هزار واحد هم تسویه کرده و استعفا داده‌اند.

تابش گفت: در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر چیزی حدود ۸هزار و ۴۰۰ واحد بدون متقاضی وجود دارد.

وی ادامه داد: ۸۵ درصد واحدهای مسکن مهر فروش اقساطی شده‌اند و در ۵۶۰ شهر زیر ۲۵ هزار نفر پروژه مسکن مهر به اتمام رسیده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر ۳هزار و ۴۰۰ واحد مسکن مهر بلاتکلیف هستند گفت: بخشی از این واحدها در قالب تعاونی‌ها هنوز تکمیل نشده است چرا که تعدادی از آنها مشکل حقوقی دارند و تعدادی هم به دلیل اینکه متقاضیان آورده خود را تکمیل نکرده‌اند نیمه کاره باقی مانده است.

وی افزود: در حال حاضر در حال مذاکره هستیم که برای آن واحدها جایگزین پیدا کنیم و مشکلات آن را رفع کنیم.

وی با اشاره به پروژه ادامه مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی گفت: برنامه ما این است که تا سال ۱۴۰۵ سالانه ۲۴۰ هزار واحد مسکونی را نوسازی و بازسازی کنیم که در این صورت چیزی حدود ۸۰ درصد خانه‌های روستایی مقاوم شده‌اند.

نظرات شما

×

Comments are closed.